Sýkora koňadra obhájila vítěznou pozici z minulého roku. Do druhého ročníku sčítání ptáků na krmítku od 10. do 12. ledna se zapojilo přes 21 tisíc lidí, o 7 tisíc víc než loni.
Sýkora koňadra i ve druhém ročníku sčítání ptáků potvrdila, že je královnou českých krmítek. Statistiky s přehledem ovládla. „Sýkora koňadra byla nejčastějším hostem našich krmítek, a to jak v celkových počtech, tak v plošném výskytu. Celkem 91 procent účastníků ji na svém krmítku zaznamenalo. Ze všech sýkor se vyskytovala v největších hejnech,“ popsala koordinátorka občanské vědy ČSO Alena Skálová.
Nejpočetnějšími hosty krmítek byli sýkora koňadra a oba druhy vrabců. Statistiky početnosti ovládli i díky tomu, že přilétali ve velkých hejnech.
Skokanem roku se stala sojka obecná
Proti loňsku byla mnohem častěji pozorována sojka. Sojka obecná loni přilétla na každé deváté krmítko, ale letos se ukázala na každém pátém. Příčinou by mohl být zvýšený tah sojčí populace ze severovýchodní Evropy – tamní sojky jsou na rozdíl od našich částečně tažné, s různou intenzitou tahu v jednotlivých letech,“ uvedla Skálová.
Sojka obecná, druh známý především z lesů, letos přilétla na každé páté krmítko. Loni to bylo jen každé deváté. Foto: Nigel Blake (rspb-images.com)
Častěji se na krmítkách objevovala i hrdlička zahradní. „Loni sčitatelé zaznamenali hrdličku na 29 % krmítek, letos to bylo už 46 %. Díky tomu hrdlička poskočila z loňského 7. místa až na 5. místo a odsunula z první pětice vrabce domácího, který přilétl, stejně jako loni, na 37 % krmítek“ doplnila koordinátorka. Upozornila, že tyto příklady dokazují, jak důležité je sčítat ptactvo několik let po sobě. Jen tak podle jejích slov ornitologové zjistí, zda jde o výkyv či dlouhodobou proměnu.
Pozorovatelé museli na místě setrvat hodinu a zaznamenat vždy nejvyšší počet současně pozorovaných jedinců každého druhu. „Mnoho účastníků sčítalo postupně více hodinovek. Rekordních 19 sčítání jsme dostali od pozorovatelky z Kostic na Břeclavsku. Sčítalo se také ve školách a školních družinách, celkem jsme od žáků obdrželi 277 sčítání,“ uvedla Skálová.
Druhým údajem, který jsme sledovali, je plošný výskyt, tedy kolik procent účastníků daný druh zaznamenalo bez ohledu na velikost hejna. Například kosa zaznamenala polovina sčitatelů.- Zdroj: ČSO
Účastníci dostali od ornitologů tipy na potravu do krmítek, která přiláká co nejvíce různých druhů. Nyní, v průběhu března, je možné přikrmování ptáků ukončit. Teploty by již neměly klesat pod nulu a ptáci si dokáží vhodnou potravu nalézt v přírodě sami. „Je vhodné připravit ptákům pítko či koupátko. Dále neřezat křoviny, živé ploty a stromy, které ptákům slouží jako vhodná místa k hnízdění a potravě. Zvláště cenné jsou například staré stromy s dutinami a bobulonosné keře. Ptáci také ocení, když budeme trávu sekat mozaikově, tedy kus necháme neposečený. Snadno pak v trávě najdou dostatek hmyzu a neposečený trávník bude zadržovat větší množství vody,“ dodala Skálová.
Třetí ročník sčítání ptáků na krmítkách je naplánován Českou společností ornitologickou na 8.–10. ledna 2021.
Zdroj: Česká společnost ornitologická (ČSO)