Pokud hledáte snadný a efektivní způsob, jak ohraničit trávník nebo záhon bez nutnosti betonování, pak plastový obrubník je pro vás jasná volba.
Plastové obrubníky jsou vyrobeny z trvanlivého plastu. Díky tomu jsou lehké, snadno se s nimi pracuje, jsou levnější než betonové obrubníky a mají dlouhou životnost.
Dostupné v jsou různých výškách a délkách. Skládat se dají rovně, do oblouků i do složitých obrazců.

 

Jaké mají plastové obrubníky výhody oproti těm betonovým?

Plastový obrubník je mnohem lehčí. Díky tomu se s ním lépe pracuje. Není potřeba žádné těžké nářadí na manipulaci, usazování a práci s ním zvládne i jediná osoba. Také při nákupu 30 metrů obrubníků neplatíte tisíce korun za půltunovou paletu, ale přijde jediný balík.

Plastové obrubníky se pokládají rovnou do předpřipravených linií, které kromě vyhloubení a zarovnání nepotřebují žádnou další přípravu. Starosti s betonovým ložem tady zcela odpadají. Nemusíte ani připravovat beton, a tedy ani dodržovat technické lhůty na zrání betonu.

Jakékoliv budoucí úpravy jsou jednoduché. Betonové obrubníky je nutné nejdříve složitě vyjmout z betonového lože a zbavit se vší suti. Plastové obrubníky jednoduše vyryjete základním nářadím, zahrnete rýhu a je uklizeno.

Plastové obrubníky netrpí na zvětrávání jako beton, ani nezarůstají mechy či lišejníkem. Plastový materiál obrubníků je UV stabilizovaný a nekřehne. Životnost plastového obrubníku se počítá na desítky let.

 

Jak plastové obrubníky nainstalovat?

Pokud už nad instalací plastového obrubníku uvažujete, ale váháte, zda zvládnete instalaci svépomocí, projděte si s námi krátký postup jak na to.

Než s pokládáním obrubníků začnete, doporučujeme mít pohromadě tohle:

  • základní představu o tom, jak má budoucí linie obrubníků vypadat,
  • běžné nářadí – motyka, hrábě, rýč, metr, provázek, kladívko, zahradnické nůžky,
  • ochranné prostředky jako rukavice, brýle a pevné boty.

 

Postup práce:

  1. Označte si, kde budou umístěny plastové obrubníky. Můžete použít značkovací sprej, šňůru nebo i samotné obrubníky, které položíte na volno.
  2. Připravte půdu tak, že vyznačenou linii vyhloubíte. Hloubka by měla odpovídat výšce obrubníku.
  3. Spojte jednotlivé kusy obrubníku dohromady. Pokud je potřeba linii tvarovat, obrubníky nastřihněte nebo nařízněte tak, aby se snadno ohýbaly.
  4. Položte spojené obrubníky do vyhloubeného žlábku a srovnejte podklad tak, aby obrubníky byly co nejvíce u země.
  5. V případě použití geotextilie, ji umístěte do žlábku a připevněte ji společně s obrubníky. Použijte kovové hřeby pro tvrdý nebo kamenitý podklad, plastové hřeby pro měkký podklad.
  6. K upevněným obrubníkům dorovnejte půdu, nový substrát, štěrk nebo jinou výplň. Rovněž můžete osít budoucí travnatou plochu.