Léto je v plném proudu, spousta z nás odjíždí na dovolenou. Prázdniny jsou však také obdobím, kdy dochází k častému vloupání do bytů či domů. Proto je vhodné ještě před odjezdem myslet na to, jak objekt před vniknutím zabezpečit a předcházet tak škodám na majetku.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Každý rok u nás zloději napáchají škody ve výši okolo jedné miliardy korun. Mnoha vniknutím se dá účinně zabránit a předcházet tak zbytečným problémům. Zloděje dokážou odradit prvky zabezpečení, které se dají pořídit za pár korun. Jak správně domov zabezpečit?
Jak zabránit vloupání do bytu či rodinného domu
Základem jsou kvalitní vchodové dveře a okna, které by měly splňovat určité bezpečnostní standardy. Vchodové dveře by měly být bezpečnostní, s bezpečnostním zámkem, vložkou a štítem, které jsou odolné proti odvrtání, prokopnutí a vysazení. U dvoukřídlých dveří je třeba i zabezpečení proti tzv. vyháčkování a rozlomení obou jejich křídel. Zabránit tomu může příčná závora, anebo se dveře mohou osadit rozvorovým systémem. V desce dveří i zárubně musí být panty řádně ukotveny, aby se nedaly vypáčit, případně vysadit.
Nezapomínejme ani na kvalitní zámek s bezpečnostním kováním. Měl by být odolný proti odvrtání, či jinému násilnému vniknutí. Opatřen by měl být bezpečnostní cylindrickou vložkou nebo klíčem trezorového typu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Dveřní zámek by měl být osazen závorou nejméně na dva západy. Cylindrická vložka by měla být zabezpečená překrytím profilu vstupního otvoru pro klíč. Měla by být opatřena bezpečnostními prvky, které ji chrání před otevřením planžetou, rozlomením, či odvrtáním vložky. Cylindrická vložka musí mít omezení kopírování klíče. To zajišťuje tzv. bezpečnostní karta, bez které zámečník kopii klíče nezhotoví. Vhodným zabezpečením je též přídavný zámek, který je ovládaný z obou stran dveří.
Na trhu existuje několik bezpečnostních tříd dveří, pokud si budete pořizovat nové vchodové dveře, zaměřte se na třídu třetí as výš, které poskytují dostatečnou ochranu.
Okna před zloději můžete ochránit kovovými mřížemi, které ale nepůsobí příliš esteticky. Mříže může nahradit speciální vrstvené bezpečnostní sklo, které má vysokou odolnost proti násilnému vniknutí. Další možností je vyztužit okna bezpečnostní fólií, která zpomaluje postup pachatele i případného požáru. Okna lze chránit i předokenními roletami, které zabrání rozbití skla, v horkých letních dnech zabrání vniknutí tepla a v zimě jeho ztrátě. K zvýšené bezpečnosti balkónových dveří lze dosáhnout instalováním uzamykatelného systému klika-klika nebo knoflík-klika s bezpečnostní cylindrickou vložkou. Klika je uzamykatelná a instalovaná jen z vnitřní strany balkonu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Kamerový systém
Odradit zloděje můžete, když si pořídíte atrapu kamery, kterou umístíte na dobře viditelné místo. V případě vloupání vám ale nebude k ničemu. Je vhodné si pořídit bezpečnostní kameru, která po dobu vaší nepřítomnosti bude pořizovat záznam. V případě vloupání se záznam bude hodit policii i pojišťovně.
Největší oblibě se těší kamery, díky kterým si můžete na svém telefonu přehrát záznam ze sledovaného místa. Bezdrátové kamery se připojují k Wi-Fi síti a tak můžete sledovat, co se odehrává ve vaší domácnosti i na druhém konci světa.
Dalším prvkem, který dokáže zabránit vniknutí nebo zloděje vyplašit a tím minimalizovat škodu, jsou různé druhy alarmů a detektorů. Do místností lze instalovat již hotové systémy, které mají čidla pohybu nebo rozbití okenních tabulí. Pokud je zařízení napojeno na pult centralizované ochrany, na místo ihned vyrazí zásahová služba.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Před odjezdem na dovolenou
Na svůj odjezd na dovolenou neupozorňujte předem. Povězte to jen osobám, kterým důvěřujete.
Byt či dům mějte vždy řádně pojištěn. Cenné věci ukládejte do trezoru, nejlépe zabudovaného ve zdi. Poproste sousedy, aby vám v době nepřítomnosti pravidelně vybírali poštovní schránku a vše zkontrolovali. Nenechávejte zatažené závěsy či žaluzie. Vytvořte zdání, že je ve vašem bytě nějaká osoba. K tomu využijte časovač osvětlení, který nastavíte tak, že se v určitém čase rozsvítí světla, zapne televize apod. U rodinného domu nenechávejte žebříky a jiné nástroje, které by pachatel mohl použít ke vloupání. Na sociálních sítích se nechlubte, že odjíždíte na dovolenou ani v průběhu dovolené nesdílejte žádné fotografie, které by mohly upozornit, že nejste doma.
Článek Ochraňte svůj domov před odjezdem na dovolenou. Tipy, aby k vám nezavítal zloděj se nejdříve objevil na České návody.