Pokud nevíte, co to seborea (neboli seboroická dermatitida) je, tak buďte rádi a asi ani nečtěte dál. :)) Já ji mám ve vlasech a v obočí, odlupují se mi velké kusy kůže a tvoří mokvající strupy…no žádná krása. Vyzkoušela jsem velké množství různých šamponů, zázračných vodiček, masek, no poo metodu…ale většinu bez úspěchu nebo jen s krátkodobým účinkem. Momentálně se mi daří držet seboreu tak nějak na uzdě, tak třeba se tento článek bude hodit někomu s podobnými problémy.
Základem je samozřejmě životospráva, seboreu způsobují kvasinky, je to vlastně taková plíseň. A když jste zaplísnění, znamená to většinou překyselený organismus. Kyselost organismu zvyšuje cukr, bílá mouka, maso, mléčné výrobky, alkohol, instantní potraviny, džusy nebo káva, takže prvním krokem je vynechání nebo redukce těchto potravin z jídelníčku. Čtení o překyselení je na internetu velká spousta, já se chystám na knihu Pryč s kyselostí od Kurta Tepperweina, nečetli jste?
Co se týká kosmetiky, nejlépe mi vždycky zabíral dehtový šampon Polytar, který byl ale zakázán pro možnou karcinogennost, dlouhou dobu jsem používala Head&Shoulders, který na některé typy kvasinek taky účinkuje. Po nějaké době se mi ale začalo zdát, že mi snad ty lupy sám způsobuje a hledala jsem dál. Celkem mi pomohl šampon Nodé DS+ od Biodermy, ale ta cena! Naopak mi vůbec neúčinkoval Mediket Ictamo, Danket nebo Nizoral. Dobrý je prý také Stieprox, ale ten je u nás jen na předpis.
Navíc jsem si začala říkat, že přece musí existovat i nějaké přírodní řešení. Začala jsem šamponem Ultra Sensitive od Alverde a po přečtení pochvalných recenzí jsem si objednala ichtamolový šampuk od slovenské značky přírodní kosmetiky Ponio a ten mi momentálně účinkuje naprosto parádně! Nejprve jsem si objednala malý šampuk na zkoušku a teď už mám druhý regulérní velikosti. Sice nevoní úplně vábně, ale po tom dehtu už asi vydržím všechno! :)) Krásně pění, navíc je bez parabenů, silikonů, sulfátů SLS a SLES. Občas ho používám společně s oplachy z ředěného octa, někde jsem totiž vyčetla, že ocet by měl pomáhat proti kvasinkám a mykózám, kterým nevyhovuje jeho pH, navíc se někdy používá namísto kondicionéru a měl by vlasům dodávat lesk. Vlasy si nejprve umyji šampukem, opláchnu vodou, následně opláchnu skleničkou vody s trochou octa, nechám chvilku působit, pořádně na pokožce promasíruji a nakonec smyji. Jen pozor, když toho octa dám moc, tak pak vlasy v délkách vypadají jako mastné. Nicméně kondicionér k šampuku ani není potřeba, vlasy mám hebké a dobře se rozčesávají i bez něj. Navíc po něm nemám suchou pokožku hlavy, která ani nesvědí, takže opravdu paráda!
Vlasy si myji zhruba dvakrát týdně a někdy ke konci intervalu se mi zdá, jakoby ty kvasinky vždycky čekaly, až si dám kousek čokolády a pak zpoza ucha pěkně vylezly zpátky vyrábět lupy. Umytím se to naštěstí vždycky zase spraví. Ale pořád koukám dál, jestli neobjevím nějaký další zázrak, momentálně si dělám zálusk na tento dehtový tuhý šampon přírodní české značky Bon Savon, na webu i na fleru jsou na něj jen samé pozitivní ohlasy, tak třeba bude ještě lepší! :))
Budu moc ráda, když se se mnou podělíte o své zkušenosti z vašeho boje a třeba mi doporučíte nějaký ten zázračný produkt. Předem díky!
Mějte se moc krásně a ať se vám seborea vyhýbá! :))
//foto moje ©gathermoments