Hnízdo albatrosů královských se nachází v kolonii nedaleko města Dunedin na Novém Zélandu. Jedná se o jedinou chovnou kolonii albatrosů na jižní polokouli, kde je vidět severní královský albatros v přirozeném prostředí.

Chovný pár na kameře je sameček GLY a samička L
Samice L s kroužky (Limetkový kroužek, oranžové a žluté kroužky ztratila – dříve známá jako LOY)
Věk: 14 let, vylíhla se v roce 2009
Chov od: 2019
Samec GLY (zelené/limetkové/žluté kroužky)
Věk: 13 let, vylíhl se 2010
Chov od: 2019

Sezóna 2022/2023

Jediné vejce samička snesla 4. listopadu 2022
Mládě z jižní plošiny se vylíhlo po 74 dnech inkubace v noci 20. na 21. ledna.
Podle výsledků testu DNA je mládě ze South Plateau sameček!
V letošní sezóně se vylíhlo 33 mláďat – 19 samic a 14 samců v kolonii. Strážkyně Sharyn řekla: „Znalost pohlaví každého kuřátka informuje rangerský tým o tom, jak si každé kuřátko vede, protože samci jsou v průměru o 2 kg těžší než samice.

Albatros královský

Albatros královský tráví 80% svého života na moři a na pevninu se vrací pouze k chovu. Délka těla severních královských albatrosů je přibližně 1,2 metru, hmotnost 6-8 kg. Severní královský albatros je jedním z největších mořských ptáků na světě, s rozpětím křídel až tři metry. Jeden z nejdéle žijících ptáků na světě, který se pravidelně dožívá 40 let. Maximální rychlost Albatrosa je kolem 110 km. Albatrosi se živí hlavně hlavonožci a rybami, méně často salpovci, korýši a pláštěnci. K letu využívá principů svahového proudění a především dynamického plachtění, které mu umožňuje překonat tisíce kilometrů při minimálním energetickém výdeji.
Samice klade pouze jedno velké bílé vejce, a to většinou jen jednou za dva roky. Na vejcích sedí oba rodiče, inkubační doba trvá 77–81 dní. Mláďata se osamostatňují po 8 měsících, kdy odlétají na několik let na moře. Poté se vracejí do kolonie, aby si našli partnera. Komplikované namlouvací rituály trvají i několik sezón, než dojde k prvnímu páření. Albatrosové žijí v monogamních svazcích a se stejným partnerem jsou po celý život. Až 80 % života stráví na moři mezi cca 30°–55° jižní šířky po celém obvodu planety. Jsou přísně chránění místními legislativami Dohodou o ochraně albatrosů a buřňáků s mezinárodním přesahem. Jsou ohrožení především komerčním rybolovem. Po vylíhnutí mláděte se rodiče rozletí na oceán a další péči vykonávají společně. Nejdříve se denně vrací zpět do hnízdiště, aby nakrmili své mládě částečně natrávenou potravou vyvrženou z volete spolu s žaludečními oleji, které jsou zvláště výživné. V následujících měsících je mládě krmeno ve stále delších intervalech. Postupně se učí létat a kolem 8. měsíce věku (tzn. někdy kolem října) se osamostatňuje – rozletí se na moře a začne žít bez pomoci rodičů.
Albatrosi jsou známí svou dlouhověkostí. Průměrně se dožívají cca 42 let, nicméně mohou se patrně dožít až 80 let.


Online přenos z hnízda:

Albatros královský webkamera z hnízdění

Videozáznamy:

Mladý sameček se dívá nad vodu a vstává s párkrát roztaženými křídly, když výletní loď Noordam začíná proplouvat kolem Taiaroa Head. Později se dospívající nemnožitelé shromáždili u hnízda, mládě sleduje aktivitu ze svého hnízda.



Krásné záběry mladého samečka zblízka

Samička L se vrátila z moře nakrmit mládě, k hnízdu se přišel podívat soused BLY (z Upper Quarry – který hnízdí za hnízdem s kamerou)



Sameček GLY se vrátil 2x za den na krmení.

Samička L je přerušena v krmení mláděte přátelskou návštěvou mladého albatrosa. Toto mládě je s největší pravděpodobností z roku 2017 nebo 2018, kdy kuřata nebyla kroužkována.

Zdroj: Royal Cam Albatross Group New Zealand, videozáznamy Lady Hawk