Denně jsou tisíce nakažených a počty mrtvých rostou. Sociálními sítěmi se v souvislosti s epidemií onemocnění covid-19 šíří nespočet mýtů a dezinformací. Ty mají nejčastěji za cíl zlehčovat data a průběh pandemie a znevěrohodňují oficiální informace zveřejňované vládou. Zde jsou ty nejrozšířenější.
Podle odborníků lidé navzdory rostoucím rizikům přestali věřit v nebezpečnost koronaviru. Popírači covidu pořádají demonstrace proti rouškám a omezování svobody a mezi lidmi se šíří konspirace a dezinformace.
Tomu nahrává kromě svobody vyjadřování, kterou sociální sítě a internet více rozšiřují i chaotická komunikace vlády k občanům. Ne všechna skutečná opatření dávají lidem smysl. Často pak nevědí, komu mají věřit. Toho využívají lidé, kteří šíří po internetu nespočet hoaxů, které znehodnocují sdělované informace vládou o průběhu pandemie.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Na co všechno byste si měli dát pozor?
Pozitivní i bez testu
Řada uživatelů na Facebooku zveřejňovala zkušenosti svých známých, kteří po několika hodinách čekání ve frontě na testy to vzdali a odešli domů. Večer jim přišla zpráva, že jsou pozitivní. Jedná se však o nejrozšířenější hoax na internetu v souvislosti s koronavirem. Cílem tohoto hoaxu je zpochybnit denní počty nově nakažených, kterých rekordně přibývá.
Je to jen chřipka
Lidé často srovnávají COVID-19 s chřipkou. Jediné, co má společného COVID-19 s chřipkou je, že se jedná o virus. Virus chřipky je ze skupiny Orthomyxoviridae, virus SARS-CoV2 patří mezi koronaviry. Jsou mezi nimi ale obrovské rozdíly, zaměňovat jeden za druhý je zavádějící. Je to jako by lidé srovnávali starou škodovku s novým mercedesem.
Do statistik i bez covidu
Velmi rozšířenou dezinformací je, kdy lékaři u zemřelých, kteří například zemřeli na infarkt uvádějí jako příčinu umrtí covid 19, údajně tak dostávají více peněz od pojišťovny. Další dezinformací, která se šíří internetem je, že hygiena volá pozůstalým s dotazem, zda mohou zemřelého zapsat so statistik, i když nebyl nakažený. Jedná se o snahu vyvolat v lidech pocit, že veškerá data jsou nepravdivá a zfalšovaná.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Na rakovinu a na silnicích umírá víc lidí
Na silnicích v počátcích pandemie umíralo skutečně více lidí. Nyní je však situace zcela jiná. Počty úmrtí na koronavirus denně narůstají. Rakovina není nakažlivá. Pacient, který má rakovinu není infekční a nemusí do karantény, aby svou nemoc dál nerozšiřoval.
Roušky před koronavirem neochrání
Další dezinformaci uváděly některé servery o školácích, kteří zemřeli kvůli rouškám. K úmrtím skutečně došlo, ale ne v souvislosti s rouškami.
Na sociálních sítích kolují příspěvky o řidičích MHD, kteří s nasazenou rouškou a vdechováním CO2 kolabují. Ten je pro lidslý organismus toxický a hromadí se v těle díky používání roušek a kopals je nevyhnutelný.
V těchto případech jde opět o dezinformace. Takových zpráv se šíří po internetu velké množství.
Rouška je prospěšná zejména k tomu, aby již nemocný člověk nešířil nemoc dál kapénkovou cestou. Mnozí nakažení bez příznaků ani netuší, že jsou virovými přenašeči. Rouška chrání jak před vydechovanými kapénkami u nakažených, tak i před možným vdechnutím.
Videa na YouTube
Na kanálu YouTube kolují propracovaná videa, která upozorňují na to, že nošení ochranných prostředků aktivuje virus. Virus prý také působí jako zástěrka pro očkování lobby, aby se nechalo očkovat co nejvíce lidí. Nic z toho není vědecky potvrzeno, opět se jedná o konspirační teorie. Šíření některých videí zpochybňuje i údaje uváděná ministerstvem zdravotnictví, čemu napomáhá vysoká kvalita jejich zpracování.
G5 sítě
Nová generace bezdrátové technologie 5G spustila vlnu konspiračních teorií. Lidé začali sdílet mapy USA, které ukazují míru zasažení infekce společně s výstavbou telekomunikačních věží sítě 5G. Podle dezinformátorů může síť snížit imunitní systém u lidí nebo způsobit onemocnění COVID-19.
Další zprávy uvádějí, že pomocí testů PCR – výtěru z nosohltanu chce vláda lidi očipovat a pomocí sítě G5, s níž by měl údajně čip spolupracovat, lidi sledovala a řídila.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Na virus zabírá alkohol a antibiotika
Další mýtus, s kterým se na internetu můžete setkat, je informace, že alkohol a některá antibiotika mohou virus zlikvidovat. Alkohol dokáže koronavirus zneškodnit, ale pouze ve formě dezinfekce o minimální koncentraci 70 %, ovšem ten dezinfikuje jen povrchy, kliky, kůži na rukou atd. a nikoliv buňky zevnitř.
Antibiotika jsou cílené léky na bakterie, nikoliv na viry. Na léčbu virových onemocnění jsou určena antivirotika, v případě aktuální pandemie je to například remdesivir.
Nosní kapky, česnek, horká voda
Další nesmysl, který se šíří internetem je používání přípravků, které mají údajně vir zlikvidovat. Nosní kapky, ani nadměrná konzumace česneku a pití horké vody virus nezabíjí. Ani u jednoho nebyl prokázán žádný pozitivní účinek, který by nějakým způsobem souvisel s léčbou koronaviru.
Co zabírá?
Snížit riziko nákazy může dodržování hygienických pravidel. Světová zdravotnická organizace doporučuje časté a důkladné mytí rukou, a to dezinfekčními prostředky na alkoholové bázi. Omezení společenského styku, nošení roušek a udržování rozestupů mezi lidmi ve veřejném prostoru.