Srí Lanka je domovem nového druhu tarantule – její samice jsou tyrkysově zbarvené a dostatečně velké, aby pohodlně objaly koblihu. Samice nově nalezeného druhu mají jasně modré nohy, zatímco samci jsou mechově hnědí. Fotografie Ranil P. Nanayakkara
Vědci našli pavouky v izolované části jihozápadního deštného pralesa, obklopené čajovými a kaučukovými plantážemi. Bydlí v trubkovitých, hedvábně lemovaných norách, jsou rychlí a agresivní a chytají hmyz, který putuje příliš blízko jejich podzemních doupat. Měří zhruba třináct centimetrů od špičky ke špičce, tito pavouci nejsou příliš malí, ani jejich brilantní modré skvrny nejsou příliš jemné.
Ve skutečnosti právě pavouci modré barvy poprvé upoutali pozornost biologa Ranila Nanayakkaryho a označil zvířátka – nyní pojmenovaná Chilobrachys jonitriantisvansicklei – za potenciálně nové pro vědu. „Když jsem je poprvé spatřil, byl jsem v úžasu a ztratil jsem slova,“ říká Nanayakkara o překrásných samicích. „Samci,“ poznamenává, „jsou menší a mají mechově hnědou barvu.“
Stromový druh pavouka – fotografováno v Sedgwick County Zoo v Wichita, Kansas
Fotografie Joel Sartore, National Geographic Photo Arch
C. jonitriantisvansicklei je pouze druhým druhem rodu Chilobrachys, který se nachází na Srí Lance; první, fádní hnědý pavouk zvaný C. nitelus, byl identifikován před 126 lety. Sousední Indie je domovem více než dvou desítek úzce příbuzných druhů Chilobrachysů, a zatímco mnoho z nich je většinou nevýrazně hnědých, několik z nich je podobně zdobeno.
Nanayakkara, plodný lovec pavouků ze Srí Lanky z University of Kelaniya, v roce 2015 shromáždil několik třpytivých pavouků na expedici, poté strávil dva roky podrobným fyzickým porovnáním mezi nimi a známými druhy Chilobrachys. Nakonec dospěl k závěru, že pavouk byl jedinečný a tento druh pojmenoval po dárci Joni Triantis Van Sickle.
Objev upozorňuje na bohatou rozmanitost srílanské divočiny a na to, kolik druhů pavouků se dosud nenašlo.
Rozšíření rodokmenu
Přestože jsou pavouci na Srí Lance zcela jasně noví, odborníci tvrdí, že k objasnění postavení C. jonitriantisvansicklei na rodokmenu je třeba více genetického výzkumu.
„Přijímám tento druh jako dobrý nový druh,“ říká Robert Raven, hlavní kurátor pavouků v australském Queenslandu. „Ale vzhledem k tomu, že některé druhy, jako je C. andersoni, jsou rozšířené, bude nakonec nutné se zabývat možností, že nový je jedním z pojmenovaných indických druhů.“
Genetické sekvenování může potvrdit, že pavouci jsou jedineční; analýza je také velmi důležitá pro pochopení vývoje pavouků a pro plánování strategií jejich zachování. Raven poznamenává, že v oblastech, jako je Srí Lanka, je vysoká úroveň biologické rozmanitosti často spojena s malými populacemi – „a dokonce i menším počtem vědců.“
V současné době vědci nevědí, zda je C. jonitriantisvansicklei je zvláště vzácný nebo ohrožený, ale ostatní srílanští pavouci jsou uvedeni jako ohrožení.
Peruánská tarantule – fotografovaná v zoo Great Plains Zoo v Sioux Falls, Jižní Dakota
Fotografie Joel Sartore, National Geographic Photo Arch
Poklad pavouků
Toto není poprvé, kdy Nanayakkara identifikoval nový druh.
V roce 2013 popsal nový druh masivní tarantule, která obývá stromy. Tento takzvaný tygří pavouk, zdobený geometrickými vzory s rozpětím nohou by mohl pohodlně obejmout tvář člověka.
To, že se tak velcí pavouci mohli skrývat před očima, není ani dnes na Srí Lance nijak zvlášť překvapivé, říká Suresh Benjamin z Národního ústavu základních studií Srí Lanky.
Přestože je země pokladem biologické rozmanitosti, od doby nezávislosti v roce 1948 byl pečlivě studován jen zlomek jejího bohatství, říká Benjamin.
Například z 593 druhů pavouků, které jsou v současné době na ostrově identifikovány, bylo v posledních dvou desetiletích popsáno 108. Jediný průvodce srílanskými pavouky byl publikován před více než stoletím, dodává.
„Terénní práce prováděné během posledních několika let,“ říká Benjamin, „prokázaly přítomnost hojné, převážně neprozkoumané fauny pavouků žijící ve zbývajících lesních oblastech ostrova.“
Zdroj: National Geographic