Strach z nového koronaviru způsobujícího nemoc COVID-19 způsobil paniku a z lékáren zmizely respirátory i roušky.
Běžná rouška zdravé jedince zcela neochrání před nákazou, přesto má smysl ji nosit. Odborníci se shodují, že je to jeden ze způsobů jak zabránit šíření viru.

Roušky již bohužel u nás nejsou k dostání i celosvětově je jich nedostatek. Češi si nedostatkové zboží zkouší vyrobit doma. Látkové roušky lze používat opakovaně, je ale nutné je po použití vyvařit a vyžehlit. Jako tomu bylo dříve v nemocnicích.

Onemocnění koronavirem může být pro určitou skupinu lidí závažné, v některých případech může skončit i smrtí. Proto je důležité chránit sebe i okolí. U většiny populace má nemoc slabý průběh tito lidé mohou být nositeli viru, aniž by o tom věděli, proto by měli nosit roušky z preventivních důvodů.
Papírové a látkové roušky neochrání zdravé lidi před virem samotným, ale zastaví kapénky ze slin, kterými se vir šíří. Pokud bude roušku nosit většina populace, šíření viru se sníží.

Přinášíme vám návod, jak si bavlněné roušky, které jsou vhodné i pro nemocniční personál, ušít doma podle návrhářky Daya.

Co budete k výrobě dvouvrstvé roušky potřebovat:

Bavlněný materiál o rozměrech 2x 20×20 cm, 2x 3,5×11 cm, 2x 17 cm gumy, šicí stroj a nit. (můžete využít nové klasické bílé prostěradlo)

1.Čtverce si položte lícem k sobě a sešijte na dvou protilehlých stranách 1 cm od okraje.
2.Otočte na líc a zažehlete okraje.
3.Dle střihu si udělejte nástřihy, které výrazně usnadní tvorbu skladů, zažehlete a zajištěte ještě špendlíky.
4.Pruhy – konce zažehlete 1 cm a okraje po celé délce zahněte cca 0,5-0,7 cm, zažehlete, a poté přeložte ještě na půl a znovu zažehlete.
5.Do takto připravených proužků vložíme zažehlenou roušku, schováme do něj její nezačištěný okraj, do rohů gumu a zajistíme špendlíky.
6.Celé proužky prošijeme.

Videonávod:

https://daya.cz/blogs/news/jak-usit-klasickou-a-detskou-dvouvrstvou-bavlnenou-rousku