Kriticky ohrožení orli královští letos na jihu Moravy vyvedli šest mláďat, jih Moravy je v tuzemsku jediným územím, kde hnízdí. Letos tam ornitologové zaznamenali devět párů. Osm z nich si postavilo hnízda a z toho šest párů prokazatelně sneslo vejce. Pět párů nakonec úspěšně i vyvedlo mláďata. Čtyři páry po jednom a jeden pár dvě, celkem tedy šest mláďat,“ informuje David Horal, který se v České společnosti ornitologické (ČSO) věnuje výzkumu a ochraně orlů královských.
Orel královský patří k nejohroženějším dravcům Evropy, jeho populace na kontinentu nepřesahuje 4000 hnízdících párů. Podstatná část z nich žije v Rusku, Kazachstánu a Turecku, jižní Morava je celosvětově severozápadní hranicí jeho výskytu. „V České republice hnízdní populace prozatím nikdy nepřesáhla deset párů. Každé vyvedené mládě je proto velký úspěch,“ uvedl David Horal.
Mládě orla královského narozené na Znojemsku. Je jedním ze šesti mláďat, která letos posílila českou populaci. Foto: Hynek Matušík
V roce 2016 orli vyvedli historicky nejvíc mláďat
V loňském roce ornitologové zaznamenali na jižní Moravě osm párů. Tehdy byla úspěšně vyvedena pouze čtyři mláďata. V roce 2017 orli vyvedli deset mláďat. „Historicky nejvíce mláďat bylo v roce 2016, kdy šest úspěšných párů vyvedlo dvanáct potomků,“ podotýká Horal. Dodává, že orli jsou velmi citliví na rušení lidmi, ať už jde například o lesníky, rybáře či turisty. Rušení hnízdícího páru často vede až k opuštění snůšky.
Ornitologové označují orly vysílačkami, takzvanými GPS-GSM loggery, aby měli přehled o jejich pohybu a mohli odhalit nebezpečí nebo úhyn. „I díky informacím z vysílačky jsme zjistili, že se na Znojemsko po roční pauze vrátila samice, která loni hnízdila s partnerem v Rakousku. Letos na jaře vyměnila samce, který je teprve dvouletý. Vyvedli u nás jedno mládě. Zda je dvouletý samec skutečně biologickým otcem, snad prokáží genetické testy. Pokud ano, jednalo by se teprve o druhý známý případ úspěšného hnízdění v tak mladém věku. Orli obyčejně dospívají ve věku pěti až šesti let,“ upozorňuje Horal.
U dospělých jedinců orla královského jsou dobře patrné světlé skvrny na zádech připomínající královský hermelín. Foto: András Kovács
Dospělí orli královští z české populace zpravidla zimují v okolí hnízdiště, někteří mladí jedinci ale odlétají na jih. Hrozbou pro všechny jsou sloupy elektrického vedení a nelegální pronásledování, nejčastěji střelba a otravy. Orel královský patří rovněž mezi druhy ohrožené otravami jedem Stutox II, používaným proti hrabošům polním. ČSO pytlákům a travičům bojuje v terénu pomocí psí jednotky, která vyhledává otrávené návnady.
Letos ornitologové evidují 54 nelegálně zabitých ptáků, z toho většina byla otrávených, nejčastěji jedem karbofuran. Za celý loňský rok bylo nalezeno 58 nelegálně zabitých ptáků.
Zdroj: birdlife.cz