Krkonoše jsou nejvyšším pohořím nejen České republiky, ale i střední Evropy severně od Alp. Navzdory malé rozloze a nízké nadmořské výšce oplývají mimořádnou pestrostí krajiny, flóry a fauny, která zdaleka přesahuje přírodní rozmanitost okolních evropských středohor. Nejvyšším bodem parku a zároveň i České republiky je Sněžka s 1603 metry nad mořem.
Krkonošský národní park byl vyhlášen 17. května 1963 vládním nařízením, čtyři roky po polském Karkonoskem Parku Narodowem, který byl založen 16. ledna 1959. Roku 1986 byl národní park rozšířen o ochranné pásmo vyhláškou vlády. Vládním nařízením č. 165/1991 Sb. byl znovu vyhlášen statut Krkonošského národního parku. Jeho 363 km2 + 186 km2 ochranného pásma zahrnuje nejvyšší partie Krkonoš a část podhůří.
Park chrání zejména jedinečné a neopakovatelné krajinné hodnoty. V roce 1992 byl vyhlášen za biosférickou rezervaci UNESCO. Správou území je pověřena Správa Krkonošského národního parku se sídlem ve Vrchlabí.
Současně s tím bylo rozhodnuto o rozdělení parku do tří zón – přísná přírodní, řízená přírodní a okrajová. Do prvních dvou zón je zákaz vstupu mimo značené cesty. Ve třetí zóně se mohou návštěvníci pohybovat většinou volně i po loukách a lesích.
Sněžka 1603m n.m. je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice.
Skalnatý holý vrchol má rozlohu 30 akrů. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny České republiky a Polska. Průměrná roční teplota se tu pohybuje kolem 0,2 ºC.
Na vrcholu hory bylo postaveno několik staveb – Polská bouda s meteorologickou stanicí, konečná stanice lanovky z Pece pod Sněžkou, kamenný trigonometrický obelisk a 14 m vysoká rotundová kaple sv. Vavřince, která je nejstarším objektem na vrcholu Sněžky. Raritou je Česká poštovna, která je nejvýše položenou poštovnou v České republice. Můžete odtud poslat poštu s razítkem Poštovna na Sněžce.
Sněžka je vyhledávaný turistický cíl a rozhledový bod. Vede na ni několik tras – turistických, běžeckých i cyklistických. Nejčastějším výchozím bodem je Pec pod Sněžkou, kde je také nástupní stanice sedačkové lanovky z Pece pod Sněžkou na vrchol Sněžky. Z vrcholu Sněžky vedou značené turistické trasy směrem k Luční boudě, do Špindlerova Mlýna, Pece pod Sněžkou nebo do Horní Malé Úpy.
Posláním národního parku je uchování a zlepšení jeho přírodního prostředí, zejména ochrana či obnova samořídících funkcí přírodních systémů, přísná ochrana volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, zachování typického vzhledu krajiny, naplňování vědeckých a výchovných cílů, jakož i využití území národního parku k ekologicky únosné turistice a rekreaci nezhoršující životní prostředí.
Pančavská louka
Fauna a Flora
Příroda Krkonoš je velmi rozmanitá – geologické podloží, jeho dynamický vývoj v minulosti, ovlivnění chladným klimatem a následné oteplení mělo za následek vznik rozmanitých biotopů a zachování pro naši přírodu vzácných druhů jak rostlin, tak živočichů.
Celkový počet krkonošských druhů živočichů je obrovský, známe zde nejméně 15 000 druhů bezobratlých. Například 74 druhů měkkýšů, 1300 druhů brouků, z toho přes 120 druhů střevlíků, více než 1 000 druhů motýlů, 428 druhů pavouků, 15 druhů sekáčů nebo 20 druhů vážek. Zoologové z Krkonoš uvádějí přes 400 druhů obratlovců, z čehož je 1 zástupce kruhoústých, 5 původních druhů ryb, 11 druhů obojživelníků a 6 druhů plazů. Bylo tu zjištěno 280 druhů ptáků, hnízdících, pravidelně migrujících i náhodně zatoulaných. Z Krkonoš se uvádí 76 druhů savců, z nichž sedm je však již vyhynulých, např. medvěd hnědý, vlk, kočka divoká, rys ostrovid, sysel obecný nebo křeček obecný a 12 druhů je v Krkonoších nepůvodních. Překvapivě bohatá je fauna netopýrů, 20 druhů. Také tu žijí dva endemické poddruhy bezobratlých – plž vřetenovka krkonošská a motýl huňatec žlutopásný krkonošský.
Flóra cévnatých rostlin Krkonoš má 424 rodů ze 105 čeledí. Z nich přibližně dvě třetiny jsou v Krkonoších původní. KRNAP také tvoří 500 druhů mechorostů (150 druhů mechů a 350 druhů játrovek), roste tu přes 250 druhů lišejníků a více než 1000 druhů hub.
Meandry Labe
Krkonoše jsou nejvyšší a nejvíce navštěvované české hory. Mezi tradiční výletní cíle patří Sněžka, pramen Labe, Pančavský, Labský a Mumlavský vodopád, naučná stezka Černohorským rašeliništěm, nádherné údolí Obří důl, prastarý Dvorský les nebo Luční bouda. Cílem turistů je např. rozhledna Štěpánka na pomezí Krkonoš a Jizerských hor. Toužíte-li zažít něco nevšedního, můžete obdivovat krásy Krkonoš z ptačí perspektivy. Vyzkoušet si můžete bungee jumping, tandem paragliding či vyhlídkové lety nad našimi nejvyššími horami.
Mumlavský vodopád
V zimním období si na své přijdou hlavě lyžaři. Krkonoše jsou rájem lyžařů, milovníků běžeckého lyžování i snowboardingu. Krkonošská střediska jsou vybavena kvalitní infrastrukturou, nabízejí moderní lanovky, kilometry zasněžovaných sjezdovek a upravených běžeckých stop.