Oblíbené klasické kvašáky zná každý. Jde konkrétně o konzervované okurky, které prošly mléčným kvašením. Je to lahůdka a hlavně, kvašáky obsahují zdraví prospěšné probiotické kultury, které podporují trávení a střevní mikroflóru. Okurky naložené ve slaném nálevu mají specifickou chuť, která nemusí vyhovovat každému. Spousta hospodyněk má vlastní recepty, které se dědí z generace na generaci. Pokud si kvašáky chcete udělat doma, přinášíme vám dva ověřené recepty.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jaký je rozdíl mezi kvašáky, rychlokvaškami a nakládanými okurkami?
Kvašáky a rychlokvašky jsou okurky zakonzervované procesem mléčného kvašení. Rozdíl je v jejich přípravě a době, kdy se musí zkonzumovat. Nakládané okurky se zavařují při vysokých teplotách.
Kvašáky se zalévají vychladlým nálevem, uchovávají si velké množství probiotických bakterií a enzymů, které mají pozitivní vliv na naše trávení a imunitu. Vydrží vám v lednici nebo ve sklepě do zimy, někdy i déle, pokud je nesníte dřív.
Naopak rychlokvašky se zalévají horkým nálevem, rychle změknou a je nutné je relativně rychle spotřebovat.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Kvašení vyžaduje čistotu
Kvašení není nic složitého. Zárukou úspěchu je naprostá čistota surovin a správný poměr vody a soli v nálevu. Speciální nádoby na kvašení nejsou potřeba, poslouží vám větší třílitrová, nebo pětilitrová sklenice a čistý kámen, popřípadě dřívka na zatížení okurek.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak připravit kvašáky
Co budete potřebovat
Nádobu na kvašení o objemu 3 litry
1,5 kg okurek nakladaček
1,5 litru vody
60 g soli
Snítky kopru
2 vinné listy – nemusí být
Dle chuti – mrkev a křen nakrájený na kolečka, stroužky česneku, cibuli nakrájenou na měsíčky, bobkový list, kuličky nového koření a pepře, hořčičné semínko, chilli papričku.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Recept č.2
Co budete potřebovat
1 kg okurek nakladaček
40 gramů soli
1 litr vody
2 vinné listy
2 višňové listy
2 snítky kopru
Dle chuti – česnek nebo křen, nové koření, celý pepř, bobkový list
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Postup přípravy
Okurky důkladně omyjte a na několik hodin namočte do studené vody, aby případně ztratili hořkost. Ideální doba máčení je 12 hodin. Následně je sceďte a každou okurku propíchejte zhruba třikrát vidličkou.
Připravte si nálev – do hrnce nalijte vodu a přidejte sůl. Povařte, aby se sůl rozpustila a poté nechte nálev vychladnout na teplotu nižší než 40 °C.
Do čistých sklenic naskládejte postupně okurky a ostatní ingredience. Takto připravené okurky je potřeba zatížit, aby v průběhu kvašení nevyplavaly nad hladinu. Díky tomu se na okurkách nevytvoří tzv. křís, v horším případě i plíseň. K zatížení můžete použít kousky dřívek, nebo vyvařený čistý kámen.
Naplněnou sklenici zalijte vychladlým nálevem a uzavřete víčkem. Zkontrolujte, zda jsou všechny okurky pod hladinou. Pokud máte speciální nádobu na kvašení se vzduchotěsným uzávěrem, použijte ten.
Okurky nechte kvasit při pokojové teplotě týden až 10 dní. Probíhající proces fermentace poznáte tak, že původní čirý nálev se zakalí do běla a vznikají v něm malé bublinky.
Hotové kvašáky skladujte na chladném místě v lednici nebo ve sklepě.
Článek Kvašáky jako od babičky skvěle chutnají a podpoří imunitu se nejdříve objevil na České návody.