Snad každému se někdy stalo, že po vyprání vytáhl z pračky beztvaré, zaprané či jinak poničené kusy oblečení. Někdy je to vinou nekvalitního materiálu, ale za většinu chyb si můžeme často sami. Přečtěte si, jaké jsou ty nejčastější chyby při praní prádla.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Špatná péče o pračku
Ve většině případů děláme zásadní chybu v péči o pračku. Pokud je vaše pračka plná nečistot a zapáchá, nemůžete čekat, že vám poskytne voňavé a čisté prádlo. Po každém praní je důležité nechat pračku otevřenou, aby vyvětrala a vyschla. Ujistěte se, že za gumovým těsněním nezůstaly zbytky pracího prášku či jiné nečistoty. Pravidelně čistěte nádržku na prášek a aviváž, kde se často usazují nečistoty. Jednou za čas pračku vyvařte. Zapněte ji jen tak naprázdno na nejvyšší možnou teplotu. Horká voda vyplaví všechny nečistoty a zničí bakterie. Na trhu najdete celou řadu čistících prostředků, ale stejnou službu vám poskytne ocet v kombinaci s jedlou sodou. Nezapomínejte alespoň jednou za tři měsíce pročistit také filtr, ve kterém se usazují nečistoty.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Příliš vysoká, nebo naopak příliš nízká teplota.
Vysoká teplota může poničit tvar oblečení. Na nejvyšší teploty perte jen povlečení, prostěradla a ručníky. Mnozí si myslí, že praním ve studené vodě ušetří, je to sice ekologičtější, ale ve studené vodě se prádlo moc dobře nevypere. Často postačí prát oblečení při 40 stupních, pokud máte dobrou pračku a používáte dobrý prací prostředek, prádlo se neponičí a opravdu se vypere. Když jsou na prádle odolnější fleky vyperte je na 60 stupňů, pokud to materiál dovolí. Optimální je řídit se cedulkami na oblečení, obecně ale platí, že je nejvhodnější prát při teplotách v rozmezí od čtyřiceti do šedesáti stupňů Celsia.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Příliš mnoho pracích prostředků a aviváže
Jednou z nejčastějších chyb, které při praní děláme, je, že používáme příliš mnoho pracího prostředku. I v této situaci platí pravidlo, že méně je někdy více. Pokud pracího prostředku použijete příliš, prášek vytvoří jen více pěny a to způsobí, že se v záhybech oblečení začnou shromažďovat nečistoty a prádlo v bubnu se rychleji opere. Také riskujete problémy s pračkou. Nadbytečný prášek zůstane v pračce, kde bude zapáchat a může způsobit až její ucpání. Aviváž při větším množství způsobuje, že se textilní vlákna snáze uvolní, látka se vytahá nebo se objeví dírky. Na některé typy látek, které rychle usychají by se aviváž neměla používat vůbec.
Přeplněná pračka
Velmi častou chybou je přeplňování pračky. Tím, že všechno prádlo vyperete najednou, sice zdánlivě ušetříte trochu času, dobrý nápad to ale není. Prádlo se pak dobře nevypere, špatně se vyždíme a hrozí zde i poškození pračky. Dbejte na doporučení výrobce pračky, který ke každému výrobku udává, kolik prádla lze na jedno praní vyprat. Do prostoru mezi vrstvou prádla a bubnem by se vám měla vejít dlaň postavená na šířku.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Časté praní džínového oblečení
Máte dojem, že džíny můžete prát stejně často jako tričko? Omyl. Možná vás překvapí, že výrobci vůbec nedoporučují časté praní dřín. Přesto, že mnozí nosí džíny každý den měli bychom jejich praní co nejvíce omezit. Ideální je podle výrobců interval praní jednou za 2 až 5 měsíců v závislosti na tom, jak často je nosíte a co s nimi děláte. Čím častěji se bude džínovina prát, tím rychleji to bude na oděvech vidět. Na džíny nikdy nepoužívejte aviváž. Pokud byste potřebovali džíny reklamovat a přiznali, že používáte aviváž obchodník by vám nemusel reklamaci uznat.
Špatný výběr pracího prášku
Na trhu je k dostání nepřeberné množství pracích prášků, gelů, kapslí. K tomu, abyste dobře vyprali, nepotřebujete ty nejdražší prací prostředky, ale ty správné prostředky k danému materiálu. Důležité je složení pracího prostředku, který by neměl obsahovat příliš chemikálií. Chemikálie obsažené v pracím prášku mohou způsobit ekzémy, vyrážky a také alergie. Pokud sháníte bělicí prostředek, zvolte raději ten, který obsahuje místo bělidel aktivní kyslík a raději se zcela vyhněte pracím prostředkům, které obsahují fosfáty.
Nesprávné třídění
Další častou chybou je nesprávné nebo žádné třídění oblečení. Najdou se tací co nahází do pračky vše, co jim přijde pod ruku a to je chyba. Důležité je prádlo roztřídit nejen podle barev, ale také materiálu. K tomuto účelu slouží štítky na prádle, které podávají dostatek informací o tom, jak je vhodné daný kus prát. Pokud jde o barvy, nejlépe uděláte, pokud budete společně prát textilie co nejpodobnějších barev.
Bílé prádlo by se mělo prát v prostředku v prostředku pro bílé prádlo, jedině tak docílíte zářivé bělosti. Černé prádlo naopak v prostředku určeném pro černé prádlo, aby barva nevybledla.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak často prát ručníky a povlečení?
Ve většině domácností se ložní prádlo pere jednou za měsíc, podle odborníků by se ale mělo prát jednou za čtrnáct dní. Pokud s vámi spí domácí mazlíček, nebo se hodně potíte tam jednou za týden. Stejně tak prostěradlo. V povlečení se ukrývá pot, odumřelé kožní buňky, prach. Je to ideální místo pro roztoče a bakterie. Ne vždycky stačí jen vyprat povlečení, co polštáře a přikrývky? Ty je nutno čas od času také dát do pračky, nejlépe čtyřikrát ročně. Zbavíte se tak alergenů, prachu, bakterií a roztočů, kteří se zde tak rádi ukrývají.
Ručníky jsou podle odborníků živnou půdou pro bakterie. Vlhkost, kterou ručníky absorbují, dělá bakteriím velmi dobře, takže se mohou spokojeně množit. Měnit by se měli každé tři dny a prát je minimálně na 60 °C. Ručníky, které používáte na obličej nebo pro děti perte raději každý den.
Pokud se vyhnete těmto častým chybám, vaše prádlo bude vždy perfektně vyprané a vaše pračka vydrží roky.
Článek Nejčastější chyby při praní prádla, které možná děláte i vy se nejdříve objevil na České návody.