Hnízdo orlů damaních se nachází v Národní botanické zahradě Waltera Sisulu v Jihoafrické republice.
Samice se jmenuje Makasta a samec se jmenuje Mahlori.
Když byla v roce 1982 založena Národní botanická zahrada Waltera Sisulu, orli damaní (Aquila verreauxii) již hnízdili na útesech přiléhajících k impozantním vodopádům Witpoortjie. První pozorování těchto nádherných dravců se datuje do počátku 40. let 20. století a současná orlí samice by mohla být třetí nebo čtvrtou generací od té doby.
Vzhledem k tomu, že nové hnízdo je na odlehlém hřebeni na východní straně, jediné schůdné místo pro kamerové zařízení bylo více než 122 metrů daleko, aby bylo na hnízdo přímo vidět. 4K kamera s 48násobným optickým zoomem je umístěna na 6m rádiovém sloupu.
Hnízdění 2022
První mládě se vylíhlo 25. května, druhé 31. května
Druhé mládě uhynulo kvůli obligátní siblicidě známé také jako kainismus, ke které dochází, když první vylíhnuté mládě zabije svého sourozence.
První vylíhnuté mládě nyní rychle roste a prospívá.
Orel damaní
Orel damaní (též orel kaferský nebo orel Verreauxův; Aquila verreauxii) je velký druh dravce z čeledi jestřábovitých.
Je většinou černý s velmi výrazným bílým V na zádech, což odpovídá jeho názvu. Na spodní straně křídel a u kořene zad mají bílé peří. Jejich zbarvení jim dodává velmi výrazný vzhled a jsou snadno rozpoznatelní. Samec a samice jsou si zbarvení velmi podobní a samice je o něco větší než samec, což je typické pro dravce. Samci váží v průměru 3,7 kg, zatímco samice průměrně 4,5 kg. Noha samice je větší než lidská ruka. Přestože orel damaní není tak velký jako orel bojovný, největší orel v Africe, stále jde o impozantního dravce.
Je specializován na lov damanů, na jejichž početnosti často nepřímo závisí velikost jeho přísně obhajovaného teritoria; občas se živí také jinými savci nebo ptáky, včetně pávů.
V jedné snůšce jsou 2 krémově zbarvená vejce, jejichž inkubace trvá přibližně 45 dnů. Rodiče zasedají již na první snesené vejce, a proto se jedno mládě líhne dříve. To starší zabije mladší, i když je dostatek potravy pro obě.
Je pojmenován po francouzském přírodovědci Julesi Verreauxovi, který na počátku 18. století navštívil jižní Afriku.
Online přenos z hnízda:
Videozáznamy:
Samice Makatsa krmí své mládě.
Samička přilétá na hnízdo s kořistí, vypadá to jako Daman skalní. Po chvilce začne krmit mládě.
Zdroj: Black Eagle Project Roodekrans, videozáznamy Lady Hawk