Nový Zéland nabízí nepřeberné množství přírodních krás i kulturního a sportovního vyžití. Jsou to 2 nádherné zelené ostrovy plné aktivních sopek, unikátních živočichů a rostlin, které na jiných místech nespatříte. Ať už se vydáte do pralesa obdivovat jedny z nestarších a největších stromů světa – Kauri, nebo do jeskyní, které osvětlují tisíce jedinečných světlušek, novozélandská příroda vás nepřestane ohromovat. Vypravte se do hor, k ledovcům, k vodopádům i za maorskou kulturou. Surfujte na nádherných plážích nebo vyrazte pozorovat delfíny a velryby. Nudit se tu za žádnou cenu nebudete!

Připravili jsme pro vás kompletního průvodce pro vaši dovolenou. Přehled zajímavých míst severního i jižního ostrova je následován praktickými informacemi od A do Z: letenky, víza, nákup i půjčení auta a spousta dalšího.

Nový Zéland: Zajímavá místa severního ostrova

Nový Zéland nabízí mnoho krásných míst a bude především záležet na Vašich časových možnostech. Pokud máte na Nový Zéland 2-3 týdny, pak bývá oblíbenější spíše jižní ostrov. Často jde o variantu se začátkem v Aucklandu se zastávkami v Rotoruře, na Tongariro Alpine Crossing a dále z Wellingtonu trajektem dále na jižní ostrov. Pokud máte to štěstí zůstat o něco déle, byla by škoda vynechat i další krásná místa severního ostrova.

1) Northland

Northland je nejsevernější částí Nového Zélandu. Najdete tu hluboké pralesy s původními stromy Kauri (Waipoua Kuari Forest), krásné surfařské pláže v čele s Piha Beach, 90kilometrovou pláž (90 Miles beach) po které se můžete prohánět autem, maják Cape Reinga na samotném severu, jeskyně světlušek (Waipu Caves a Abbey Caves) a především obří písečné duny Te Paki, na kterých si můžete parádně zajezdit na sandboardech. Více se dozvíte v podrobném průvodci Northlandem.

Piha Beach a Lion Rock, Northland, Nový Zéland
Piha Beach a Lion Rock, Northland

2) Coromandel

Malebný poloostrov bohatý na původní lesy, skalní útesy i bílé písečné pláže. Nejznámějším obrazem z Coromandelu je slavná Cathedral Cove, která leží nedaleko městečka Hahei. Tento jeskyní průhled znáte možná jako jedno z pozadí počítačů od Microsoftu, také se tu natáčeli Letopisy Narnie. Dalším unikátem je Hot Water Beach – pláž na které vyvěrá horký pramen a člověk si tu za odlivu může vykopat svoje vlastní termální jezírko. Pěkné pěší túry jsou Coromandel Costal Walkway nebo The Pinnacles.
Více se dozvíte v podrobném průvodci Coromandelem.

Jeden z krásných treků the Coromandel Walkway,Nový Zéland
Jeden z krásných treků the Coromandel Walkway

3) Hobbiton

Fanoušky pána prstenů bude zajisté zajímat Hobitín. Online vstupenky seženete zde. Jestli návštěva této vesničky stojí za to, záleží hlavně na vás. Pokud vás filmy ze Středozemě moc nebavili asi návštěvu můžete s klidem vynechat. Pokud jste jejich fanoušky, budete nadšeni, protože se jako kouzlem přenesete do míst, kde se příběhy odehrávaly a budete se moc projít po malých cestičkách a navštívit hobití nory.

Hobbiton a malé hobití domečky, Matamata
Hobbiton a malé hobití domečky, Matamata

4) Rotorua

Rotorua je centrem adrenalinových aktivit i termálních pramenů. Můžete se vydat na raftech vstříc největšímu vodopádu světa, obdivovat geotermální jezírka a gejzíry (Wai-o-Tapu), projít se mezi gigantickými stromy „Redwoodu“ nebo zažít maorskou kulturu na vlastní kůži ve vesničce Whakarewarewa. Přečtěte kompletního průvodce Rotoruou a 25 skvělých věcí, které tam podniknout.

Wai-o-tapu: i nový Zéland má svou geotermální oblast
Wai-o-tapu: i Nový Zéland má svou geotermální oblast

5) Tongariro Alpine Crossing

Pro milovníky Pána prstenů také cesta k Mordoru. Tongariro Crossing je známý jako nejkrásnější jednodenní trek Nového Zélándu. Pohled na sytě tyrkysová jezera a okolní sopečnou krajinu rozhodně stojí za to. Na tento trek si vyhraďte celý den, čeká vás 20 km chůze (zhruba 8 hodin) v krajině pána prstenů. Přečtětě si více o horském přechodu Tongariro Alpine Crossing.

Pohled na smaragdová jezírka na jednom z nejhezčích novozélandských treků.
Pohled na smaragdová jezírka na jednom z nejhezčích novozélandských treků.

6) Mt Taranaki

Velmi fotogenická sopka Mount Taranaki nebo pro fanoušky Pána prstenů: Lonely Mountain se nachází v západní části severního ostrova. Výstup na ni zabere zhruba 8 hodin a čeká vás místy nepříjemný suťovitý terén. Pokud se vám nechce nahoru, doporučujeme vydat se na kratší trek k Poukai Hut. U této chaty se nachází malinké jezírko, ve kterém mohou fotografové zachytit krásný odraz hory.

Dokonalý vulkán Mt Taranaki alias Lonely Mountain
Dokonalý vulkán Mt Taranaki alias Lonely Mountain

7) Jeskyně svítících červů tzv. Glowworms

Tento hmyz vytváří v jeskyních po celém Zélandu dokonalou iluzi noční oblohy. Do jeskyní se tedy alespoň jednou určitě vypravte. Volně (zdarma) přístupné jeskyně jsou Abbey Caves a Waipu Caves (oboje jsou v severní části ostrova nad Aucklandem). Na komentovanou prohlídku s průvodcem se můžete vypravit do Waitomo Caves, které jsou poblíž Hamiltonu. Vstupenky koupíte online zde.

Tip: Pokud se ve volně přístupných jeskyních chystáte fotit dlouhou expozici, vydejte se do jeskyní brzy ráno a vyhnete se tak ostatním lidem, kteří jinak ruší podívanou svými světly.

Jeskyně Nového Zélandu mají unikátní obyvatele tzv. glowworms.
Jeskyně Nového Zélandu mají unikátní obyvatele tzv. glowworms.

8) Jih severního ostrova

Castlepoint Lighthouse

Maják Castlepoint je rozhodně okouzlucící místo. Máte-li čas, maják i jeho okolí stojí za návštěvu. O Castlepointu jsme napsali miniprůvodce v angličtině.

Nový Zéland - Castle Point Lighthouse
Castle Point Lighthouse

Cape Palliser a Putangirua Pinnacles

Nedaleko Wellingtonu leží místo, které nadchne nejen fanoušky Pána prstenů. Putangirua Pinnacles jsou neskutečné skalní útvary, které vznikly díky erozi. Na průzkum se vám budou hodit pevné boty. Dalším zajímavé místo je maják Cape Palliser, který se majestátně tyčí na vysoké skále. Na pobřeží můžete pozorovat tuleně.

Nový Zéland - Putangirua Pinnacles
Putangirua Pinnacles

Wellington

Pěkné město, ve kterém návštěvníci obdivují zejména národní muzeum Te Papa, kde se dozvíte
spoustu zajímavostí o Novém Zélandu, vstupné je zdarma. Nezapomeňte ani na
krásný výhled z vrcholu Mt Victoria
nebo na jízdu historickou lanovkou z
Lambton Quay na Kelburn.

Malebné hlavní město Wellington
Malebné hlavní město Wellington

Nový Zéland: Zajímavá místa jižního ostrova

Tento přehled je připraven pro všechny, kdo plánují road trip po jižním ostrově Nového Zélandu. V každé oblasti jsme se snažili vypíchnout, to nejlepší, co daná oblast nabízí a doplnit to fotkami, které vám pomohou při plánování itineráře vaší cesty.

Plánování trasy — Jižní ostrov

Možná přemýšlíte, jak trasu po jižním ostrově naplánovat. Možností je spousta, ale nám přijde nejlepší varianta jet nejdříve směrem na jih po východním pobřeží a pak zpět po západním pobřeží.

V začátku v Christchurch doporučujeme vyrazit směrem k jezeru Tekapo a pokračovat v pořadí Tekapo -> Pukaki -> Dunedin -> Invercargill -> Te Anau -> Milford Sound -> Queenstown -> Wanaka -> Franz Josef -> Arthur’s Pass -> Sever jižního ostrova — Kaikoura — Christchurch. V tomto pořadí máme také strukturovaného tohoto průvodce. V případě příjezdu trajektem do Pictonu jeďte nejprve přes Kaikouru a Christchurch k jezeru Tekapo.

Nejkrásnější oblasti jsou okolo jezer Tekapo a Pukaki, Národní park Fiordland kolem Milford Sound a okolí Queenstownu a Wanaky. Naopak na východním pobřeží kolem Christchurch a na jihu kolem Dunedinu a Invercagillu se doporučujeme tolik nezdržovat.

11) Lake Tekapo

Jezero Tekapo nás naprosto okouzlilo! Má neuvěřitelně krásnou tyrkysovou barvu, které získalo díky okolním ledovcům. Jeho krásu dokreslují hory, které jezero v pozadí lemují. Určitě nevynechejte Kostel dobrého pastýře (Church of the Good Shepherd), který najdete na břehu jezera prakticky v centru městečka. Nádherné výhledy uvidíte i od hvězdárny na kopci Mount John.

Nádherná barva jezera Tekapo
Nádherná barva jezera Tekapo

Oblast jezera Tekapo patří k nejtemnějším místům na Novém Zélandu, proto zde můžete spatřit nádhernou noční oblohu a když budete mít štěstí, třeba spatříte i polární záři. Na hvězdárnu i kolem jezera vede Mount John Walkway – krátký trek, který zvládnete zhruba za 2 hodiny. Rozhodně můžeme doporučit západ slunce z tohoto treku. Jsou to nádherné výhledy a pro nás to bylo jednoznačně jedno z nejhezčích míst Nového Zélandu (společně s oblastí Mt. Cook).

TIP: Pokud byste chtěli zažít rozkvetlý vlčí Bob, naplánujte si návštěvu jižního ostrova na prosinec.

Výhled na jezero Tekapo od hvězdárny na Mount John
Výhled na jezero Tekapo od hvězdárny na Mount John

12) Mount Cook Village a Lake Pukaki

Jezero Pukaki je snad ještě hezčí než Tekapo. Díky přítomnosti ledovců má sytě tyrkysovou barvu, a to i když je zataženo! Určitě nebudete mít problém strávit samotný den focením kolem jezera. Doporučujeme strávit noc ve freedom campu „Lake Pukaki Reserve“, probuzení s krásnějším výhledem si snad ani nemůžete přát.

Po cestě do Mt Cook Village si udělejte zastávku u návštěvnického centra Mt Cook Alpine Center, odkud je nádherný výhled. Asi nejslavnější vyhlídkou je Peter‘s lookout, odkud za krásného dne pořídíte skvělé fotky s horou Mt Cook (nejvyšší horou Nového Zélandu) s modrým jezerem Pukaki v popředí. Celá cesta až do Mount Cook Village nabízí nádherné výhledy na pohoří s dominantou jižního ostrova.

Peter‘s lookout - výhled na Mount Cook a jezero Pukaki
Peter‘s lookout — výhled na Mount Cook a jezero Pukaki

Treky v okolí Mount Cook Village

Hooker Valley Track – Krátký a snadný, ale přesto jeden z nejkrásnějších vůbec. Trek vede údolím přes několik visutých mostů kolem jezera Mueller k jezeru Hooker, odkud je výhled na Mt. Cook.  Zabere vám 2-3 hodiny (celkem je to 10 km).

Hooker Valley Track - Nový Zéland
Hooker Valley Track

Blue Lakes and Tasman Glacier Walk – další krátká ale krásná vycházka, která vám i s focením zabere do hodiny (celkem má 2,6 km). Je tu krásný výhled na ledovcové jezero Tasman, po kterém plují ledové kry, i výhled na opačnou stranu do údolí.

Ledovcové jezero Tasman, Nový Zéland
Ledovcové jezero Tasman

Mueller Hut Výstup na Mueller Hut je bez vybavení možný pouze v letní sezoně. Na jaře se bez maček a cepínů neobejdete. Je to celodenní trek s nádhernými výhledy na Mueller Lake, Hooker Lake i na Mt Cook. Vzdálenost je 5,2 km jedním směrem, časová náročnost 8-9 hodin celkem. Aktuální informace o treku naleznete na stránkách DOC nebo informačním centru v Mt Cook Village.

Pro nás byla tato oblast jednoznačně tou nejkrásnější z celého Nového Zélandu.

13) Omarama a Benmore – Na jih od Lake Pukaki

Po cestě od Lake Pukaki směrem na Wanaku a Queenstown si můžete udělat zastávku na další krátký trek s výhledy na tyrkysové jezero. Benmore Peninsula Track je 4 km dlouhý okruh, který vám zabere zhruba 1,5 hodiny.

Benmore Peninsula Track
Benmore Peninsula Track

Další zajímavou zastávkou jsou Clay Cliffs – hliněné útesy připomínající malý Bryce Canyon v USA. Cesta k útesům je soukromá a je zde kasička na 5 $ za vstup.

Pískovcové útvary Clay Cliffs
Pískovcové útvary Clay Cliffs

14) Dunedin a okolí

Nedaleko Duntroonu je další geologická zajímavost, a to jsou Elephant Rocks. Je to takové kamenné městečko, mezi jehož balvany se pasou ovce. Natáčely se tu Letopisy Narnie a místo je doslova kouzelné!

Sloní skály - Elephant Rocks
Sloní skály — Elephant Rocks

Obrovskou geologickou zajímavostí a mimo jiné místem, kde si můžete užít zábavu při focení, jsou Moeraki Boulders – obrovské kulaté kameny na pláži, které působí jako slepené pryskyřicí. Vskutku zajímavé útvary.

Na Moeraki Boulders se dá pořádně zablbnout.
Na Moeraki Boulders se dá pořádně zablbnout.

Milovníci zvířat se musí zastavit u Katiki Point Lightouse a projít se po stezce dolů k útesům na Penguin Lookout. Uvidíte tu spoustu racků, tuleňů, a dokonce i tučňáky.

Těsně před Dunedinem se nachází krásná plážová oblast Doctor’s Point, kde se za odlivu můžete projít jeskyněmi na pláž za rohem. Pěkné místo!

Nejkrásnější místo u Dunedinu je jednoznačně Tunnel Beach s nádhernými útesy! Pokud budete mít štěstí, je to zároveň i dobré místo na pozorování polární záře. Další zajímavostí v Dunedinu je Baldwin street, která byla roky známá jako nejstrmější ulice světa (dokud ji nepřekonala ulice ve Walesu). Zájemci mohou nahlédnout do života albatrosů v Taiaroa Albatross Colony (vstup je placený). Kolonie se nachází na samotném severu poloostrova Otago, který nabízí zelené kopečky i pláže.

Nádherná Tunnel Beach, Dunedin, Nový Zéland
Nádherná Tunnel Beach

15) Jižní pobřeží a okolí Invercargillu

Po cestě podél pobřeží si můžete cestu zpříjemnit různými zastávkami podél pláží, majáků, útesů a vodopádů.

Absolutní TOP je Nugget Point Lighthouse (západ slunce tu dokáže být naprosto dokonalý!). Kousek před majákem můžete zkusit štěstí a zajít se podívat do Roaring Bay, kde je kolonie tučňáků. 

Západ slunce na Nugget Point Lighthouse, jižní ostrov, Nový Zéland
Západ slunce na Nugget Point Lighthouse

Další velkou zajímavostí je Jack’s Blowhole – propast s jeskyní, kterou se voda dostala hluboko do vnitrozemí. Toto je rozhodně zajímavá zastávka.

Nadšenci jeskyňaření nesmí vynechat Clifden Caves – krásné volně přístupné jeskyně, kterými lze prolézt asi 300 metrů k druhému východu. Časová náročnost je cca 40 minut. Počítejte, že se trochu zašpiníte a trochu si namočíte nohy (ideální jsou sandále, ještě lepší je pevná obuv, pokud vám nevadí, že si ji namočíte). U vchodu jsou k dispozici na půjčení 3 helmy. Do jeskyně nechoďte za velkých dešťů. 

Pokud máte čas, můžete si udělat i zastávky u vodopádů Purakanui Falls, o něco dále ve vnitrozemí McLean Falls. Nedaleko na pobřeží jsou Cathedral Caves – jeskyně, které se bohužel nachází na soukromém pozemku, a tak jsou otevřené pouze někdy (když je cesta otevřená, dá se tam jít za odlivu). Další možné zastávky jsou Waipapa Lighthouse nebo Slope Point – nejjižnější bod celého jižního ostrova, dále v Curio Bay – další místo, kde můžete vidět tučňáky.

Slope Point - nejjižnější bod Nového Zélandu
Slope Point — nejjižnější bod Nového Zélandu

16) Fiordland National Park, Te Anau, Milford Sound

Národní park Fiordland pokrývá obrovskou rozlohu Novozélandských fjordů. Z těchto fjordů jsou prakticky dostupné pouze dva: Milford Sound a Doubtful Sound.

Milford Sound (cesta z Te Anau)

K tomuto fjordu vede silnice z městečka Te Anau. Čeká vás cesta malebným údolím, kde si můžete udělat libovolné množství foto-zastávek. Moc hezká jsou Mirror Lakes, ve kterých se zrcadlí protilehlé hory. Za zastávku a fotku stojí i Lake Gunn. Následuje série nástupních míst na pěší túry, které si popíšeme níže. Ještě před příjezdem do samotného Milford Sound se určitě zastavte na kratičkou procházku k The Chasm – kromě divokého hlubokého kaňonu tu pravděpodobně uvidíte i pár papoušků Kea.

V této oblasti nejsou žádné bezplatné freedom campy, ale pokud máme jeden doporučit jeden placený, je to jednoznačně Gunn’s Camp s teplou sprchou a krásnou kuchyní i se společenskou místností a spoustou deskovek (stojí pouze o 5 $ více než ostatní DOC kempy bez zázemí).

Mirror Lakes se zrcadlící hladinou,
Mirror Lakes se zrcadlící hladinou

Milford Sound a plavba

Většina návštěvníků fjordu se bude chtít vydat i na plavbu. Za nás můžeme maximálně doporučit společnost Go Orange, která proti konkurenci pluje déle (2 h). Plavbu si můžete rezervovat zde. Celý průběh plavby i s mnoha fotkami jsme popsali v tomto článku (zatím jen anglicky). Prakticky vás zajisté bude zajímat parkování, které je přímo u přístavu drahé (10 $ za hodinu), ale existuje alternativa. Pokud odbočíte na Deepwater Basin Road, hned na začátku po levé straně je parkoviště zdarma. Dojít do přístavu pak můžete po pěšince „Nature Walk“ která vede okolo vody, odkud jsou krásné výhledy. Cesta pěšky trvá 20-20 minut. Zejména po cestě zpátky zde doporučujeme strávit nějaký ten čas. Kolem tohoto parkoviště má každých 20 minut jezdit i shuttle bus, na který je ale potřeba aktivně mávat z cesty (na zastávku na parkovišti nezajíždí).

Slavný Milford Sound, Nový Zéland
Slavný Milford Sound

Treky v údolí Milford Sound – Te Anau

Gertrude Saddle – čistě letní túra s krásnými výhledy. Na jaře nevhodná kvůli vysokému lavinovému nebezpečí.

Key Summit Track – tento 3hodinový trek začíná ve stejném místě jako jeden konec Routeburn treku. Stoupá zhruba z 560 m. n. m. do 918 metrů a z jeho vrcholku je krásný výhled do okolních údolí i na Lake Marian. Jsou zde i malinká plesa – spíše jezírka, které dodávají této oblasti kouzlo.

Výhled z vrcholu Key Summit
Výhled z vrcholu Key Summit

Lake Marian – Další krásné jezero sevřené v horské kotlině. Čeká vás stoupání z 330 m. n. m. do 700 lesním terénem – připravte se na bláto. Hned z počátku budete procházet kolem Mariánské kaskády. Samotné jezero je nádherné a výšlap sem stojí za to.

Pestrobarevné jezero Marian
Pestrobarevné jezero Marian

Milford Track – Great Walk

Pokud chcete jít tento trek v sezoně, je potřeba si rezervovat chaty již při otevření registrací, které bývá v půlce června. Dále je potřeba domluvit si dopravu – je zapotřebí si objednat loď na začátek treku i z jeho konce. V zimě a brzy na jaře je trek nepřístupný. V druhé polovině jara, těsně před sezonou je trek možné jít, ale při velkém množství sněhu nebo deště vás lodě na začátek nedoodvezou. Pokud je hodně srážek, bývají cesty velmi mokré až zaplavené. Mimo sezonu navíc na treku nejsou mosty a tak se připravte na brodění několika ledovcových řek. Sami jsme chtěli jít trek týden před začátkem sezony, ale počasí nám to neumožnilo. Trek má celkem 54 kilometrů.

Pro rezervace chat a další informace navštivte stránky DOC nebo jejich centrum v Te Anau.

Kepler Track – Great Walk

Jeden z velmi mála treků, který tvoří uzavřený okruh a je tedy o něco snadnější na organizaci než jiné Great Walky. Chcete-li zažít přítomnost Kea papoušků, určitě se na Kepler Track vydejte. Nejhezčí část Kepler treku je od Luxmore Hut po Hanging Valley emergency shelter. Celková trasa je psána na 3-4 dny. Zdatní horalové ji ale mohou dát i s jedním přenocováním. Pokud si nechcete rezervovat chatu nebo jít trek „natežko“, můžete vyrazit ráno a jít z Kepler Track car park po Forest Burn či Hanging Valley emergency shelter a zpět. Jamile sejdete od Hanging Valley do lesa, následuje pouze poněkud nudná část lesem až k parkovišti.

Aktuální informace o získáte v infocentru v Te Anau nebo na stránkách DOC.

Výhled z Kepler Tracku
Výhled z Kepler Tracku
Na papoušky Nestor Kea si dávejte pozor, rádi kradou věci.
Na papoušky Nestor Kea si dávejte pozor, rádi kradou věci.

17) Queenstown a okolí

Pro oblast Queenstownu jsme napsali samostatného průvodce všemi aktivitami, vyhlídkami i nejhezčími treky v okolí.

Ve městě stojí za to si projít přístav a jeho centrum i s botanickou zahradou. V přístavu najdete za hezkých dní stánky s jídlem i suvenýry. Navečer to má kolem mola moc hezkou atmosféru. Botanickou zahradu oceníte především z jara.

Nejbližší hezké treky přímo z města jsou na Queenstown Hill a Tiki Track k horní stanici lanovky u Skyline Gondoly. Mezi pěkné vyhlídky z okolí můžeme jednoznačně zařadit The Remarkables Lookout Point, na který se dostanete autem a nachází se zhruba v polovině cesty k lyžařskému středisku Remarkables.

Jezero Moke Lake - Nový Zéland
Jezero Moke Lake

Po cestě do Glenorchy si můžete udělat výlet k jezeru Moke Lake. Hezká zastávka a menší procházka je i u Bobs Cove Track, kde je rovněž hezký výhled na jezero Wakatipu. Jakmile budete pokračovat směrem dál na Glenorchy, zkuste neminout nenápadnou vyhlídku Bennets Bluff Lookout.

Glenorchy je malebná vesnička ve které si vaši pozornost zaslouží zejména přístav a molo. Je to taková klidná oblast, ze které se můžete dál vydat už jen směrem Kinloch nebo na začátek Routeburn treku.

Vyhlídka z Bobs Cove
Vyhlídka z Bobs Cove Tracku

Routeburn Track

Routeburn Track patří mezi tzv. Great Walks a v sezoně zde potřebujete rezervaci chat. Zároveň má začátek a konec od sebe nešikovně daleko (kolem 300 km). Pokud ho tedy chcete jít, musíte si buď s někým domluvit výměnu klíčků od auta uprostřed treku nebo si zaplatit autobus či relokaci vašeho auta (což nepatří k nejlevnějším).

Co však můžeme doporučit, je jít alespoň jeho část. První třetina treku až k Lake Harris, případně na Conical Hill se dá zvládnout během jednoho dne.

Podobně se z druhé strany (z údolí vedoucím k Milfordu) dá jít 3hodinový výlet na Key Summit. Jsou z něj nádherné výhledy, které dokreslují alpská jezírka – mokřady.

Pokud se projdete na tato dvě místa z jedné i z druhé strany, uvidíte prakticky to nejhezčí z Routeburn treku. Bude chybět jen jezero Mackeanzie, které je zhruba uprostřed trasy.

Routeburn Track Great Walk
Routeburn Track — Great Walk

18) Wanaka a okolí

Wanaka a Hawea jsou malinká městečka u stejnojmenných jezer. V okolí je pár pěkných treků. Zajímavostí je, že na radnici ve Wanace se rozhodli zvýšit návštěvnost oblasti, a tak si pozvali influencery, vytvořili „Instagram“ trasu a tím se z jednoho stromu stal hit celé Wanaky a na Roy’s Peaku se běžně čeká dlouhá fronta na jedinou fotku.

Treky v okolí Wanaky

Istmus Peak – Výšlap na Istmus Peak můžeme maximálně doporučit. Z vrcholu se vám nabízí pohledy na jezera Hawea i Wanaka a frontu zde kvůli fotce stát nemusíte. Čeká na vás něco kolem 1000 výškových metrů převýšení a trek vám zabere zhruba 5-7 hodin. Trasa na Istmus Peak je každoročně uzavřena od 20. listopadu do 20. prosince kvůli rození jehňat. Oficiální informace naleznete na stránkách DOC nebo v místním infocentru.

Výhled z Isthmus Peaku
Výhled z Isthmus Peaku

Roy’s Peak – nabízí slavné výhledy na jezero Wanaka. Zabere vám kolem 5-6 hodin; tam i zpět je to 16 km). Trek je rovněž každoročně uzavřen kvůli rození jehňat od 1. října do 10. listopadu. Aktuální informace na DOC.

Mount Iron – krátký výlet na kopeček nad Wanakou si můžete udělat ráno nebo i třeba na západ slunce. Celý okruh měří 4,5 km, ale lze jít pouze na vrchol a zpět (což nezabere ani hodinu). Místní sem chodí běhat a uvidíte tu spoustu králíků.

Výhled z Mount Iron
Výhled z Mount Iron

Další oblíbené treky jsou Rob Roy Glacier a Diamond Lake, které jsou v současnosti zavalené a zavřené. Pro bližší info, sleduje stránky DOC.

19) West Coast — Fox Glacier, Franz Josef a Hokitika

Po cestě z Wanaky směrem na sever si udělejte krátkou zastávku u Blue Pools, pokud nebude po deštích, má tu řeka tyrkysovou barvu. Dále si po cestě můžete udělat zastávku u několika vodopádů, největší z nich se jmenuje Roaring Billy. V případě, že máte dostatek času, můžete se projít k pláži Monro Beach, možná budete mít štěstí a uvidíte tučňáky. Někomu se možná bude chtít vydat na dvoudenní Copland Track – u chaty jsou přírodní horké prameny ke koupání. Chatu je nutné rezervovat předem.

Dále už se dostáváme do oblasti ledovců. Oblíbené jsou tu tzv. Heli Hikes – tedy výlet helikoptérou na ledovec a průzkum ledovcových trhlin a jeskyní s průvodcem. Ceny jsou bohužel vysoké: od 400 $ a výše. V případě zájmu rezervujte Heli Hike zde.

Fox Glacier

K vyhlídce na ledovec Fox Glacier se dostanete podél Fox River. Pro informace o aktuální schůdnosti treku navštivte místní DOC centrum. V oblasti podél treku bývají závaly a trek bývá proto často uzavřený. 

U Fox Glacier nevynechejte Lake Matheson, které za pěkného počasí zrcadlí hory v dálce. Nejkrásnější je jezero při východu slunce. Pokud se vám nechce vstávat, i západ slunce je krásný.

Lake Matheson se zrcadlovou hladinou
Lake Matheson se zrcadlovou hladinou

Franz Josef

Nejhezčí výhledy na Franz Josef Glacier vás čekají na konci Robert’s Point Track. Cesta stoupá vzhůru lesem přes poměrně kamenitý terén (doporučujeme pohorky). Je to 12 km tam i zpět a můžete počítat něco kolem 5 hodin. Na konci je krásná vyhlídka s piknikovým stolečkem.

Méně náročná je potom stezka Franz Josef Glacier Walk (tam i zpět je to 5,4 km a procházka vám zabere něco přes hodinu). Na cestě narazíte i na cedule, jak ledovec postupně tál.

Ledovec Franz Josef - Nový Zéland
Ledovec Franz Josef

Hokitika a okolí

Hokitika je malé pobřežní městečko na odbočce k Arthur’s Pass. Zde si rozhodně nesmíte nechat ujít nedalekou soutěsku Hokitika Gorge. Řeka tu tvoří skalnaté koryto s neuvěřitelně krásnou tyrkysovou vodou, přes kterou se můžete projít přes visutý most.

Soutěska Hokitika Gorge
Soutěska Hokitika Gorge

Kromě této úžasné soutěsky si večer můžete zajet na místo zvané Glowworm Dell, které je přímo ve městě – je to místo s kolmými stěnami plné tohoto kouzelně světélkujícího hmyzu.

Na sever od Hokitiky, mezi městy Greymouth a Westport se nacházejí nádherné Pancake Rocks. Jakmile je spatříte, bude vám jasné, jak tento název vznik.

Palačinkové skály Pancake Rocks
Palačinkové skály Pancake Rocks

20) Arthur‘s Pass

Osobně si myslíme, že to nejzajímavější se nachází ještě před samotným Arthu‘s Passem, a to zejména Peak Hill, Castle Hill a Cave Stream Scenic Reserve.

Peak Hill je kratší trek, ze kterého je nádherný výhled na Lake Coleridge. Cesta sem vede prašná, za to se můžete kochat sytě modrou barvou jezera, kterou způsobily jak jinak než ledovce. Tam i zpět vám cesta zabere asi 3 hodiny – čeká vás něco přes 600 výškových metrů.

Krásný výhled z kopce Peak Hill
Krásný výhled z kopce Peak Hill

Castle Hill je v obrovské seskupení monumentálních balvanů, které se nachází hned na několika kopcích. Jsou volně přístupné, a tak se mezi nimi můžete libovolně procházet nebo si vylézt nahoru.

Zajímavé skály Castle Hill
Zajímavé skály Castle Hill

Cave Stream Scenic Reserve je něco pro dobrodružné povahy! Výhled a krátkou procházku zvládne každý, ale pokud se chcete vydat do jeskyně, bude to chtít nejen dobrodružného ducha, ale i pořádné vybavení. Jeskyní teče potok, kterou můžete zdolat proti proudu a vylézt na jejím druhém konci.

Ideální je s sebou mít neopren a kvalitní světlo (nejlépe čelovku). Voda hned u vstupu je nejhlubší (cca po pás), zbytek cesty je vody přibližně po kolena (vyjma některých jezírek). Je rovněž potřeba překonat malé vodopády (zde se opět namočíte zhruba po pás). Jeskyně má zhruba 600 metrů a průstup vám zabere zhruba hodinu. Sami jsme jeskyní prošli v sandálech a v kraťasech, neopren by ale byl značně komfortnější. Jeskyní se chodí proti proudu.

Jeskyně Cave Stream Scenic Reserve
Jeskyně v Cave Stream Scenic Reserve

Zastavit se můžete na vyhlídce Otira Lookout, která nabízí pohled do údolí na silniční viadukt.

V Arthur’s Pass nevynechejte ohromný vodopád Devils Punchbowl, který je vysoký neuvěřitelných 131 metrů. I na vyhlídkové plošince, která není úplně blízko, pocítíte osvěžení.

Ohromný vodopád Devils Punchbowl, Nový Zéland
Ohromný vodopád Devils Punchbowl

Nejznámějším trekem v Arthur‘s Pass je Avalanche Peak. Vzhledem k jeho výšce 1833 m. n. m. a tomu, že se začíná ze 750 metrů, se těšte na nepřetržitý šplh směrem vzhůru. Příjemnější varianta je zvolit Avalanche Peak Track směrem vzhůru a Scott’s Track směrem dolů. Pravda je, že shora je výhled na okolní hory. Celkově nám to ale nepřišlo tak „ohromné“, jak by se dalo čekat. Nahoru je to 2,5 km, které zaberou ke 3 hodinám, dolů to jde o trochu rychleji. Opět se jedná pouze o letní trek, v zimě je nutné mít s sebou patřičné vybavení.

Výhled z Avalanche Peaku
Výhled z Avalanche Peaku

21) Sever jižního ostrova

Severní část jižního ostrova Nového Zélandu je známá především pro Abel Tasman National Park, kudy vede oblíbený pobřežní Great Walk – Abel Tasman. Great Walk je opět jednosměrný, měří 60 km a dá se zvládnout za 3 dny. Chaty či tábořiště je nutné rezervovat předem. Trek je dostupný celoročně. V této oblasti si můžete půjčit i kajak a vydat se na průzkum z vody. Pokud nemáte tolik času, opět se dá jít jen jedna část tam a zpět.

Abel Tasman National Park
Abel Tasman National Park

V okolí národního parku je i několik jeskyní a soutěsek: The Grove, Scenic Reserve, Rawhiti Cave, Hardwoods Hole nebo Ngarua Caves. Zejména Rawhiti Cave je úžasná, tolik obrovských krápníků viditelných zvenčí se jen tak nevidí.

Jeskyně Rawhiti Cave
Jeskyně Rawhiti Cave

Nachází se zde i národní park Kahurangi, kudy vede nejdelší Great Walk – Heaphy Track. Tento trek vede převážně lesem a měří 80 km, abyste se na něj vydali, musíte být opravdoví milovníci dálkových pochodů.

Poněkud zajímavější zastávkou jsou nedaleké jeskyně u pobřežního městečka Karamea. Najdeme zde opravdu monumentální Oparara Arch, hezkou jeskyni Moria Arch Cave a dvojici jeskyní Crazy Paving Cave a Box Canyon Cave.

U Takaky se můžete zastavit u Waikoropupu Springs – prameny s jednou z nejčistších vod na světě. Voda je vskutku křišťálově průzračná!

Waikoropupu Springs
Waikoropupu Springs

Na úplném severu ostrova je Cape Farewell (vysoké útesy) a pláž Wharakiki se zajímavými skalnatými ostrůvky ve vodě – za odlivu se můžete projít k nedalekým Arches – tunelové jeskyně a průchody na pláži.

Wharakiki Beach
Wharakiki Beach

Dalším často navštěvovaným místem je French Pass – průliv mezi jižním ostrovem a ostrovem D’Urville.

Cyklistům by se mohl líbit Queen Charlotte Track, který je ve stejném zálivu jako Picton. Trek je možné jít i pěšky.

Pokud nevíte, co s časem, oblíbené jsou i treky okolo Lake Rotoiti a Rotoroa (např. Mount Robert či Angelus Hut).

22) Kaikoura

Kaikoura je malebné městečko s krásným pozadím hor, které má krásný pobřežní trek Kaikoura Peninsula Walkway. Na pobřeží je kolonie tuleňů a z útesů jsou krásné výhledy. Trek má zhruba 5 km jedním směrem (ideální je, pokud máte 2 auta a v půlce si s kamarády vyměníte klíčky).

Kaikoura Peninsula Walkway
Kaikoura Peninsula Walkway

23) Christchurch

Město jako takové není samo o sobě zajímavé a doporučujeme se v něm moc dlouho nezdržovat. Na Nový Zéland se jezdí kvůli nádherné přírodě a ne kvůli městům. Pokud hledáte praktické informace o Christchurch nebo se chcete po městě přeci jen porozhlédnout, můžete si přečíst průvodce od VisitKiwi.

Extra TIP na závěr: Aurora Australis

Z jižní části jižního ostrova se vám může naskytnout příležitost spatřit nad jižním horizontem jižní polární záři — Auroru Australis. Aktuální předpověď můžete sledovat např. na stránkách Aurora Service.

Mapa zajímavých míst Nového Zélandu

Pro Vaši snazší orientaci i plánování jsme pro vás připravili podrobnou mapu se všemi zajímavými místy, která byla v předchozím textu zmíněna. Body jsou barevně rozděleny dle kategorií. Červeně znázorněná místa a zelené treky, jsou ty, které byste si opravdu neměli nechat ujít. Jednotlivé vrstvy se dají skrývat.

Mapa se dá exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Maps.me nebo Locus mapa. V případě, že se chystáte na pěší túry doporučujeme právě Locus nebo offline Mapy.cz.

Jak se na Nový Zéland dostat – letenky

Pokud zrovna nenarazíte na nějakou akci nebo chybový tarif, nejlepší způsobem, jak hledat letenky je vyhledáváč Skyscanner, případně Momondo. Doporučujeme si pročíst naše tipy, jak přes Skyscanner najít nejvýhodnější letenky, (zejména tip č.9). Ceny letenek na Zéland kolísají, pokud najdete jednosměrnou za 12 000 Kč nebo zpáteční za 20 000 Kč — neváhejte a kupujte!

V případě, že se vyhledáváním výhodných letenek nechcete zabývat, můžete oslovit Oldřicha Théra, který vám letenky na Nový Zéland zajistí.

Příjezd na Nový Zéland

Hned po příletu vás čeká poměrně přísná vstupní kontrola. Nový Zéland si důkladně střeží svoje přírodní bohatství, proto se mimo jiné připravte na Bio Security Check. Zde po vás budou chtít ukázat zejména vaše outdoorové vybavení, které musí být pečlivě vyčištěno hlavně od hlíny (nejčastěji kontrolují stany, pohorky, trekové hole, potápěčské vybavení a další).

Bridal Veil Falls Nový Zéland
Jídlo raději nechte doma, vybavení musí být perfektně čisté. Na fotce Bridal Veil Falls

Pozor na to, co na Nový Zéland dovážíte

Nesmíte dovážet jakékoliv ovoce, zeleninu, maso, vejce, mléčné výrobky, med, oříšky, domácí svačiny ani rostliny nebo jejich semínka. S baleným jídlem (např. sušenky) by neměl být problém, ale musíte jej deklarovat na příletové kartě.

Další omezení – Dovoz alkoholu je omezen na maximálně 4 lahve vína/piva nebo 3 lahve lihovin. Pokud vezete více jak 3 lahve, musíte zaplatit poplatek. Dovoz cigaret je omezen na 50ks nebo 50 gramů tabáku. Deklarovat musíte i dřevěné produkty a hotovost od částky 10 000 NZD.

Vše opravdu poctivě deklarujte! Příletovou kartu poctivě vyplňte. Za nedeklarovanou položku vám hrozí pokuta 400 NZD, na což vás upozorní hojný počet cedulí s tímto upozorněním hned v příletové hale.

Doprava na Novém Zélandu

Půjčení dodávky

Půjčení obytné dodávky, auta nebo karavanu je nejoblíbenějším způsobem, jak procestovat Nový Zéland. Dobré stránky s velkým výběrem jsou ECampers. Většinou platí, že čím delší doba, na kterou si auto půjčujete, tím lepší cena může být. Také bývá výhodnější cesta z jižního ostrova směrem na severní než naopak.

Projet Nový Zéland v dodávce je mezi cestovateli velmi oblíbené
Projet Nový Zéland v dodávce je mezi cestovateli velmi oblíbené

Koupě auta/dodávky

Pokud přijíždíte déle jak na měsíc, už možná budete uvažovat o koupi auta nebo přebudované dodávky. Vzhledem k vysoké ceně půjčovného se to vyplatí prakticky už od 3-4 týdnů pobytu na Zélandu. Pokud přiletíte do Aucklandu, bude koupě auta docela snadná. Nejistější a nejpohodlnější variantou jsou Travel Cars.

Tato firma vám poskytne měsíční záruku na jakékoliv mechanické závady zdarma + si můžete přikoupit prodloužení této záruky až na rok. Travel Cars také nabízí možnost vyzvednutí na letišti, takže pokud si vyberete auto předem na webu, můžete přiletět a jet rovnou nakupovat. S Travel Cars máme dobré zkušenosti a domluvili jsme pro vás 100 $ slevu. Stačí ukázat tento kupon:

Travel Cars New Zealand Discount Coupon Code

Nákup na trhu/FB skupině

Každou neděli se v Aucklandu koná velký bazar Ellerslie Car Fair. Určitě bude z čeho vybírat, protože většina cestovatelů sem přijíždí projet ostrovy obytnou dodávkou.Samotný přepis auta je otázka několika minut na poště.

Také se můžete přidat do některé z mnoha novozélandských FB skupin, kam lidi dávají svoje inzeráty s prodejem dodávek. Ceny obytných dodávek jsou na začátku turistické sezóny (listopad – prosinec) vyšší, než na konci sezóny (březen).

Přesun auta (relocation)

Relocation, neboli přesun auta, je způsob, jak získat dodávku klidně za dolar na den. Půjčovny totiž vypisují jízdy, kdy potřebují převézt auto/dodávku z místa na místo. Zadají počáteční a cílovou destinaci a počet dní, které na převoz máte. Většinou je to dostatek na to, abyste se i stihli podívat na pěkná místa po cestě. Takové služby poptávají např. TransferCar, Jucy, CoSeats nebo Imoova.

Autobusy

Autobusem se po Zélandu dá pohybovat poměrně jednoduše. Dostanete se prakticky na všechny zajímavá místa. Pro sólo cestovatele ideální volba. Operují zde InterCity and Skip Bus. InterCity nabízí velmi zajímavou možnost při koupi FlexiPassu. Jde vlastně o předplacenou kartu, na které jsou nabité hodiny, které můžete strávit v autobusu. Na jejich stránkách se můžete podívat na navrhované trasy. Mapu včetně časů mezi jednotlivými úseky najdete zde.

Další možností je TravelPass, který kombinuje dopravu autobusem s oblíbenými aktivitami (jako je např. Hobbiton, návštěva jeskyní nebo pozorování delfínů). Můžete si vybrat různé trasy i aktivity, TravelPass se hodí především pro cestovatele, kteří si rádi vše dopředu naplánují.

Nový Zéland stopem

Určitě se mezi vámi najdou i tací, kteří se nebojí dobrodružství s batohem na zádech. Na Novém Zélandu se obecně stopuje velmi dobře. Je třeba dodržovat základní zásady stopování. Při stopování byste si také měli nechat větší časovou rezervu na návrat, jelikož se při cestě stopem mnohem hůře plánuje.

Stopování je na Zélandu snadné. Na fotce Mt. Doom (Tongariro NP)
Stopování je na Zélandu snadné. Na fotce Mt. Doom (Tongariro NP)

Trajektem mezi ostrovy

Na trase Wellington – Picton operují 2 hlavní společnosti Interislander a Bluebridge. Denně vyráží
z každého přístavu zhruba 5 trajektů a cesta trvá v závislosti na
počasí kolem 3 a půl hodiny. Ceny se často liší podle času odjezdů a poměrně
často na internetu najdete nějaký ten promo kód na slevu. Dospělý zaplatí něco
mezi 55 — 75 NZD. Pokud jedete autem, ceny se pohybují v rozmezí 173 — 248
NZD (cena je za auto včetně řidiče).

Nový Zéland a řízení

Ačkoliv se z počátku může zdát řízení na levé straně jako oříšek, rychle si na něj zvyknete.
Obecně se na Zélandu řídí velmi dobře. Řidiči jsou velmi ohleduplní a mimo
města tu prakticky není žádný provoz. V obcích platí rychlostní omezení 50 km/h, mimo město je to 100 km/h. Abyste mohli na Novém Zélandu
řídit, nezapomeňte si před cestou vyřídit mezinárodní
řidičský průkaz.

Na co si dát pozor:

  • Předjíždění
    je povoleno na bílé přerušované čáře, stejně jako u nás. Na žluté se
    předjíždět nesmí ani pokud je přerušovaná.
  • Kruhové
    objezdy
    – na rozdíl od nás tu mají pravidlo, že se před kruhových objezdem
    bliká stejně jako na křižovatce. Kruhové objezdy často bývají dvoupruhové.
    Pokud odbočujete doleva — řadíte se do levého pruhu a blikáte doleva, pokud
    jedete rovně — neblikáte a řadíte se do pruhu, dle šipek před kruhových
    objezdem, a pokud jedete doprava — blikáte doprava a řadíte se do pravého
    (vnitřního) pruhu. 

Tip, jak tankovat co nejlevněji

Ceny benzínu (a nafty) na Novém Zélandu hodně kolísají a i
dvě benzínové stanice blízko sebe mají často velice odlišné ceny. Určitě si do svého
mobilu stáhněte aplikaci Gaspy – vyhledá vám
nejlevnější čerpací stanice v okolí. Nejlevněji zpravidla natankujete na
čerpacích stanicích Gull. Na benzínkách Mobil se vyplatí požádat o věrností
kartu, na kterou máte okamžitě při každém tankování (nad 40 $) 6 centů na litr
slevu.

Lake Tekapo, Jižní ostrov, Nový Zéland
Lake Tekapo, Jižní ostrov

Nový Zéland — Ubytování

Ubytování na Zélandu nepatří zrovna k těm nejlevnějším. Využít můžete jak Booking, tak AirBnB, ale většinou se pod 30 $ za noc nedostanete. Rozhodně ale můžeme doporučit Couchsurfing. Zélanďané jsou jednoduše úžasní lidé, kteří se o vás skvěle postarají.

House sitting

Pokud plánujete strávit delší dobu na jednom místě, proč nevyzkoušet house sitting = hlídání domu po dobu, co jsou majitelé pryč. Možnosti hlídaní najdete v délce od jednoho víkendu až po několik týdnů. Na Zélandu je nejrozšířenější stránka Kiwi Housesitters. Nabídky hlídaní jednotlivých domů můžete vidět už bez registrace. Abyste mohli kontaktovat majitele, musíte se zaregistrovat (roční členství stojí 84 $).

Kempy a táboření

Nový Zéland je jak stvořený pro jeho objevování v obytné dodávce. Má velmi dobrou síť kempů a tábořišť. Je zde velké množství tzv. Freedom kempů, kde můžete přespat zcela zdarma. Kempy se liší počtem míst i vlastní vybaveností. Důležité je rozlišení mezi kempy vhodné pro jakýkoliv typ vozidel (zde bývají většinou povolené i stany) a kempy, které jsou vhodné pouze pro tzv. Self-Contained vozidla (přestavěné dodávky a karavany).

Co znamená Self-Contained (SC)?

Pokud je vozidlo certifikováno jako SC, znamená to, že má
vlastní přenosnou toaletu a umyvadlo s barelem na čistou i odpadní vodu.
Takové vozidlo poznáte podle modré samolepky s nápisem „Self Contained“ na
kufru auta.

Vyhledávání kempů

Pokud se rozhodnete jako většina cestovatelé projet Nový Zéland v obytné dodávce, nesmí vám chybět aplikace pro vyhledávání kempů CamperMate. Díky téhle aplikaci jednoduše najdete nejbližší kempy, toalety, wifi, pitnou vodu nebo i sprchu. Můžete si jednoduše vyfiltrovat pouze neplacené kempy a tábořiště. Podobnou aplikací je také WikiCamps. Hodí se mít stažené obě, protože se občas stane, že nějaký kemp je pouze v jedné z aplikací. Pokud si stáhnete mapu, fungují obě aplikace offline.

Lake Tekapo
CamperMate bude vaším nejoblíbenějším zélandským pomocníkem

Kdy na Nový Zéland letět

Na Novém Zélandu se obdobně jako v Evropě střídají 4 roční období. Jelikož ale Nový Zéland leží na jižní polokouli střídají se zde období přesně obráceně. Nejlepší dobou pro návštěvu je léto (období zhruba od druhé poloviny prosince do poloviny března). V létě máte šanci užít si dostatek slunečných dní i relativně teplý oceán.

Počasí na Novém Zélandu

Vzhledem k tomu, že je Zéland ostrov, počasí tu dokáže být těžko předvídatelné. Předpověď na více jak 1-2 dny dopředu nemá cenu sledovat. Zejména v horských oblastech doporučujeme být připraveni na vše. Obecně tu hodně fouká a Slunce je kvůli ozonové díře velice silné. Často jsou velké teplotní rozdíly mezi místy na slunci a ve stínu.

Na severním ostrově můžete vzhledem ke geografickému rozložení očekávat o něco vyšší teploty, jak na jižním.

Na jižním ostrově Nového Zélandu často narazíte na sníh, zejména začátkem léta.
Na jižním ostrově Nového Zélandu často narazíte na sníh, zejména začátkem léta.

Peníze a přibližné ceny na Novém Zélandu

Oficiální měnou je novozélandský dolar se zkratkou NZD. Aktuální kurz zélandského dolaru je kolem 14.74 Kč za 1 NZD . Aktuální vývoj kurzu můžete sledovat zde. Hotovost budete potřebovat opravdu výjimečně, platit kartou se dá prakticky všude.

Jak si nejvýhodněji převést peníze na novozélandský účet nebo zpět do ČR?

Běžné mezinárodní převody jsou velice nevýhodné. Kromě poplatků bance tratíte velké peníze na nevýhodném kurzu. Na výhodnější převod doporučujeme službu TransferWise. Přečtěte si naši podrobnou recenzi o službě TransferWise.

Pokud jedete na kratší dobu, bude vám stačit placení kartou. V tomto případě vřele doporučujeme kartu Revolut, která má bezkonkurenčně nejlepší kurzy a nám samotným už ušetřila na cestách spoustu peněz. Zde si přečtěte naši podrobnou recenzi o službě Revolut.

Přibližné ceny

Ceny na Novém Zélandu jsou přibližně o 30-50 % vyšší.

  • Jídlo v levnější restauraci 18 NZD / 265 Kč
  • Točené pivo 8 NZD / 118 Kč
  • Chleba (500g) 2,3 NZD / 339 Kč
  • Jablka (1 kg) 3,6 NZD / 531 Kč
  • Brambory 3 NZD / 44 Kč
  • Benzín 2,2 NZD / 324 Kč
  • 1 jízda MHD od 3,5 NZD /od 516 Kč
Mount Cook je prostě neuvěřitelně fotogenický.
Mount Cook je prostě neuvěřitelně fotogenický.

Víza na Nový Zéland

Na Nový Zéland existuje několik typů víz. Nejvíce nás ale
budou zajímat klasická turistická, případně Working Holiday.

Klasická turistická víza (Visitor Visa)

Pokud se do země chystáte na dobu kratší než 3 měsíce a neplánujete pracovat, nemusíte o víza žádat před odletem. Víza s platností 90 dní dostanete klasicky při vstupu do země.

Na co si dát pozor! Nový
Zéland má poměrně přísné imigrační podmínky, a proto vás na tento typ víz nepustí do země bez zpáteční letenky.
Pokud máte např. jednosměrnou letenku na Zéland a dále pokračujete do jiné
země, např. do Austrálie, musíte doložit, že máte do této země právo vstupu
(=schválená a potvrzená víza do Austrálie). Někdy chtějí také doložit, že máte
dostatečné finanční prostředky na dobu pobytu (cca 1000 NZD/měsíc).
V takovém případě by měl stačit výpis z účtu, resp. přihlášení do
internetového bankovnictví.

*Kamarádce se takto stalo, že ji nepustili do letadla na přestupu v Dubaji. Letěla s jednosměrnou letenkou, další letenku měla ze Zélandu do Austrálie, ale neměla schválená australská víza.

Novinka od 1. října 2019

Od 1.10.2019 musejí všichni turisté žádat o elektronická víza ETA (Electronic Travel Authority) ještě před cestou. Zároveň je nově zaveden i poplatek ve výši 35 NZD, který je splatný zároveň s žádostí o ETA.

  • O ETA lze žádat pomocí mobilní aplikace (9 NZD) nebo prostřednictvím webových stránek imigračního úřadu (12 NZD).
  • Celkem vás turistická víza na dobu do 3 měsíců pobytu vyjdou na 35 + 9(12) NZD.

Working Holiday Visa — Nový Zéland

Poslední dobou jsou velice oblíbená Working Holiday víza, která vám umožní po zemi libovolně cestovat a pracovat po dobu jednoho roku. Je důležité říci, že je o ně velký zájem a pro Českou republiku je jich každoročně uděleno pouze 1200. Kvóta se otevírá každý rok kolem 5./6. března ve 22 hodin a víza jsou rozebrána do půl hodiny. Zde najdete šikovný návod, jak žádost o Working Holiday víza rychle vyplnit a být o krok před ostatními najdete.

Podmínky pro Working Holiday víza:

  • je vám mezi 18 – 35 lety,
  • nebyla vám Working Holiday víza na Nový Zéland již někdy v minulosti,
  • máte čistý trestní rejstřík.
Získat Working Holidays víza na Nový Zéland není jednoduché, přečtěte si náš návod, jak zvýšit šance. Foto: Cathedral Cove
Získat Working Holidays víza na Nový Zéland není jednoduché, přečtěte si náš návod, jak zvýšit šance. Foto: Cathedral Cove

Jídlo na Novém Zélandu

Novozélandská kuchyně je značně mezinárodní. Oblíbeným pokrmem je jehněčí. Na co jsou Zélanďané pyšní, je tradiční dezert Pavlova, který je oblíbený zejména kolem Vánoc. Pavlova je dort z našlehaných vaječných bílků, ozdobený šlehačkou a ovocem.

Kde nakupovat?

Jednoznačně nejlevnější je Novozélandský řetězec PAK’nSAVE, který poznáte podle výrazné
žluté barvy. Dalšími supermarkety, které tu potkáte jsou CountDown (střední
cenová kategorie) a New World (nejdražší z těchto tří). 

Rychlé a levné jídlo

Pizza řetězec Domino’s nabízí levnou pizzu za 5 NZD (řada
Value). Pizzu vám stihnout vyrobit na počkání do 10-15 minut. Pokud si zvolíte
tlustý korpus, najíte se z téhle pizzy i ve dvou.

Kiwi - typické ovoce pro Nový Zéland
Kiwi — typické ovoce pro Nový Zéland

Slevy na zážitky — Nový Zéland

Pokud se chystáte třeba na nějaký ten adrenalinový zážitek
nebo návštěvu Hobitína, budou se vám hodit následující 2 aplikace:

BookMe NZ

BookMe je něco jako náš Slevomat. Najdete tu různé atrakce a zážitky za výhodnější ceny. Jestli už máte nějakou předem vybranou aktivitu, na kterou se chystáte, podívejte se, jestli náhodou není zrovna v akci na BookMe.

Arrival

Arrival je zaprvé magazín, který si můžete vzít na letišti, ale také aplikace, která vám nabízí různé slevy na zážitky, ubytování i jídlo. Můžete vyhledávat podle kategorií i podle mapy. Typicky zde najdete procentní slevy, dolarové slevy i 1+1 zdarma.

Další užitečné mobilní aplikace

Jaké další mobilní aplikace by se vám při cestování po Novém Zélandu mohly hodit? Přečtěte si další praktický článek: Nejlepší mobilní aplikace na cestování po Novém Zélandu.

Na Book.me naleznete slevy na rafting i jiné outdoorové aktivity Nového Zélandu
Na Book.me naleznete slevy na rafting i jiné outdoorové aktivity

Cestovní pojištění na Nový Zéland

Zdravotní péče je na Novém Zélandu velice drahá a proto určitě nepodceňujte zdravotní pojištění!

Pokud na Nový Zéland jedete jen na pár týdnů cestovat, doporučujeme cestovní pojištění od pojišťovny AXA, na které vám nabízíme 50% slevu.

Pokud na Nový Zéland planujete jet třeba na celý rok pracovat (například na Working Holiday víza), vychází jednoznačně nejlépe dlouhodobé cestovní pojištění od České podnikatelské pojišťovny. My Vám navíc poradíme, jak získat na dlouhodobé cestovní pojištění 10% slevu (při pojištění 2 a více osob dokonce 19% slevu). Čtěte více zde.

SIM, mobilní data a pokrytí na Novém Zélandu

Dobré pokrytí signálem můžete na Novém Zélandu očekávat ve větších městech. Jakmile se dostanete do hor nebo ne tak osídlených oblastí, je to se signálem horší. Mezi cestovateli je tu velmi oblíbený mobilní operátor Skinny, který nabízí nejlepší pokrytí i nejvýhodnější tarify. Ne všechny telefony jsou ale s touto sítí kompatibilní. Jestli vám váš telefon bude fungovat vyzkoušejte zde.

Pro nové uživatele Skinny nabízí 4 GB dat zdarma při využití plánu za 16 NZD/měsíc (stačí zadat tento kód — H35XDX9).

Pokud váš telefon není se Skinny kompatibilní, druhou nejlepší
variantou je potom 2degrees.

Mobilní telefon je skvělým pomocníkem při cestování

Tip: Pokud plánujete být na Zélandu delší dobu a plýtváte víc dat, než kolik nabízí nejlevnější tarify, vyplatí se jednou si zaplatit drahý tarif s hodně daty a pak se zpátky přepnout na levné tarify. Data s dražšího tarifu se vám budou převádět na další měsíce (mají platnost 1 rok).

Tip 2: Pokud budete jednorázově potřebovat hodně dat (například na stahování, nahrávání fotek atd.), vyplatí se si zaplatit tzv. Data Binge. Jde o neomezená data na určitý časový úsek. Jedna hodinu stojí 1 $, 4h = 2$, 12h = 4$.

Novozélandské Great Walks

Nový Zéland je známý pro své několikadenní pochody, tzv. Great Walks. Najdete jich tu celkem 10. Tři na severním a sedm na jižním ostrově. Na těchto „Great Walks“ objevíte to nejlepší, co Nový Zéland nabízí. Přes řeky, hory, údolí, hluboké soutěsky a lesy se dostanete k neuvěřitelným výhledům, jezerům a sopkám. Great Walks se těší obrovské oblibě a pokud si na nějaký brousíte zuby, nenechte nic náhodě a zarezervujte si místo na chatách na treku.

Kvůli velké oblibě je třeba si místa na letní sezonu rezervovat minimálně půl roku dopředu. Rezervace a další informace naleznete na stránkách Deparment of Conservation. Rezervace chat na další sezonu se otevírá v půlce června 2019. Mimo sezonu rezervace zapotřebí nejsou.

Nový Zéland je rájem pro milovníky horských túr. Foto z treku Tongariro Alpine Crossing
Nový Zéland je rájem pro milovníky horských túr. Foto z treku Tongariro Alpine Crossing

Můžete vybírat z těchto Great Walks:

Severní ostrov

Jižní ostrov

Emerald Lakes na Tongariro Alpine Crossing
Emerald Lakes na Tongariro Alpine Crossing

Zélanďané

Obyvatelé Nového Zélandu jsou velmi milí a přátelští lidé. Zpočátku vás jistě překvapí to, jak jsou všichni usměvaví, milí a velmi ochotní vám jakkoliv pomoci. Není vůbec výjimečné popovídat si s pokladními v supermarketu o tom, jaký jste měli víkend nebo jak se vám tu líbí. Tuhle se stane, že se s někým třeba v prádelně dáte do řeči a dotyčný vás pozve třeba k nim domů.

Sami sebe označují jako Kiwis. Také je chybou si myslet, že každý se snědší kůží je Maor. Není tomu tak, obzvláště hodně takových obéznějších lidí pochází z pacifických ostrovů. Typickým zélandským přízvukem je potom zaměňování samohlásek (např. místo „yes“ řeknou „yis“, místo „bed“ „bid“) jinak se novozélandská angličtina podobá spíše té britské.

Napříč oběma ostrovy Nového Zélandu budete potkávat Maorské sošky
Napříč oběma ostrovy Nového Zélandu budete potkávat Maorské sošky

Praktické Tipy pro Nový Zéland

  • Pozor na extrémně silné slunce – ozonová díra nad Zélandem způsobuje, že je zde slunce extrémně ostré (Zéland má nejvyšší výskyt rakoviny kůže na světě). Rozhodně si tedy nezapomeňte krém s UV 50+ (což není vůbec přehnané číslo). Doporučujeme i klobouk/kšiltovku a sluneční brýle.
  • Sandflies – na jižním ostrově vám dříve nebo později začnou znepříjemňovat malé mušky zvané Sandflies. Narazíte na ně především u vody a jejich štípance extrémně svědí několik dní v kuse. Doporučujeme koupit speciální repelent s vysokým obsah DEET.
  • Pozor na papoušky Kea – ačkoliv jsou to roztomilí papoušci, kteří vám ochotně zapózují na fotografie, mějte se před nimi na pozoru. Nenechávejte např. ve stanu jídlo, jsou schopní vám stan zničit. Kea také milují gumu, nejedněm cestovatelům okousali těsnění kolem okének u auta. Narazíte na ně v některých částech jižního ostrova
  • Jeskyně světlušek – Nový Zéland je domovem jedinečného druhu světlušek zvaných glow worms. Místní jeskyně jsou jich plné. Výlet do takové jeskyně je neskutečný zážitek, je to jako procházet se pod stropem tisíce hvězd.

další tipy:

  • Surfing – surfing je mezi Zélanďany velice populární sport. Téměř na každé druhé pláži narazíte na surfovou školu. Proč si takový zážitek nevyzkoušet. Když budete šikovní, podaří se vám na začátečnických prknech postavit se už při první lekci.  Chcete-li začít na něčem menším a jednodušším – zkuste bodyboard. Vyhlášenou surfařskou destinací je Raglan. Na BookME najdete časté slevy na surfařské lekce.
  • Státní svátky — pokud státní svátek připadá na víkend, automaticky se volno posunuje na pondělí nebo pátek.
  • Elektřina a zásuvky – Určitě nezapomeňte na adaptér, na Zélandu mají napětí 230/240 W a zásuvky typu I (3 ploché hroty).
  • Dýška – nechávat číšníkům dýška není zvykem, ale dýško každopádně neurazí
Nový Zéland je jednou z nejlepšách destinací na surfování.
Nový Zéland je jednou z nejlepších destinací na surfování.

Podívejte se na toto nádherné video o Novém Zélandu:

YouTube Video

Nový Zéland čeká!

Nový Zéland je vysněnou destinací všech milovníků hor a přírody. Pokud na nás máte konkrétní otázky, nebojte se napsat do komentářů, rádi poradíme. Další užitečné informace a detailní průvodce naleznete zélandské sekci blogu.

Uložte si na později a pro své kamarády:

Nový Zéland od A do Z_ vše, co potřebujete před cestou znát!

FAQ pro Nový Zéland — často kladené dotazy:

Jaká jsou nejkrásnější místa, která na Zélandu navštívit?

Nový Zéland je nádherná země, která skýtá opravdu hodně krásných míst. Obecně platí, že krásnější je jižní ostrov, ale i severní má co nabídnout. Zde najdete podrobný popis nejkrásnějších míst jižního ostrova a zde popis nejkrásnějších míst severního ostrova

Jak najít nejlevnější letenky na Nový Zéland?

Pokud zrovna nenarazíte na nějakou akci nebo chybový tarif, nejlepší způsobem, jak hledat letenky je vyhledáváč  Skyscanner. Doporučujeme si pročíst naše jak přes Skyscanner najít nejvýhodnější letenky.
Ceny letenek na Zéland kolísají, pokud najdete jednosměrnou za 12 000 Kč nebo zpáteční za 20 000 Kč – neváhejte a kupujte!

Jak získat pracovní víza na Nový Zéland?

Obyvatelé České republiky mají možnost získat na Zéland roční pracovní víza Working Holiday. Přečtěte si podrobný návod, jak získat Working Holiday víza na Nový Zéland.

Kdy na Nový Zéland letět?

Na Novém Zélandu se obdobně jako v Evropě střídají 4 roční období. Jelikož ale Nový Zéland leží na jižní polokouli střídají se zde období přesně obráceně. Nejlepší dobou pro návštěvu je léto (období zhruba od druhé poloviny prosince do poloviny března). V létě máte šanci užít si dostatek slunečných dní i relativně teplý oceán.

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

The post Nový Zéland od A do Z: zajímavá místa a praktické informace appeared first on Czech the World.