Krásný den. Poslední dny obdivuji při každém posezení na terase naši kvetoucí aktinidii význačnou (Actinidia arguta), známou také jako „minikiwi“. I když květy nejsou velké, je jich velké množství a pokud si je prohlížíte pěkně zblízka, jsou to velké krasavice. Jsou velmi fotogenické 🙂
Květy samčí rostliny.
Dnes bych tedy chtěla udělat malou „reklamu“ této mé oblíbené pnoucí dřevině.
Je to nejen pěkná rostlina, která velmi rychle obroste pergolu či jinou oporu, ale patří rovněž mezi rostliny, které přinášejí užitek – výborná kiwi.
Její pěstování u nás nepředstavuje na rozdíl od její velkoplodé příbuzné (aktinidie čínská) velký problém. Je mrazuvzdorná do mínus 25 stupňů Celsia, přechodně snáší i pokles pod tuto teplotu.
Její výhony se pnou až do desetimetrové délky. Plodí množství drobných zelených plodů, které dozrávají na přelomu září a října. Jejich dužina je dokonce sladší než velkoplodé kiwi. Plody jsou hladké a nemusí se tak loupat.
Původní odrůdy byly cizoprašné. Pro získání plodů tak bylo třeba pěstovat vždy alespoň jednu samičí (která po oplodnění ponese později plody) a jednu samčí rostlinu. Dnes již existují na trhu i odrůdy samosprašné, postačí tak jedna rostlina.
Pokud jde o podmínky pěstování – miluje sluníčko a dobře propustnou, ale výživnou půdu a v létě potřebuje také občas zalít.
Na plodnost si však musíte chvíli počkat. Podle toho, zda jsou rostliny vypěstovány z řízků nebo semen, začíná plodit kolem třetího až čtvrtého či pátého až šestého roku.
Květy samčí rostliny.
Zatím neoplodněné květy samičí rostliny.
Oplodněné květy samičí rostliny.
Oplodněné květy samičí rostliny.
Oplodněné i neoplodněné květy samčí rostliny.
Jak se vám líbí? Znáte? Pěstujete?
Krásný den
A.