Projektory se stále častěji stávají vybavením obývacích pokojů v domácnosti. I když se televizory vyrábí ve velkých uhlopříčkách s kvalitním obrazem, prostřednictvím projekce umocníte zážitek ze sledování filmů či hraní her ještě výše. Pořiďte si kvalitní projektor a užívejte si zážitek jako v kině.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Projektor versus TV
Hlavní předností projektorů je velký obraz a s ním spojený filmový zážitek, který nezprostředkuje ani sebevětší televize. Pokud se sejde větší skupina lidí, uvidí lépe, než kdyby sledovali televizní obrazovku s omezenými pozorovacími úhly.
Nejdůležitější otázkou při výběru projektoru je, pro jaké účely budete projektor používat. Zda ho budete používat ke sledování filmů a hraní her, nebo pro pracovní účely. Od toho se odvíjí rozlišení, druhy technologií a úroveň jasu.
S kancelářským projektorem si kvalitu filmů a her moc neužijete. Jsou určené především k prezentacím a statických prvků s menším rozlišením.
Pro sledování filmů se musíte poohlédnout po projektoru, který je určený k promítání filmů. Ty jsou navržené tak, aby se divák pocitově cítil při sledování filmu, nebo hraní her jako v kině.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Pokročilé technologie pro lepší zážitek
Speciální technologie zaručují dokonalou podívanou. Výrobci nabízí celou řadu funkcí pro dosažení kvalitního obrazového a zvukového výstupu. Například projektory BenQ nabízejí technologii šestirychlostního RGBRGB barevného kolečka, které zajišťuje kvalitní barevné podání a ostrý obraz. Model W11000 je vůbec prvním DLP (Digital Light Processing) projektorem s ultra vysokým rozlišením a certifikací THX HD. Tento formát, který zajišťuje vysoce kvalitní audio vznikl pro snímek Star Wars – Návrat Jediů ve filmových ateliérech Lucasfilm v roce 1983.
Některé projektory disponují technologií pro unikátní podívanou 24P. Tato technologie zajišťuje maximální věrohodnost kino – obrazů při sledování z Blu-ray nosičů. S touto funkcí se můžete setkat i u
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
některých televizních obrazovek např. LG, Samsung mebo Sonny.
Pořiďte si vhodné plátno
Pokud si chcete užít dokonalý zážitek, nespokojte se jen s promítáním na bílou zeď a zainvestujte do vhodného plátna. Promítáním na zeď se obraz degraduje, záře reflektoru odhalí kdejakou nerovnost a strukturu omítky. Dobrým řešením je plátno v návinu s elektropohonem. Obecně platí, že čím kvalitnější plátno k projektoru si pořídíte, tím lepší obraz získáte. Pokud nechcete do plátna investovat, nebo ho připevňovat na zeď, můžete stěnu opatřit speciálním nátěrem, který je matný a zabraňuj odleskům.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Pozor na životnost lampy
Pokud máte doma puštěný televizor jako kulisu od rána do večera a je neustále vytížený, jeho náhrada za projektor není nejlepším řešením. Televize mají daleko větší životnost než životnost lampy projektilu. Zatímco životnost televizní obrazovky se pohybuje v řádu 60 000 hodin u projektorů je to přibližně 6 000 hodin. Lampa se dá samozřejmě vyměnit, ale počítejte u špičkových projektorů s investicí řádově v desítkách tisíc korun. Pro nepřetržitý provoz tedy není projektor ideální, hodí se pro několika hodinové promítání filmů.
Než si projektor pořídíte zvažte, zda k tomu máte uzpůsobeny prostory. Abyste docílili dostatečně široké uhlopříčky obrazu, musí být projektor vzdálený několik metrů od plátna. Obecně platí, že čím z větší dálky bude promítaný obraz sledován, tím větší by měla být i pozorovací vzdálenost. Do menších místností lze pořídit projektor s krátkou projekční vzdáleností, počítejte ale s vysokou cenou a ne příliš kvalitním obrazem.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nejoblíbenější projektory
Článek Kino doma. Proč si k televizi pořídit projektor se nejdříve objevil na České návody.