Na počátku 21. století začaly platby v hotovosti nahrazovat platby kartou – nejprve klasické, vyžadující zadání PIN kódu, poté bezkontaktní. V době rozmachu smartphonů po roce 2010 se objevila možnost platby mobilem (NFC). Díky tomuto řešení si nemusíme k nakupování brát hotovost ani kreditní kartu – vše, co potřebujete, je smartphone s NFC. Jednoduše , přiložíte telefon k terminálu stejně jako běžnou bezkontaktní kartu a máte zaplaceno. Nejpromyšlenější jsou komplexní řešení jako Google Pay nebo Apple Pay, přičemž obě jmenované služby běží i v Česku. Jak NFC platby fungují? Jsou platby chytrými telefony bezpečné a které banky placení mobilem umožňují? V této příručce najdete odpovědi na nejdůležitější otázky týkající se bezkontaktní platby.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak platit telefonem v obchodě?
Chcete-li platit telefonem v obchodě, musíte mít smartphone s NFC. NFC je bezdrátová komunikační technologie. Zkratka NFC pochází z anglického spojení Near Field Communication, v doslovném překladu to znamená – komunikace na blízkou vzdálenost. Tato technologie slouží k rychlé bezdrátové komunikaci mezi jednotlivými zařízeními. V nejnovějších modelech smartphonů je NFC dodáván s modulem Bluetooth a WiFi. Budete také potřebovat bankovní aplikaci, ve které má vlastník zařízení účet.
V současné době podporují příslušné aplikace pro telefonické platby tyto banky:
Air Bank, CREDITAS,Česká Spořitelna, ČSOB / Poštovní spořitelna, Equa Bank, Fio Banka, Komerční Banka, mBank, MONETA Money Bank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank.
U některých bankovních domů je placení pomocí telefonu omezeno na vlastnictví platební karty konkrétního uživatele (nejčastěji MasterCard).
Jsou mobilní platby bezpečné?
Mobilní platby jsou zabezpečeny zadáním PIN. Zabezpečení plateb Google Pay šifruje a ukládá údaje o vaší kartě na zabezpečených serverech a karta nastavená pro platby v obchodě získá číslo virtuálního účtu (VAN), které obchodník uvidí při nakupování – podrobnosti o kartě nejsou při platbách sdíleny s obchodníky. Při platbě totiž nedochází k odeslání čísla vaší platební karty, ani se neukládá do telefonu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak probíhá bezkontaktní platba mobilem?
Bezkontaktní platby mobilem jsou velmi jednoduché. Pokud vaše banka podporuje Google Pay nebo Apple Pay, s danou aplikací si spárujete svoji platební kartu a v podstatě máte hotovo. U pokladny pak odemknete aplikaci například otiskem prstu, přiložíte k terminálu a během chvilky uslyšíte potvrzující pípnutí. Poté vyjede doklad o platbě a do telefonu obdržíte notifikaci o platbě. Postup není o nic složitější než používání bezkontaktní platební karty.
Platba mobilem bez NFC je možná
Některé společnosti umožňují platby bez NFC. Využívá se při nich čtečka QR kódů. S touto technologií se setkáváme často, například na fakturách, které bývají opatřeny QR kódy. Po naskenování QR kódu nás přesměrují do aplikace banky a my jen potvrdíme platbu.
Aplikace banky vs. univerzální aplikace
Některé banky kvůli NFC platbám vyžadují i používání vlastní aplikace. Kromě klasické bankovní aplikace je nutné nainstalovat další specializovanou aplikaci. Pokud máte více bank s vlastní aplikací pro platby, budete je muset mít všechny nainstalované.
Vlastní platební řešení nabízí:
Raiffeisenbank – Raiffeisenbank připravila vlastní aplikaci RaiPay pro Android, pomocí které můžete snadno platit mobilem pomocí NFC. Umožňuje ale také platby pomocí Google Pay a Apple Pay.
ČSOB – ČSOB vytvořila vlastní aplikaci s názvem DoKapsy, která umožňuje snadné vložení karty do Google Pay. Banka podporuje také Apple Pay.
Air Bank – Air Bank vytvořila vlastní aplikaci My Air. Platbu mobilem Air Bank umožňuje i přímo prostřednictvím Apple Pay.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Výhody placení mobilním telefonem
Platba mobilem je velice jednoduchá. Oproti placení bezkontaktní platební kartou má několik výhod.
Telefon máme vždy po ruce. Rychlá bezkontaktní platba bez hledání karty v peněžence. NFC platby nevyžadují aktivní data nebo připojení na WiFi. Do aplikace si můžete nahrát více kreditek pod jedním kódem. Když platíte kteroukoli kartou, používáte PIN, jenž jste si zvolili při aktivaci aplikace. Při placení si tedy nemusíte pamatovat kódy všech kreditních karet, které vlastníte. NFC platby umožní platit i prostřednictvím chytrých hodinek
Při placení mobilním telefonem se nemusíte bát úniku citlivých dat, nebo odcizení svých peněz. Aplikace neodesílá číslo platební karty při platbě ani ho neukládá do telefonu. U částek do 500 Kč je nutné telefon pouze rozsvítit, nad 500 Kč jej musíte odemknout, v některých případech zadat PIN karty. Další výhodou je, že při ztrátě telefonu lze aplikaci na dálku uzamknout nebo smazat její obsah. Tudíž se vyhnete blokaci karty a vystavení nové. Oproti běžným bezkontaktním platbám máte dvojitou ochranu. Jednu od banky, druhou od poskytovatele plateb.
Nevýhody platby telefonem
Platba do 500 Kč vyžaduje rozsvícení displeje, při platbě nad 500 Kč je nutné odemknout telefon.
Ne všichni mají smartphone s kompatibilním operačním systémem – například aplikace Google Pay vyžaduje minimálně Android ve verzi 5
U některých starších terminálů bude muset uživatel stejně zadávat PIN – karty, ne telefonu
Ne každý má smartphone s kompatibilním operačním systémem
NFC ještě nelze použít pro výběr u všech bankomatů
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
ČSOB byla první
Průkopníkem v tomto směru byla ČSOB, která v červnu 2016 představila vlastní mobilní aplikaci NaNakupy, nezávislou na operátorech. Aplikaci mohou používat uživatelé s telefonem běžícím na Androidu 5 či na novějším typu operačního systému s podporou NFC. Aplikace dovoluje nahrát karty obou karetních společností, Visa i MasterCard, mohou ji využívat klienti ČSOB, Era a Poštovní spořitelny.
Banky postupně přechází na univerzální platformy
Některé banky mají vlastní aplikace, ale čím dál více bank nabízí také alternativu Google Pay, a Apple Pay. Dávají tak každému možnost výběru. Některé banky mají vlastní aplikace, které samy o sobě NFC platby nepodporují, ale v rámci balíčku funkcí právě buď Google, nebo Apple Pay integrují.
Jak nastavit Google Pay na smartphonu s Androidem?
Google Pay je rychlý a snadný způsob placení, na mnoha místech. V jediné službě nabízí vše, co u pokladny potřebujete, a vaše platební údaje jsou přitom v bezpečí. Nastavení aplikace je rychlé a vyžaduje jen pár kroků.
Nejprve se ujistěte, že váš mobilní telefon má čip NFC a že vaše banka technologii Google Pay podporuje.
K tomu, abyste mohli používat Google Pay, potřebujete zařízení s operačním systémem Android Lollipop 5.0 a výš. Aplikaci si stáhnete z obchodu Google Play.
Otevřete aplikaci Google Pay a přejděte na záložku platby. Po klepnutí na tlačítko „+ Platební metoda“ svoji kartu vyfoťte, nebo údaje zadejte manuálně. Služba si následně ověří, zda se jedná opravdu o vás. Nyní máte vše připravené pro placení.
Před platbou se ujistěte, zda máte zapnutou službu NFC. Poté stačí telefon odemknout a přiložit k terminálu.
Google Pay: Přidání karty
Banky které podporují Google Pay
Pokud chcete zjistit, zda vaše banka nebo karta podporují bezkontaktní platby ve službě Google Pay, podívejte se zde na odkaz: https://support.google.com/pay/answer/7572320
Vaše banka sama rozhoduje, zda budou její karty fungovat ve službě Google Pay. Banka může u libovolných svých karet omezit možnost mobilních plateb.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Aplikace Apple Pay
V České republice došlo v únoru 2019 ke spuštění platformy Apple Pay. S Apple Pay platíte jednoduše na platebních terminálech v obchodech, stejně jako e-shopech. Vše je jednoduché, rychlé a bezpečné. Například platba pomocí hodinek Apple Watch je velice rychlá, stačí zmíčknout boční tlačítko na hodinkách a přiložit zápěstí k terminálu. U aplikace Apple Pay nemusíte potvrzovat při platbě nad 500 Kč pin kódem. Díky velkému zabezpečení iPhonů lze Apple Pay považovat za vysoce bezpečný způsob platby.
Jak nastavit Apple Pay na iPhone?
Před nastavením se ujistěte, zda vaše banka podporuje Apple Pay a že máte nainstalované poslední aktualizace iOS.
Otevřete aplikaci Wallet a klikněte na ikonku plus v pravém horním rohu. Otevře se vám dialogové okno Apple Pay, které pomůže nastavit platební kartu. Aplikace vám umožňí zadat detaily ručně, nebo stačí kartu vyfotit a vše bude načteno automaticky. Do své mobilní peněženky můžete přidat i více karet a pak si zvolit, která se bude primárně používat pro placení. Jakmile si kartu přidáte, vaše banka vám pošle SMS s kódem, který se automaticky vloží do ověřovacího pole a můžete jít nakupovat. Při zamčené obrazovce dvakrát zmáčknete boční tlačítko, tak dojde k vaší identifikaci pomocí Face ID nebo Touch ID. V tuto chvíli stačí jen přiblížit telefon k platebnímu terminálu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Apple Pay – Jak přidat kartu na iPhone – Apple
Které banky podporují Apple Pay?
Apple Pay funguje ve spolupráci s jednotlivými bankami a karetními asociacemi Visa a MasterCard. Je nutné si předem ověřit, zda vaše banka tuto službu podporuje.
Apple Pay v Česku podporují kreditní a debetní karty těchto uvedených subjektů: MONETA Money Bank, mBank, J&T Banka, Komerční banka, Česká spořitelna, Air Bank, Fio banka, Raiffeisenbank, Equa Bank, ČSOB, Twisto, Edenred (stravenky).
Článek Návod, jak na platby pomocí mobilního telefonu se nejdříve objevil na České návody.