Kriticky ohroženým buřňákům bermudským, druh buřňáka, který nehnízdí nikde na světě kromě skalnatých ostrůvků u pobřeží Bermud se vylíhlo mládě.
Na počátku 17. století se mělo za to, že tento kdysi početný mořský pták vyhynul, byl vyhnán invazivními zvířaty a změnami stanovišť souvisejícími s osídlením ostrova. V roce 1951, po téměř 300 letech, byl znovu objeven jediný pták a od té doby je tento druh součástí vládního ochranářského úsilí o oživení druhu.
Velká část této ochranářské práce bermudského ministerstva životního prostředí a přírodních zdrojů (DENR) se soustředila na vytváření umělých nor za účelem zvýšení hnízdního prostředí a vytvoření nových kolonií na větších ostrovech, které jsou odolnější vůči rostoucím hrozbám hurikánů. Cornell Lab vstoupila do partnerství s inovativními Nonsuch Expeditions, multimediálním a informačním úsilím zaměřeným na ostrov Nonsuch, jehož cílem je zvyšovat povědomí a chránit jedinečná zvířata a prostředí na Bermudách a v jejich okolí. V minulých letech úspěšně vysílali z nory buřňáků a letos společně pracují na vytvoření zážitku, který spojí jak živé záběry z nové kamery, tak interakci s DENR vrchním důstojníkem pro ochranu suchozemských zdrojů Jeremym Madeirosem během jeho týdenních kontrol hnízd po celou dobu hnízdění. Tato dvojice buřňáků je před kamerou od roku 2009, používají stejnou noru a poslední čtyři roky úspěšně odchovali mládě. Během hnízdní sezóny se buřňáci navštěvují a dvoří se pouze pod rouškou noci, poté vyrazí na moře během denního světla. Dvojice se vrátila na ostrov na začátku listopadu, aby se dvořila a pářila, pak odletěli na moře na měsíc prosinec.
Sezóna 2023
6.1.2023 se vrátil sameček do hnízda
8.1.2023 Ve 3:15 ráno se samička vrátila do hnízda a ve 4:14 snesla vajíčko
Kuřátku CahowCam2 se daří dobře
Jeremy Madeiros, hlavní úředník ochrany přírody (pozemská ochrana), oddělení životního prostředí a přírodních zdrojů, BERMUDA
„Konečně se mi v pondělí 13. března podařilo nakrátko vyjet na ostrov Nonsuch, podívat se, kolik kuřat se buřňákům vylíhlo ve dvou hnízdních koloniích na ostrově, a zjistit, zda jsme ve skutečnosti překonali loňský rekord 15 odchovanýchkuřat. Nyní mohu oznámit, že jsem potvrdil 18 vylíhnutých kuřat na Nonsuch, s dalším možným kuřátkem „divoké karty“ v přirozené hluboké půdní noře vykopané pod kořeny původních stromů v kolonii „B“. Většina kuřat měla nedávno krmení od dospělých a u nejstarších již vzrostla hmotnost vylíhnutí z 30–40 gramů na téměř 200 gramů, což naznačuje, že bouřlivý severní Atlantský oceán poskytuje dospělým buřňákům dostatečnou potravu.
Mezitím neúspěšné vajíčko v CahowCam1, které by se, pokud by bylo plodné, vylíhlo koncem února, prasklo, zatímco bylo stále inkubováno jedním z rodičů. Poté se přilepilo k peří a bylo vytaženo z nory rodičem. Tento pár vyprodukoval v průměru každý druhý rok mládě a nyní se vrátí na moře o několik měsíců dříve, což by jim mělo poskytnout více času na vytvoření tukových zásob včas na příští sezónu.
8. března se začalo líhnout mládě, 10. března se vylíhlo
V časných hodinách 10. března 2023, uprostřed chladného počasí se sporadickými kroupami po celou noc, samec buřňáka bermudského v Doupěti #832, v Translokační kolonii A, na ostrově Nonsuch na Bermudách, (ze kterého je kamera CahowCam2 LIVEstreaming), přivítal na světě své nejnovější mládě!
10. března v 1:46 ráno bylo vidět na kameře částečně vylíhlé mládě, necelé 2 dny od první praskliny ve vajíčku v 8:58 dne 8. března. Potom ve 3:08 ráno bylo vidět úplně vylíhlé mládě, pokryté listím, a nakonec, v 5:38 ráno, jsme mohli vidět téměř úplně suché, ochmýřené mládě!
Během této hnízdní sezóny (začínající koncem října 2022 a trvající do června 2023) bylo ve dvou hnízdních koloniích na Nonsuch potvrzeno celkem 33 aktivních hnízd buřňáků bermudských. Přestože prosvícení ukázalo, že některá vajíčka selhala nebo byla neplodná, koncem ledna bylo u dospělých ptáků inkubováno celkem 24 plodných vajíček.
Online přenos:
Videozáznamy:
V podzemí v noře č. 2 se začalo líhnout mládě
Mládě je na světě
První krmení mláděte
Zdroj: nonsuchisland.com, videozáznamy Cornell Lab Bird Cams