Rýžovar se stal spotřebičem, který ve většině domácností nesmí chybět. Rýžovar je speciální hrnec pro přípravu té nejlepší rýže, jednoduše obstará přípravu rýže na všechny způsoby, ať už připravujete rýži k indickému kari, nebo na japonské suši. Pracuje s technologií vaření v páře, čímž vám zajistí chutnou, zdravou přílohu, která při vaření neztratí živiny. V článku vám poradíme, jak vybrat ten nejlepší.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak vybrat rýžovar
Vařením rýže v rýžovaru je mnohem jednodušší než v klasickém hrnci. Nemusíte u hrnce postávat a rýži hlídat. Rýžovar vše zvládne za vás.
Rýžovarů je na trhu celá řada. Od levnějších modelů až po ty drahé. Většina rýžovarů zvládne uvařit různé typy rýže, včetně krátkozrnných jako arborio nebo suši, a dokonce připraví i dušené maso, zeleninu nebo polévky.
Rýžovar funguje na principu vaření v páře, jeho součástí je poklice s malým otvorem, kterým odchází přebytečná pára ven. Když je rýže uvařená, rýžovače automaticky přepne do režimu přihřívání. Díky tomu se rýže nepřipálí a zachová si velké množství cenných vitamínů a minerálů.
Před výběrem rýžovaru byste si měli položit zásadní otázky.
Pro kolik lidí vaříte?
Rýžovar představuje spotřebič kompaktních rozměrů, zabere ve vaší kuchyni nějaký ten prostor, proto je důležité zaměřit se při výběru na jeho velikost.
Vaříte pro dva, nebo pro pětičlennou rodinu? Při výběru rýžovaru se zaměřte na maximální objem a hmotnost rýže. I malé modely velikostně srovnatelné s větším hrncem zvládnou uvařit rýži pro čtyři lidi. Gramáž je individuální, pro někoho 450g jsou dvě porce, pro někoho čtyři. Proto dbejte na kapacitu, aby vyhovovala vašim potřebám.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak často rýži vaříte?
Pokud vaříte rýži jen jednou za čas, vystačíte si se standardním modelem, který zvládne uvařit fantastickou rýži. Pokud vaříte rýži často, vybírejte model s funkcemi vaření pro různé druhy rýže, dlouhé udržení teploty po uvaření, nebo ovládání přes mobilní aplikaci.
Jaké funkce jsou pro vás důležité?
Nejdůležitější funkce je udržení teploty rýže po uvaření, ta se odvíjí od typu rýžovaru. Někdy to mohou být dvě hodiny, nebo i půl dne. Proto si před nákupem promyslete, která hodnota je pro vás dostačující. Stejné je to i funkce odloženého startu, kde si naplánujete vaření s několikahodinovým předstihem.
Dražší a pokročilejší modely mají funkci 2v1, kdy rýžovar můžete použít jako parní hrnec. Nebo funkci odstranění přebytečných cukrů, což je ideální pro vaření dietních jídel.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Důležitě parametry
Příkon
Příkon uvádí, kolik energie spotřebuje rýžovar za jednu hodinu používání. Zde platí, čím větší je objem, tím větší je příkon a spotřeba energie. Malé rýžovary jsou úspornější, většinou mají příkon kolem 350 W. Středně velké, v závislosti na objemu a velikosti mají příkon 400 – 800 W. Velké profesionální rýžovary do restaurací mají příkon až 2000 W.
Objem rýže
U základní velikosti rýžovaru se pohybuje objem od 0,5 l do 1,8 l. Tento typ je dostačující pro čtyřčlennou rodinu. Pokud vaříte pro větší počet strávníků sáhněte po zařízení o objemu 2 až 3 l. V této velikosti na trhu seženete i multifunkční hrnce 2v1. Do restaurací volte nejobjemnější modely od 4 do 20 l.
Maximální hmotnost rýže
Do nejmenších modelů se vejde méně než 0.75 kg rýže. Středně velké modely pojmou od 0,75 do 1.2 kg rýže. Nejvyšší hmotnost 1,3 kg a více využijí především velké rodiny a restaurace.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Funkce a příslušenství
Automatický režim – rýžovar se sám vypne, jakmile je rýže správně uvařená.
Programy na různé druhy rýže – basmati, jasmínová, parboiled, indiánská nebo suši rýže.
Multifunkční vaření – nabízí možnost přípravy dalších pokrmů, jako například luštěnin, zeleniny. Díky funkci 2v1 vám nahradí parní hrnec.
Příprava dietní rýže – při vaření jsou z rýže odstraněny přebytečné sacharidy.
Časovač – prostřednictvím časovače můžete na rýžovaru nastavit dobu, ve kterou se má zapnout. Start lze odložit až o 24 hodin.
Funkce udržování teploty – po skončení vaření přístroj udrží rýži teplou po dobu 2-12 hodin, dle typu rýžovaru.
Ovládání přes mobilní aplikaci – v aplikaci můžete volit program vaření a spravovat všechny ostatní funkce.
Plně automatické vaření – po stisknutí tlačítka hrnec pracuje sám a pozná, kdy je rýže hotová.
Zvuková signalizace – zvukový signál ohlásí konec vaření.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Bezpečnostní prvky
Ochrana proti přehřátí – při nedostatku vody se rýžovar vypne a nedojde tak k připálení rýže.
Ochrana proti vyvaření vody – v případě vyvaření veškeré vody se přístroj ihned vypne
Mezi další důležité bezpečnostní prvky patří, tepluvzdorná rukojeť nebo otvor pro únik páry ve víku.
Jak správně vařit rýži
Před vložením rýže do rýžovaru rýži důkladně opláchněte, dokud nebude voda zcela čistá. Vložte rýži do hrnce a zalijte ji vodou. Na 1 díl rýže většinou připadne 1,5, dílu vody. Do nádoby můžete přidat koření a sůl. Vše promíchejte, přístroj uzavřete a zvolte program. Přístroj se o vše postará za vás.
Když se odpaří z hrnce veškerá voda rýže je hotová. Přístroj se přepne do ohřívacího režimu. Nejlepší rýžovary disponují časovačem a lze u nich nastavit čas jejich automatického spuštění.
Po vypnutí nechte rýži ještě zhruba 10 minut odpočinout a poté servírujte.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak umýt rýžovar?
Údržba není složitá. Většina modelů má vyjímatelné vnitřní části, které lze mýt v myčce, raději si to ale ověřte v návodu. Dejte si pozor na nekvalitní teflon a riziko poškrábání.
Článek Nestojí majlant a uvaří vám dokonalou rýži. Řeč je o rýžovaru se nejdříve objevil na České návody.