Máte na zahradě hodně stromů a keřů? V tom případě vám s dřevěným odpadem pomohou drtiče s štěpkovače. Tyto stroje jsou si na první pohled velmi podobné, jejich rozdíl je v konstrukci a způsobu zpracování dřevěného odpadu. Jaké jsou rozdíly mezi drtičem a štěpkovačem?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Materiál pro štěpkovač a drtič
Před drcením je potřeba nechat větve vyschnout, aby se mokrým materiálem nezanášely nože. Můžete kombinovat čerstvě nařezané větve s vysušenými, tím se budou nože čistit během práce. U štěpkovače se může stát, že se čerstvá kůra zcela neoddělí a ze stroje budou vypadávat štěpky propojené s kůrou. Tomu lze zabránit pokud budete dávat do stroje jen proschlé větve.
Štěpkovač nebo drtič větví?
Pokud se rozhodujete mezi štěpkovačem a drtičem je potřeba si jako první položit otázku, jak budete použitý materiál dále zpracovávat? Štěpkovače naštípou větve na zhruba 3 cm, které pak můžete přikládat do kamen. Naopak drtiče větve rozdrtí na drobné kousky a ty pak můžete použít na kompost nebo jako náhradu mulčovací kůry.
Jak funguje štěpkovač
Štěpkovač má ozubené kolo, které si samo vtahuje větve do stroje. Ozubené kolo přitlačí větve na stěnu a tím se odštípnou v pravidelných intervalech. Přístroj pracuje na pomalých otáčkách 40 ot/min. Je tišší než drtič.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak vybrat štěpkovač?
Při výběru štěpkovače se zaměřte na modely se zpětným chodem. Pokud se vám při práci zasekne větev, stroj se zablokuje a bezpečnostní pojistka drtič sama vypne. Následně stačí pouze zapnout zpětný chod, čímž se větve dostanou zpět. Také se při výběru zaměřte, aby štěpkovač měl jemnou regulaci přítlaku ozubeného kola k desce.
Typy štěpkovačů
Štěpkovač na elektřinu
Benzínový štěpkovač – kombinuje funkci drcení a výrobu štěpek
Štěpkovač za traktor
Štěpkovač za traktor je ideální pro lesníky nebo majitele rozlehlých sadů.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak funguje drtič větví
Drtič větví má rotující nože, které pracují na vysokých otáčkách. V porovnání se štěpkovačem je mnohem hlučnější. Větve je potřeba do nádoby mírně zatlačovat. Některé modely mají funkci automatického vtahování větví.
Jak vybrat drtič větví
Zásadním kritériem výběru drtiče větví je jeho výkon. Ten by měl mít minimální hodnotu 2 kW. Obecně platí, že čím větší výkon stroj má, tím zvládne i větší větve. Pro lepší skladování je vhodné vybírat modely, které mají praktická kolečka a sběrný box. Některé modely váží až desítky kilogramů.
Dalším parametrem při výběru drtiče je, kde s ním budete pracovat. Zda máte přístup k elektrické energii, nebo se vám bude více hodit benzínový drtič. U benzínového drtiče počítejte s vyšší cenovou kategorií.
Elektrické zahradní drtiče
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Benzínové drtiče
Profesionální zahradní drtiče
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Při výběru drtiče nebo štěpkovače se zaměřte na bezpečnostní prvky jakými jsou stoje vybaveny. Nedílnou součástí stroje by měla být bezpečnostní pojistka, která stroj vypne či jej nedovolí zapnout v případě, že by mohlo hrozit jeho poškození či zranění uživatele. Štěpkovače a drtiče s úložným boxem na štěpky není možné zapnout pokud není úložný box správně připevněn na daném místě. Zabrání spuštění stroje, kdy nejsou kryté nože štěpkovače či drtiče.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Bezpečnost práce
Štěpkovače a drtiče jsou stroje, u kterých se nevyplácí podceňovat zásady bezpečnosti při práci.
Při práci používejte ochranné rukavice a brýle.
S drtičem by měla pracovat pouze dospělá osoba. S přístrojem by neměli pracovat ani jinak manipulovat děti.
Do stroje nedávejte znečištěné větve zeminou a už vůbec ne s kameny.
S drtičem nepracujte, když prší.
Po práci stroj pravidelně očistěte od zbytků drti a štěpek.
Po sezóně věnujte stroji pravidelnou údržbu. Drtič důkladně vyčistěte a nože nechte nabrousit v servisu.
Článek Koupit drtič nebo štěpkovač? Není to jedno a to samé se nejdříve objevil na České návody.