Odšťavňovače jsou ideální pro přípravu čerstvé a kvalitní šťávy z různých druhů ovoce i zeleniny. Před koupí odšťavňovače je třeba si dobře promyslet, k jakému účelu a jak často jej budete používat. Podívejte se, v čem se šnekové a odstředivé odšťavňovače liší a jak ovlivňují chuť i konzistenci šťávy.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Proč jsou šnekové odšťavňovače lepší, než odstředivé?
Šnekové odšťavňovače
Mezi výhody šnekových odšťavňovačů patří především možnost přípravy džusů s maximálním obsahem živin, které vám tradiční odšťavňovač neposkytne. Šnekové odšťavňovače drtí ovoce či zeleninu rotujícími šneky a přes příslušný otvor poté vytlačí šťávu. Výsledkem je šťáva lisovaná za studena a suchá dužina, která padá do připravené nádobky. Šnekový odšťavňovač vám navíc umožňuje připravit šťávu prakticky z jakéhokoli ovoce nebo zeleniny, která nepění a je méně náchylná k oxidaci, vydrží čerstvá až několik dní. Dosahuje také lepších výsledků než odstředivý odšťavovač u listové zeleniny, což nadchne nejen milovníky zdravé výživy. Samotné nápoje jsou mnohem sytější a hustší, připomínají spíše než čirou šťávu hmotu ve formě pyré. Zařízení je také tiché a snadno se čistí.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Odstředivé odšťavňovače
Odstředivé odšťavňovače fungují na principu otočných nožů, které ovoce nebo zeleninu rychle nakrouhají a odstředivou silou přitlačí na síto z ušlechtilé nerezové oceli., přes nějž projde vymačkaná čistá šťáva. V porovnání se šnekovými mají tyto odšťavňovače rychlejší otáčky a nižší výtěžnost šťávy. Poradí si i s tvrdými plody, nehodí se však na lisování měkkého ovoce, listové zeleniny nebo bylinek.
Při výběru odšťavňovače se kromě typu zaměřte i na další vlastnosti a funkce ovlivňující každodenní používání.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Plnící otvor – praktický je velký plnicí otvor odšťavňovače, který zvládne i celé plody, a nemusíte si tak dělat starosti s krájením ovoce a zeleniny na malé kousky. Tedy čím větší, tím lepší – ideální průměr plnicího otvoru odšťavňovače začíná na 7 cm.
Objem sběrné nádoby – udává, kolik se do nádoby odšťavňovače vejde šťávy.
Příkon odšťavňovače – značí spotřebu energie. Nižší příkon naznačuje nižší otáčky a naopak. Odstředivé odšťavňovače mají vysokootáčkové motory s vyšším výkonem a tím i vyšší spotřebu. Motory šnekových odšťavňovačů se otáčejí pomalu a mají nižší spotřebu elektrické energie, ale zase běží déle, takže spotřeba je u obou typů přístrojů srovnatelná.
Počet otáček – se liší dle typu odšťavňovače. Vysoké otáčky si poradí i s tvrdšími plody za cenu nižší výtěžnosti šťávy. Nižší otáčky vytěží z jednoho plodu více šťávy.
Velikost nádoby na odpad – parametr důležitý pro odstředivé odšťavňovače. Pokud u odstředivky naplníte zásobník vlákniny musíte přerušit odšťavňování, přístroj rozebrat a nádobu vyprázdnit a přístroj zase složit. U šnekového přístroje padá vláknina do samostatné nádoby a její vysypání je otázkou několika sekund.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nejlepší odšťavňovače dle srovnání
Šnekové odšťavňovače
Odstředivé odšťavňovače
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nejlepší odšťavňovače dle recenzí uživatelů
Článek Jsou šnekové odšťavňovače lepší než odstředivé? Pomůžeme s výběrem se nejdříve objevil na České návody.