Velké zdražování elektřiny a plynu se dotklo spousty lidí. Astronomické ceny elektřiny a plynu nutí přemýšlet o úsporách úplně všechny, návrat k normálním cenám je zatím v nedohlednu. Připravili jsme pro vás rady, které vám pomohou ušetřit, bez toho, aby vám doma byla zima.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak ušetřit za topení
Největší obavy z topné sezóny mají lidé, kteří topí plynem nebo elektřinou. Jednou alternativou jak ušetřit za topení je investovat do náhradního zdroje tepla. Ideální jsou krby, kamna na tuhá paliva, dřevo brikety nebo peletky. Dřevo je stále nejlevnějším materiálem na topení, pokud máte tu možnost a dispozice bytu či domu vám to dovolují, zaměřte se tímto směrem a vytvořte si zálohový zdroj tepla.
Ovšem ne každý tuto možnost má. Pak je nutné se zaměřit na další možnosti. Důležité je hlavně nepřetápět! Pokus snížíte doma teplotu o jeden či dva stupně určitě neumrznete a toto rozhodnutí vám ušetří nemalé peníze.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Radiátory
Najde se spousta domácností, kde je možné naměřit i 25°C. Za takovou teplotu si hodně připlatíte a navíc snižujete svoji odolnost proti nemocem.
V obýváku nebo v dětském pokoji by nemělo být více než nějakých 21 stupňů, zatímco třeba v ložnici není potřeba mít topení zapnuté na vysoký stupeň. Abyste se dobře vyspali, postačí mít v ložnici teplotu okolo 18–20 °C. Vyšší teplota narušuje spánek.
V koupelně se vám vyplatí žebříčkové radiátory, které nejen vytopí, ale i usuší ručníky a drobné prádlo.
Nevytápějte prázdné místnosti
Stejně jako na chodbách domu postačí teplota kolem 15°C nebo 16 °C v místnosti kterou nevyužíváte. Tato teplota postačí k tomu, aby místnost v zimě nepromrzla, nezvlhla a na zdech se netvořila plíseň.
Neblokujte radiátory
V okolí radiátoru by nemělo být nic, co by blokovalo tepelné proudění. Dlouhé závěsy a záclony mohou ovlivňovat, jak radiátor vyhřeje prostor kolem. Zakrytý radiátor pak velkou část tepla posílá rovnou do oken.
Usazený prach a nečistoty na topení brání uvolňování tepla do prostoru, proto udržujte radiátor v čistotě vysáváním.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Hřejí vaše radiátory jak mají?
Hřejí vám radiátory jen v některých místech, nebo nehřejí naplno, i když máte topení zapnuté na maximum? V tom případě se moc nezahřejete a utratíte hodně peněz. Známým problémem, který zvyšuje výdaje na vytápění, je zavzdušnění radiátorů. Pokud je v radiátoru vzduch, dochází k větší spotřebě energie. Jak zjistíte, že máte zavzdušněné radiátory? Pokud topení zapnete na plný výkon, bude na dotek hřát podstatně méně nebo jen v některých místech než jindy. Indikátorem jsou často i doprovodné zvuky, například šplouchání, za které mohou právě obsažené vzduchové bubliny.
Odvzdušnění radiátorů
Ať už máte radiátory vytápěné plynovým kotlem, nebo dálkovým topením, vždy musí být odvzdušněné. Před odvzdušováním je ideální zapnout topení na maximum a vypnout oběhové čerpadlo. K odvzdušnění se používá odvzdušňovací klíč, který seženete u topenáře nebo v železářství. Mnohdy si vystačíte i s obyčejným šroubovákem. Uvolněte ventil u radiátoru, nezapomeňte mít připravenou nádobu, která zachytí unikající vodu. Z ventilu nejprve uslyšíte prskání a syčení, jak bude unikat vzduch, poté odteče trocha vody. Takto je radiátor odvzdušněný a znovu funkční. Zejména na začátku topné sezóny tedy věnujte přípravě radiátorů zvýšenou pozornost.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Termostatické hlavice
Pokud si s odvzdušňováním radiátorů nechcete dělat těžkou hlavu, investujte do kvalitních odvzdušňovacích ventilů. Termostaty rozpoznají zvýšené teplo v místnosti, například při vaření, nebo zvýšené sluneční aktivitě. Díky zvýšené teplotě se topení samo vypne a začne využívat tepla z těchto zdrojů. Termostatické hlavice lze pořídit mechanické nebo digitální. Na mechanické termostatické hlavici se nastavuje průtok vody ventilem jen odhadem. Digitální termostatické hlavice jsou programovatelné a průtok vody ventilem nastavíte přesně podle potřeby. Díky programovatelné termostatické hlavici můžete svůj domov vytápět efektivně a ekonomicky. Hlavice zajistí, že nikdy nezapomenete vypnout topení.
Digitální termostatickou hlavici jednoduše našroubujete na stávající ventil topného tělesa, bez nutnosti vypuštění topného systému.
Okna
Nejvyšší podíl tepla uniká okny. Pokud máte starší okna je nutné je řádně utěsnit. Těsnění stojí pár desítek korun a ušetří vám i tisíce za topení. Na utěsnění škvíry mezi oknem a parapetem použijte průvanovník. Jedná se o dlouhý látkový váleček nebo polštářek, vyplněný vhodnou vystýlkou, který se dává ke dveřím nebo oknům. Naše babičky podobným způsobem dávaly ke dveřím deku nebo staré přehozy, které průvan eliminovaly.
Správné větrání
Větrat je nutné i v zimě, krátce, ale intenzivně. Není vhodné mít několik hodin otevřenou ventilačku, nebo nevětrat vůbec. Neobměňovaný vzduch vede k hromadění CO2 v místnostech, zvyšování vzdušné vlhkosti a únavě.
Větrejte nárazově, podle potřeby vždy na 5 – 10 minut oknem dokořán. Tím neuteče mnoho tepla a obměníte vzduch v místnosti. Vhodným větráním navíc pomáháte předcházet rosení oken a eliminujete vznik plísní.
Otužujte se
Otužování, pravidelný pohyb a návštěva sauny v zimních měsících vašemu organismu prospějí a pomohou vám lépe snášet chladné dny, vyhnete se tak snadněji virózám a nachlazení.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Různé vychytávky
Abyste nemuseli topit na plný výkon, použijte za topení hliníkové fólie. Ty odrážejí teplo od stěn do prostoru.
Na okna nainstalujte na sklo termoizolační fólie, které zabrání úniku tepla. Tyto fólie vám ušetří až 50% tepla.
Přehodnoťte své zvyky. Oblékněte se do domácího oblečení, pokud jste zvyklí se doma pohybovat v negližé, počítejte s tím, že tuto pohodu si připlatíte.
Noste doma bačkory. Od podlahy nejvíc táhne a pocit chladných nohou vás bude nutit více přitápět. Pořiďte si koberec, zamezí prochladnutí podlahy a opět navodí pocit tepla.
Zavírejte dveře. Dveře v jednotlivých místnostech udrží více tepla.
Pozor na nábytek. Radiátor by neměl být ani za záclonou, nábytkem či poličkou. V takovém případě teplo neproudí tak, jak má a v místnosti zbytečně snižujete teplotu. Naopak poblíž radiátoru umístěte ventilátor, ten rozežene teplý vzduch do místnosti.
V kuchyni po pečení nechte otevřenou troubu, dokud nevychladne. Teplo z trouby vám pomůže vyhřát kuchyň.
Pokud venku svítí sluníčko, nechte ho proudit do prostoru. Slunce zvládne skrz sklo místnost pomalu prohřívat.
Další možností, jak ušetřit za topení, je nový plynový kotel. Moderní plynové kotle spotřebují až o 30 % méně a investice se vám opravdu vyplatí.
Nechte si zateplit dům. Zateplení budovy není nízká investice, ale v rámci šetření za teplo se vám určitě vyplatí.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Plynové topení
Pokud vytápíte dům plynem, je nutné, aby kotel správně fungoval. Kontrolu je nejvhodnější provést těsně před topnou sezónou. Kvalifikovaný revizní technik při ní zkontroluje samotný kotel a hladinu oxidu uhelnatého, správné fungování kotle, zkontroluje regulátory, hořák a případně opraví zjištěné závady. Po kontrole dostane potvrzení, že je kotel bezpečný a bez závad.
Pravidelnou údržbou plynového kotle se vyhnete tisícovým platbám za opravy a můžete tím snížit i spotřebu plynu.
Dodavatel plynu
Zjistěte si, zda u svého dodavatele plynu příliš nepřeplácíte. Na internetu jsou různé srovnávače cen za odběr plynu. Pokud máte nastavenou fixaci, máte štěstí, poplatky se vám nebudou zvyšovat. Raději si vše ale ověřujte a dávejte si pozor na podvodné reklamy, která vybírají „nejlevnější“ dodavatele. Pokud uvažujete o změně dodavatele, zjistěte si co nejvíce informací. Zaměřte se na ceny plynu, služby a nadstandardní služby, výpovědní dobu, servis pro zákazníky a pečlivě si pročtěte recenze.
Článek Osvědčené rady, které Vám pomohou ušetřit za topení se nejdříve objevil na České návody.