Také v létě obdivujete krásně rozkvetlé balkonové truhlíky, záplavu květů muškátů, lobelek, petúnií a dalších balkonových květin? Nemusíte hned kupovat nějaké chemické přípravky na podporu růstu, naopak si můžete připravit vynikající hnojivo sami, například z ovesných vloček.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Na jaře jsou živiny pro rostliny důležité. Balkonové rostliny, které přezimovaly v chladné místnosti, nebo sklepě, potřebují na jaře pořádnou vzpruhu. Po dlouhé zimě mají rostliny nejméně sil, aby rostly a krásně kvetly. Pokud jim nedopřejete živiny, které potřebují, pestrobarevných květů se nedočkáte, navíc by byly rostliny náchylnější k nejrůznějším chorobám.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Hnojivo z ovesných vloček
Už naše prababičky používaly tento osvědčený trik. Balkonové rostliny potřebují pro svůj zdraví růst dostatek výživných látek. Především železo, draslík, hořčík, fosfor a vápník. Veškerá tyto látky najdeme v umělých hnojivech, které lze zakoupit v hobby marketech a zahradnictví. Někdy je mnohem lepší vsadit na přírodní hnojivo. Rostliny ho lépe využíjí a navíc ušetříte spoustu peněz.
Ovesné vločky obsahují kromě vlákniny, vitamíny, železo, fosfor, vápník a právě tyto složky pomáhají rostlinám v růstu kořenů.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Příprava hnojiva z ovesných vloček
Co budete potřebovat
Půl sklenice ovesné kaše
1 litr vody
Nejdříve si připravte ovesnou kaši. Postačí vám nejlevnější ovesné vločky, které povaříte 10 minut ve vodě na hustou a mazlavou konzistenci. Nechte ji vychladnout. Po vychladnutí kaši v množství asi tak půl sklenice nařeďte vodou a nechte přibližně půl hodiny louhovat. Výluh přeceďte a nařeďte v poměru 1:4 odstátou, nejlépe dešťovou vodou. Později můžete ředění snížit na 1:3. Voda by měla mít pokojovou teplotu místnosti, ve které rostliny pěstujete.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak hnojivo používat?
Hnojivo aplikujte jako běžnou zálivku. Půda musí být navlhčená, nikdy nezalévejte hnojivem na suchou půdu. Pokud přesazujete mladé rostliny nebo řízky, hnojení se vyhněte a použijte ho až dva nebo tři týdny po přesazení. Hnojení můžete provádět během celého vegetačního období balkonových rostlin každé dva týdny.
Článek Letos budete mít nejkrásnější truhlíky v okolí díky hnojivu, které si vyrobíte doma se nejdříve objevil na České návody.