Vím, že už je únor a lidi si většinou dávají předsevzetí na začátku ledna. Jenže mě leden tak utekl, že jsem si ani žádné předsevzetí dát nestihla! Nicméně o tom, jak chci letos zlepšit svůj život zase více směrem k udržitelnost, a zmenšit stopu, kterou po sobě zanechávám na planetě, v podstatě přemýšlím už od konce minulého roku. Takže nakonec to taková předsevzetí jsou.

Pozitivní taky je, že jsem některé z těchto věcí už stihla prakticky zařadit do svého každodenního života. A  vůbec nebolelo.

Takže, jak se chci v roce 2019 zlepšit?

1. Definitivně končím s jednorázovými kelímky

Jednorázové kelímky jsou pořád takový můj trn v patě, ačkoliv je vlastně snadné se jim úplně vyhnout. Kafe většinou piju doma nebo v kavárně z normálního hrnku, protože tak mi chutná víc. Jenže se musím přiznat, že i vloni jsem si párkrát koupila kafe do kelímku, většinou někde na cestách, do vlaku pod. Určitě to nebylo víc jak 10krát, ale stejně z toho mám černé svědomí.

Jednorázové kelímky na horké nápoje bývají z papíru, který je povoskovaný nebo má vrstvu polyethylenu, takže se nedá zrecyklovat jako normální papír. V přírodě se rozkládá přes 20 let.

K Vánocům jsem ale konečně dostala kelímek, který můžu používat pořád dokola. Je od značky Ecoffee a samotný kelímek je vyrobený z bambusového vlákna. Víčko a objímka je z kvalitního recyklovatelného silikonu.

kelímek ecoffee cup
Můj Ecoffee Cup. Mají ho v různých barvách i s různými barevnými vzory.

2. O odpadu přemýšlím už při nákupu

Bohužel žiju na místě, v jehož okolí není žádný bezobalový obchod a není ani v dosažitelné vzdálenosti. Jsem tak v podstatě odkázaná na supermarkety. Naštěstí i tady jde nakupovat bez nadbytečných obalů.

Nejjednodušší je to samozřejmě u ovoce a zeleniny (viz další bod), případně u pečiva. U ostatních, balených výrobků se snažím volit šetrnější možnosti a kde to jde, dávám přednost výrobkům baleným v papíru, kartonu nebo skle. Když potřebuji něco, co je balené v plastu, přemýšlím nad tím, jak můžu obal následně zužitkovat.

3. Ovoce a zeleninu do plastového sáčku už nedám

Když jsem se začala o redukci odpadu zajímat, první co jsem udělala bylo to, že jsem si v obchodě přestala brát mikrotenové sáčky. Brala jsem si s sebou do obchodu sáčky, které jsem měla doma a používala je až do roztrhání. Roztrhání samozřejmě přišlo poměrně brzo, a tak jsem všechny sáčky postupně „spotřebovala“ a řekla si, že už ke mně domů nesmí a hodlám to v roce 2019 dodržet.

Na zeleninu a ovoce mám teď sáčky látkové. Některé jsem si koupila a některé mi ušila mamka z různých látek (starých záclon, prostěradel atd.), co jsme našly doma.

ekologický sáček na ovoce a zeleninu
Takhle teď nakupuji ovoce a zeleninu.

4. Ještě lépe třídím odpad

Třídím poctivě už léta, ale teprve nedávno přišla velká změna, když jsem začala separovat bio odpad. Konečně ho totiž mám kam vyhazovat. Sláva!

Bio odpadu u nás doma vyprodukujeme úplně nejvíc, ale nikdy jsme neměli prostor pro bytový kompostér. Tak teď máme alespoň hnědou popelnici 🙂

5. Jdu vstříc směrem k „bezplastové“ kuchyni

Jeden z mých dalších plánů, nebo spíš cílů, je mít veškeré kuchyňské vybavení z jiných materiálů, než jsou všemožné plasty. Začala jsem u pomůcek na mytí nádobí, protože u nich to bylo nejjednodušší a byl hlavně čas pořídit nové.

kompostovatelné pomůcky na mytí nádobí bez plastu
Moje pomůcky na mytí nádobí bez kousku plastu. Všechno se dá po opotřebení vyhodit na kompost.

Nechci ale začít hromadně vyhazovat všechny plastové misky, krabičky a další pomůcky. Pořád slouží dobře, takže nevidím důvod se jich zbavovat jen proto, že toužím po „bezplastové“ kuchyni. Až ale přijde jejich čas a bude potřeba výměna, sáhnu určitě po ekologičtějších variantách.

6. Vrhám se do výroby kosmetiky

Jedna z věcí, kterou opravdu miluju, je zkoušení nových produktů a nových značek přírodní kosmetiky. Jenže bohužel i u přírodní kosmetiky je velký problém z plastovými obaly, které se po vypotřebování produktu nedají už nijak využít. A tak chci začít s výrobou zero waste kosmetiky.

Chystám se zatím na jednoduché věci, jako jsou deodorant, pasta na zuby nebo tělový krém. Ale kdoví, u čeho to nakonec skončí 🙂


Dali jste si pro letošek taky nějaká ekologická předsevzetí? Určitě mi o nich napište do komentářů!

The post Moje EKO předsevzetí pro rok 2019 (a jak je plním) appeared first on ChooseGreen.cz.