Vánoce jsou za dveřmi, a tak vyvstává otázka kde koupit kapra a jak ho připravit na štědrovečerní večeři? Rybí polévka a smažený kapr patří tradičně na sváteční tabuli. Jak vybrat kvalitního a čerstvého kapra na kterém si celá rodina pochutná?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Na co si dát pozor při výběru kapra
Při nákupu kapra bychom se měli držet několika základních doporučení. Kapra je nejlepší kupovat přímo od chovatele na sádkách nebo v prodejnách ryb. Kvalitní živé ryby koupíte i v některých supermarketech, nebo jak je již zvykem před Vánoci u kádí na ulici.
Ať už budete na vánoční hostinu kupovat kapra kdekoliv, ujistěte se, že ryby mají v sádce, nebo kádi dostatek prostoru a namačkají se na sebe jako sardinky v konzervě. Pokud jsou kapři v kádi namačkaní, jsou ve stresu a v důsledku toho se jim do těla vyplavují látky, které mohou způsobit pachuť masa.
Prodávajícímu jde hlavně o výdělek, můžete se setkat s tím, že vám nabídne potlučenou rybu, v horším případě rybu plovoucí na boku. Taková ryba dlouho nepřežije. Kapry, kteří plavou břichem vzhůru rozhodně nekupujte. Vybírejte jen zdravé kusy. Kapr by měl vypadat čile, mít jasné a vypouklé oči a růžové žábry.
Mnoho lidí odrazuje bahnitá chuť kapřího masa, a tak dávají přednost lososu nebo řízkům. Tuto pachuť mají jen velké kusy, vybírejte kapry, kteří váží dva až dva a půl kilogramu. Obecně platí, čím menší je kapr, tím má lahodnější maso.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
S nákupem kapra nespěchejte, nejlepší je ho koupit ráno na Štědrý den. Dlouhé skladování zhoršuje chuť a maso by se mohlo také zkazit. Pokud musíte kapra koupit dopředu, v takovém případě dbejte na správném převozu domů a na správné skladování. Když kapra povezete jen v igelitové tašce hodinu v autě nebo v autobuse, tak mu zkracujete životnost. Teplota při převozu by neměla přesáhnout 5 stupňů Celsia, aby vám kapr vydržel co nejdéle zabalte ho do termotašky s ledem, aby maso bylo co nejvíce v chladu.
Pokud převážíte kapra živého, což se nedoporučuje, a zabijete si ho doma sami i tady dbejte na jeho šetrný převoz. Kapr by se měl nejlépe převážet ve vodě, při přenosu bez vody i při přechovávání doma ve vaně zažívá stres. Slavná česká kuchařka Marie Janků-Sandtnerová, má doporučení, pokud nemůžete živého kapra převážet ve vodě omotejte ho do vlhké utěrky a do úst mu dejte kousek chleba, který je namočen v lihu nebo v kořalce.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak kapra uchovat
Čerstvě zabitého kapra uchovávejte v chladu. Zabalte ho do mokré utěrky a překryjte igelitem. Utěrku měňte každý den za novou. Celého kapra takto lze uchovat až 4 dny. Půlky nebo filety maximálně dva dny.
Výběr chlazené ryby
Ryby můžete také koupit v některých supermarketech, kde bývají mrtvé ryby vystavené na ledu. I tady dávejte při nákupu pozor. Čerstvá ryby by měla vonět „rybinou“, pokud ucítíte zápach čpavku, raději takovou rybu nekupujte. Žábry musí být narůžovělé, nesmí být nahnědlé, ani šedivé. Prohlédněte i oči, ty musí být čisté bez zákalů. Když do ryby píchnete prstem, musí být pružná a vzniklý důlek se po chvilce vyrovná.
Mražené ryby
Nákupu mraženého kapra se na štědrovečerní večeři raději vyhýbejte. Mražením se jemné rybí maso znehodnocuje.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nevypouštějte živého kapra zpět do volných vod
Někteří lidé stále vypouštějí živé kapry zpět do rybníků, nebo do řeky. Po výlovů jsou kapři umístěny do sádek s proudící vodou, aby se jim vyčistilo maso a ztratilo bahnitou příchuť. Ryby jsou po výlovu zesláblé, ve stresu a mají narušený imunitní systém. Kapr není na náhlou změnu teploty uzpůsoben a vypuštění do volných vod pravděpodobně nepřežije.
Článek Na co si dát pozor, až si budete vybírat kapra. se nejdříve objevil na České návody.