Bezdrátový internet využíváme běžně v našich domácnostech. Jak zajistit, aby byl signál i v nejodlehlejším koutě bytu nebo na zahradě? Připravili jsme pro vás návod, jak snadno zvýšit WiFi signál u vás doma.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Kvalita připojení Wi-Fi je jedním ze základních faktorů, který přímo ovlivňuje sílu signálu, stabilitu připojení a rychlost připojení.
Většina z nás má Wi-Fi router v domě a signál pokrývá všechny vnitřní prostory, ale na terasu nebo na zahradu už pronikne jen slabý, nepoužitelný signál. Je to způsobeno tím, že příčky v domě jsou tenké a signál Wi-Fi snadno propustí, zatímco zateplené obvodové zdi a okna osazená třemi skly už jsou pro signál překážkou. Pokud přece jen nějaký ten signál venku zaznamenáte, připojení je pomalé a trpí výpadky.
Rozšíření dosahu Wi-Fi
Pro zlepšení pokrytí zahrady Wi-Fi signálem platí to samé jako v interiéru. Pokud nemůžete zlepšit dosah přemístěním routeru, nebo ho vyměnit za výkonnější, může vám pomoci pořízení opakovačů, powerline adaptérů, mesh sítí nebo instalace access pointu – nového přístupového bodu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Opakovač
Pokud máte na zahradě slabý signál, lze ho zvýšit pomocí Wi-Fi opakovače, který umístíte nejblíže oblasti, kterou budete chtít signálem pokrýt, například na okna s výhledem na zahradu, nebo vedle dveří na terasu. Kvalitu signálu lze ještě zvýšit, pokud necháte dveře nebo okna otevřená, ale neřeší to stabilní připojení kamer a dalších Wi-Fi zařízení v zahradě.
Přístupový bod – Access point
Kvalitní Wi-Fi signál na zahradě nám nemusí sloužit jen k zábavě, streamovaní hudby, nebo pokud chceme u bazénu pracovat. Venku používáme stále více zařízení, pro které je stabilní bezdrátová síť nutností. Například bezpečnostní kamery, osvětlení, zavlažovací systém, pohon brány ovládaný z mobilního telefonu.
Pokud máte možnost připojit z domu LAN kabel, umístěte přístupový bod venku třeba na pergolu. Access point je zařízení, které rozšiřuje dosah sítě a skrze tento bod se zařízení připojují k hlavnímu routeru. Access point musí být s tímto routerem propojen kabelem. Access point musí být určený pro venkovní prostředí a ideálně napájený prostřednictvím Ethernetu (PoE).
Novinkou pro tento účel je přístupový bod Zyxel NWA55AXE. Díky své odolnosti je NWA55AXE tím pravým WiFi 6 přístupovým bodem pro rozšíření vaší bezdrátové sítě ve venkovním prostředí. Přístupový bod NWA55AXE je vybaven technologií Zyxel Smart Mesh, která kvůli lepšímu dosahu signálu vytváří dynamické bezdrátové propojení mezi přístupovými body a navíc zajišťuje bezdrátovou konektivitu z jedné budovy do druhé. Přístupový bod Zyxel NWA55AXE je odolný proti vodě a prachu dle certifikace IP55. Přístupový bod NWA55AXE je ideálním řešením pro všechny, kdo chtějí snadno rozšířit svou venkovní bezdrátovou síť nebo vytvořit propojenou bezdrátovou síť mezi budovami.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Další možností je použití opakovače přímo venku, připojením do venkovní zásuvky, ale tato zařízení nemohou být venku nastálo, musíte ho chránit před deštěm, kvůli vlhkosti a slunečními paprsky kvůli přehřátí. Takže ho pokaždé budete muset odpojit a uschovat v domě. Navíc může mít opakovač slabší signál z Wi-Fi routeru, který je umístěn v domě.
Přístupové body pro venkovní použití
Řešením trvalého pokrytí venkovního prostoru jsou přístupové body pro venkovní použití – outdoor access pointy, určené na montáž zdi domu nebo na pergolu. Tato zařízení se upevňují pomocí šroubů a hmoždinek a vyžadují i provrtání zdi, kvůli přívodu ethernetového kabelu. Druhý konec kabelu musí být připojený k Wi-Fi routeru nebo přepínači v domě, aby byl zajištěný nejlepší přenos dat do venkovního prostoru. Zařízení jsou zásobována elektrickou energií prostřednictvím technologie PoE (Power over Ethernet), tak není zapotřebí další kabel pro napájení access pointu. Potřebné napájení musíte ale zajistit z PoE přepínače.
Výhodou jsou zařízení, která mají ve výbavě i PoE injektor. Jedná se o malou nabíječku velikosti notebookové nabíječky, která se připojuje do elektrické zásuvky, do které se přivede LAN kabel z Wi-Fi routeru, a z ní se dalším LAN kabelem připojí přístupový bod. Na trhu se prodává s S PoE injektorem například výkonný Wi-Fi 6 přístupový bod Zyxel NWA55AXE, který podporuje i vytváření mesh sítí a lze ho ovládádat prostřednictvím cloudu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Připojení přes powerline
Pokud máte ve venkovním prostoru zásuvku, můžete venku vytvořit stabilní připojení pomocí powerline adaptéru s Wi-Fi modulem.
Powerline je adaptér do zásuvky, díky němuž je možné využít elektrické rozvody jako síť pro přenos dat. Rychlost připojení pak závisí na kvalitně elektrických rozvodů a použitém materiálu. Powerline adaptéry mohu být vybaveny i Wi-Fi modulem a pak šířit signál přijatý z elektrické sítě dál vzduchem. Jeden adaptér připojíte k Wi-Fi routeru LAN kabelem a zapojíte jej do elektrické zásuvky, druhý adaptér s Wi-Fi připojíte do venkovní zásuvky. Po zapojení musíte oba adaptéry spárovat. K tomu běžně slouží tlačítko, které na nich najdete. Různé adaptéry mají také různou délku rozvodů, kterou zvládnou pokrýt. Ty levné jsou okolo 300 metrů, ty dražší pak 500 metrů. Na trhu najdete sady adaptérů s Wi-Fi od různých značek, například Zyxel, TP-Link, Devolo, D-Link, AVM a další.
Technoligie Mesh
Další možností rozšíření pokrytí signálem je technologie Mesh. Wi-Fi mesh vás potěší zejména tím, že nemusíte natahovat drátový Ethernet či používat Ethernet přes elektrické zásuvky. Pokud už jej ale natažený máte, tak můžete jednotlivé body připojit na Ethernet síť a vytvořit tak páteřní síť, po které se mohou přenášet data mezi jednotlivými body sítě i z bodů sítě do internetu.
Po zapnutí a zprovoznění jednotlivých routerů (bodů) se mesh sám postará o vše potřebné a není nutné nijak zvlášť konfigurovat jednotlivá zařízení. Vše se navíc tváří jako jedna síť, má jedno SSID, dokáže dobře využít obou Wi-Fi frekvencí (2.4 a 5 GHz) a využije i více antén, které v každém zařízení bývají.
Výhodou je rychlost připojení, především u třípásmových modelů, které používají pro propojení satelitů extra síť v 5GHz pásmu a centrální správa celé sítě, která se vůči koncovým zařízením tváří jako jedna Wi-Fi síť.
Za nevýhodu mesh lze považovat vyšší pořizovací cenu a také to, že drtivá většina mesh zařízení není určena pro umístění venku.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Smartphone jako bezdrátový hotspot
Pokud máte imobilní internetové připojení s velkým datovým limitem, nebo zcela bez limitu, můžete jako bezdrátový hotspot pro připojení a přenos dat použít svůj mobilní telefon. Zvládají to chytré telefony s Androidem i iPhony. Nevýhodou je právě zmíněný datový limit a je nutné počítat s tím, že se telefon s aktivovaným hotspotem rychle vybíjí. Toto řešení není vhodné pro trvalé připojení kamer a dalšího zařízení.
LTE modemy – mobilní internet
Pokud nemáte jinou možnost jak dostat připojení do venkovního prostoru, třeba na zahradu, budete se muset spolehnout na mobilní síť. Abyste dostali signál tam kam potřebujete budete potřebovat modem-router a co nejvýhodnější tarif s největším balíkem mobilních dat. LTE modemy umožňují připojit domácí síť k internetu skrze mobilní data. Místo kabelu od poskytovatele vám stačí pouze SIM karta a vhodný tarif. Na výběr máte zařízení vyžadující trvalé připojení k elektrické zásuvce, nebo mobilními LTE modemy s baterií, které můžete používat několik hodin bez připojení k zásuvce a poté je napájet například z powerbanky. Nevýhodou LTM modemů je jejich vysoká cena za mobilní data. Kromě zařízení s podporou LTE/4G a Wi-Fi 5 existují i přenosné modemy s podporou sítí 5G a Wi-Fi 6, které mají velmi rychlý přenos dat. Jde o zařízení například Zyxel NR2101 5G MiFi nebo D-Link DWR-2101. Jejich cena se pohybuje kolem 14 000 Kč.
Optimalizace venkovní bezdrátové sítě
Pro optimalizaci pokrytí venkovního prostoru, garáže, terasy platí stejná pravidla jako u domácí Wi-Fi sítě. Aby se signál dostal tam, kam potřebujete, potřebujete k tomu vhodně umístěná síťová zařízení, správný vysílací kanál a co nejméně překážek v cestě signálu. Při pokrytí venkovních prostor bude vhodné použití vysílání v pásmu 2,4 GHz, které má větší dosah a lepší propustnost překážkami. Moderní síťové prvky jako Wi-Fi routery a opakovače, access point a mesh vysílají bezdrátovou síť pod názvem (SSID) a díky funkci smart connect automaticky volí optimální připojení koncového zařízení v 2,4- nebo 5GHz pásmu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Měření kvality Wi-Fi sítě
Pomocí některých aplikací si můžete změřit sílu signálu a datovou dostupnost Wi-Fi na různých místech.
WirelessNetView – monitoruje dostupné bezdrátové sítě a jejich stav, včetně síly signálu, přenosové rychlosti a mnoha dalších parametrů. Zobrazuje sílu signálu, hodnotu RSSI (Received Signal Strength Indication). Stejně jako u tlumení signálu znamená RSSI mezi -50 a -70 dobrou až dostatečnou kvalitu připojení.
FRITZ!App WLAN – nabízí jasný přehled o všech přístupových bodech v domácí síti a informuje o dostupných aktualizacích FRITZ!OS
WiFiman – je ideální aplikace pro analýzu okolních Wi-Fi sítí a Bluetooth LE zařízení, vyhledávání zařízení na místní sítí a testování rychlosti internetu.
WiFiman vám pomůže s nalezením volných kanálů na Wi-Fi pro Vaše AP, dovede zobrazit okolní Wi-Fi sítě a Bluetooth LE zařízení spolu s detailními informacemi. Jednou z hlavních funkcí je také měření rychlosti do internetu – můžete snadno změřit kapacitu vaší internetové přípojky a srovnat s předchozími výsledky.
Článek Možnosti, jak zvýšit dosah vaší Wi-Fi se nejdříve objevil na České návody.