Praní prádla patří mezi běžné domácí práce. Na trhu je dnes mnoho druhů a forem pracích prostředků s různými koncentracemi, a tím pádem i s různým dávkováním. Rozhodně neplatí zásada, že čím více pracího prášku, tím lépe. Prádlo nebude výrazně čistější, ale naopak se na něm mohou objevit skvrny po prášku, který se nerozpustil, navíc se může v pračce usazovat. Víte, kolik pracího prostředku je třeba použít při praní nebo dávkujete jen tak „od oka“?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Správné třídění prádla
Před praním si prádlo roztřiďte, podle barvy a materiálu. Bílé zvlášť, barevné zvlášť, jemné zvlášť. Jemné tkaniny, sportovní prádlo, svetry atd. vyžadují speciální prací prostředky a nižší teplotu než například ručníky. Perte až tehdy, když se vám podaří naplnit celou pračku. Kvůli pár věcem ji nezapínejte.
Perte chytře a dávkujte jen tolik prášku, kolik je ho skutečně potřeba
Není nic jednoduššího, než si přečíst informace na obalu a podle toho se řídit. Čtení návodu většina z nás pokládá za zbytečnou ztrátu času, přece víme, jak nejlépe prát. A to je zásadní chyba. Na obalech je uvedena tabulka, která prozradí, jak dávkovat v případě, že máte mírně, středně nebo velmi zašpiněné prádlo. Zohledňuje také tvrdost vody. Většina značek uvádí prací dávku na 4 – 5Kg suchého prádla. Podle míry zašpinění je pak vhodné zvolit i prací program. Správné dávkování nešetří jen pračku, ale i vaši peněženku. Spotřebujete méně prášku i aviváže.
Nenechte se zmást tím, že je najednou menší balení pracího prášku za stejnou cenu. Kompaktované prací prášky mají sice menší objem, vyperou přitom shodné množství prádla stejně účinně jako ty stávající. Navíc je u nich doporučeno menší dávkování. O to více je tak nutné orientovat se při výběru pracího prostředku ne podle jeho velikosti, ale podle počtu pracích dávek, tedy podle toho, kolik s práškem reálně vyperete. Dávkování pracích prostředků je pro úspěšné odstranění nečistot z prádla velmi důležité!
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nadměrná dávka pracího prostředku
Při nadměrném dávkování pracího prostředku se není třeba obávat přímého poškození textilií. Pokud si myslíte, že větší dávka prášku zajistí vašemu prádlu větší čistotu, jste na omylu. Prádlo bude voňavé a čisté, ale prášek, který jste navíc přidali se v pračce nerozpustí a nahromadí se v útrobách pračky a může být zdrojem nepříjemného zápachu. Také v zásobníku se mohou usazovat zbytky pracího prostředku a špatně rozpuštěný prášek může ulpívat na prádle.
Nedostatečná dávka pracího prostředku
Pokud je dávka pracího prostředku nižší, než vyžaduje stupeň znečištění prádla a tvrdost vody, nedosáhnete očekávaného výsledku. Špínu ze všech vláken neodstraníte, zůstane skvrna, která bude při nošení nabalovat další špínu a už ji z oblečení tak snadno neodstraníte. Pokud málo dávkujete již delší dobu, barevné textilie dostanou šedivý nádech, barvy ztratí jas, špína se úplně neodstraní a mohou vznikat na prádle žmolky.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Z čeho při dávkování prášku vycházet?
Znečištění prádla – samozřejmostí je, že se liší praní prádla podle toho, zda se potřebujete zbavit odolných skvrn například na dětském oblečení, nebo jen potřebujete prádlo přeprat. Méně znečištěné prádlo nepotřebuje tolik prášku jako velmi znečištěné a můžete mu nastavit i kratší prací program. I na to výrobci myslí a na etiketě vždy uvádějí stupně znečištění.
Množství prádla – etikety na obalech vycházejí z plné pračky, do které se vejde 4–5 kg suchého prádla. Pokud perete méně prádla dávku prášku si přizpůsobte.
Tvrdost vody – je dobré vědět, jakou tvrdost vody doma máte a vycházejte z toho i při dávkování pracího prostředku. Čím je voda tvrdší, tím víc prášku potřebujete.
Způsob dávkování pracího prostředku
Rozdíly dávkování jsou mezi jednotlivými typy pracích prostředků.
Prací prášek – dávkuje se klasicky do násypky. Má větší prací sílu, když perete na vyšší teploty.
Prací gel – gel se dávkuje do násypky, nebo odměrky na tekutý prášek, kterou můžete dát přímo do bubnu pračky. U velmi znečištěných věcí ho můžete nalít přímo na skvrnu a zvýšit sílu sypkého pracího prášku. Nevýhodou je o něco nižší účinnost, proto je vhodnější gel používat jen na mírně zašpiněné prádlo prané za nižších teplot.
Prací kapsle – představují nejjednodušší variantu dávkování. Jsou již předdávkované, takže nemusíte odměřovat správné množství, jen vhodíte kapsli do bubnu pračky a zapnete.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak použít aviváž
Aviváž zjemňuje vlákna, usnadňuje žehlení, a dodává prádlu krásnou vůni, po vytažení ze skříně nebude nabité statickou elektřinou. Aviváž vždy první zřeďte podle návodu a nikdy ji koncentrovanou nelijte na prádlo. Udělala by vám fleky.
Místo aviváže ocet
Aviváže mohou být u citlivých lidí nebo dětí příčinou kožních vyrážek. Zkuste místo aviváže použít ocet. Ocet, který přidáte do pračky na místo aviváže, krásně změkčí a provoní prádlo, navíc pročistí pračku zevnitř a nezatíží vaši peněženku. Dávkování je stejné jako v případě aviváže.
Správné plnění pračky
Pračku nepřetěžujte. Je třeba si uvědomit, že mokré prádlo váží mnohonásobně víc než prádlo suché. Optimálně naplněnou pračku poznáte tak, že mezi prádlem a bubnem by měl zůstat tak velký prostor, abyste do něj mohli vložit svou dlaň na výšku.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nejprodávanější pračky
Článek Nejčastější chybou při praní prádla je dávkování pracího prostředku. Víte, jak jej dávkovat správně? se nejdříve objevil na České návody.