Koukám, že jsem sem už hooodně dlouho nedala tipy na knížky. Poslední byl skoro před rokem, a přitom se v mezičase objevilo tolik zajímavých novinek.

Tak tady jsou ty, které mě v poslední době zaujaly nejvíc.

Zahrada pro dobrou pohodu, A. Griffiths & M. Keightley

Po dlouhé době se mi do ruky dostala knížka, u které jsem přesvědčená, že si najde stálé místo v naší knihovně.

Je plná okouzlujících a inspirativních fotek ze zahrad (což už je dneska standard), ale také tipů, jak zahradu přizpůsobit svým potřebám. Jasně a jednoduše vysvětluje, že třeba alergici nemusí být odkázáni na život ve městě a doporučuje rostliny, které nevadí ani těm, co trpí sennou rýmou nebo ukazuje, jak si i na malé zahradě vytvořit soukromý koutek schovaný před zvědavýma očima sousedů – v dnešní době malých zahrad víc než praktická záležitost.

A aby toho nebylo málo, má tahle knížka silný ekologický aspekt. Není to žádná eko agitačka, ale jsou tu pěkně polopaticky vysvětlené principy udržitelnosti a zákonitosti přírody.

1200 zahradních a pokojových rostlin, M. Haberer

Na pohled malinkatá knížka dost klame tělem. Je hodně silná, takže se docela pronese a informací obsahuje víc než dost.

V kompaktním balení člověk dostane velmi slušný atlas rostlin na zahradu i do bytu. U každého druhu najdete základní informace o původu, vzrůstu, způsobu pěstování, ideálním stanovišti, květu a sklizni… Prostě všechno, co potřebujete vědět, když si chcete něco konkrétního vysadit do květináče nebo na zahradu.

Myslím, že aspoň jednu knížku tohoto typu bychom měli mít doma všichni. Internety nabízejí dost často protichůdné informace a knížka je přeci jen větší zárukou kvalitních zdrojů.

Ocet, Smarticular

Ocet je asi nejuniverzálnější čistící dezinfekční a pečující přípravek z přírodních zdrojů a přitom já konkrétně využívám jeho potenciál asi tak z jednoho promile.

Tím pádem je pro mě tohle jedna z nejvíc obohacujících knížek poslední doby, byť se nejedná o čistě zahradnickou tematiku (i ta se uvnitř ale objevuje). Nechemický přístup k životu i zahradničení je mi hodně blízký, a tak jsem ráda, že mám po ruce snad stovky rad, jak pojmout vlastně celý život přírodněji. Tipů je v knížce neskutečně moc, už se těším, až je v zimě začnu jeden po druhém zkoušet.

Zahradničení po celý rok, E. Börnerová

Když budu parafrázovat jednu českou pohádku, tak tuhle knížku označím jako „malou, ale šikovnou“.

Doporučila bych ji všem zahradnickým začátečníkům. Je přehledně rozdělená do ročních období a jednotlivých měsíců a v každém ukazuje, co roste, kvete, sází se nebo sklízí a obecně, co v kterou dobu na zahradě podniknout. Zároveň nezachází do zbytečných odborností, nesrší technickými výrazy a každého laika podle mě provede zahradnickými začátky bez ohledu na to, jestli preferujete konvenční způsob zahradničení nebo jakýkoliv přírodní.

Řez a tvarování dřevin, J. Baumann

Se zahradou si dokážu jakž takž poradit, ale řez dřevin je věc, která u nás těžce vázne. Přestože jsme si vysadili několik desítek mladých stromků, říznout se do nich bojíme.

Už jsem se domluvila s Dominikem Grohmanem aka Potulným sadařem, že se nám přijede na stromky mrknout, ale je dost časově vytížený, takže to chvíli potrvá. V mezičase jsem si koupila Dominikův online kurz k řezu stromů a pečlivě studuju knížku.

Tahle je velmi úzce zaměřená, přesto podává informace srozumitelně i nám, co si nepotrpíme na odborné výrazy.

The post Knížky o zahradě, které mě v poslední době zaujaly appeared first on PetraZahradnici.cz.