Jordánsko je zemí, která ohromí a překvapí každého cestovatele. Zejména tím, že je všechno velkolepější než se na první pohled může zdát. Uvítají Vás staletí staré památky, monumentální kaňony, rozsáhlé skalní město Petra s desítkami chrámů i neskutečně pohostinní obyvatelé.

Díky jeho stabilní politické situaci se Jordánsku přezdívá Švýcarsko blízkého východu. Užít si tuto zemi tak mohou i sólo cestovatelé a sólo cestovatelky.

V tomto článku na vás čekají všechny praktické informace, které potřebujete před cestou vědět.

Na jak dlouho se do Jordánska vypravit?

Ačkoliv se může zdát, že to je jen země s Mrtvým moře, pouští a pár památkami, budete překvapeni. Stejně jako my, když jsme si mysleli, že týden v Jordánsku bude bohatě stačit.

Za jeden týden se toho dá stihnout dostatek, ale je to pořádná jízda (málo spánku, brzké vstávání, apod.) Bez půjčeného auta se neobejdete. Pokud chcete vidět vše podstatné a náležitě si to vychutnat, doporučujeme si na Jordánsko vyhradit alespoň 10 dní.

V případě, že se plánujete přemišťovat veřejnou dopravou a stopovat, pak si vyhraďte ještě delší dobu.

Jordánsko od A do Z: vše, co potřebujete vědět před cestou 37

Praktické tipy na začátek

  • Zásuvky – V Jordánských hotelech najdete mix dvojbodových a trojbodových zásuvek typu B, C, D, F, G nebo J. Voltáž a frekvence je stejná jako v ČR 230 V / 50 Hz. My jsme za celou dobu adaptér nepotřebovali, nicméně v batohu zase tolik místa nezabere a je dobré jej pro jistotu mít s sebou.
  • Smlouvání – v standardních obchodech a supermarketech se nesmlouvá. Naopak služby a suvenýry se smlouvají běžně.
  • SIM karta – SIM kartu můžete pořídit už na letišti. Ze dvou hlavních operátorů Zain/Orange je výhodnější Orange. Nabízí 15 GB dat na 10 dní za 10 JOD. Na internetu se dočtete, že Zain má o něco lepší pokrytí, nicméně my jsme se signálem u Orange SIM karty problém neměli.
  • Spropitné v restauracích – obdobně jako v ČR můžete dát dýško ve výši 10 % (někdy zahrnuto v ceně).
  • Dron – drony jsou povoleny pouze v případě, že si předem zajistíte povolení od jordánského úřadu letectví.
  • Vložky do spacáků – v několika případech jsme se setkali s tím, že v ubytování něměli povlak na deku. Vložky do spacáků tak přišly vhod. Jsou tenké, váží jen pár gramů a nezaberou moc místa. Kupujte zde.
  • Cestovní pojištění – pokud máte např. roční cestovní pojištění na Evropu, nezapomeňte, že Jordánsko už je Asie. Využít můžete 50% slevu na cestovní pojištění AXA.
Jordánsko od A do Z: vše, co potřebujete vědět před cestou 38

Jordánsko a bezpečnost

Jordánsko je považováno za turisticky bezpečnou zemi. Pro jeho poklidnou politickou situaci je nazýváno Švýcarsko blízkého východu. Všechny turistické lokality se nacházejí v bezpečné lokalitě – v západní třetině země, kde je doporučené se pohybovat.

Nedoporučuje se však pohybovat v blízkosti hranic se Sýrií a Irákem, a také jezdit dál na východ od pouštní dálnice 15 (kde ovšem nic zajímavého není).

Před odjezdem doporučujeme registraci v databázi DROZD. Aktuální bezpečnostní informace naleznete na stránkách MZV.

Lokální tísňová linka má číslo 911 (policie, hasiči, záchranáři).

Jordánsko od A do Z: vše, co potřebujete vědět před cestou 39

Víza do Jordánska

Existují 3 možnosti, jak můžete získat víza do Jordánska:

a) Víza v rámci Jordan Passu

Pokud v Jordánsku plánujete zůstat více jak 3 noci, tak se vám ve většině případů vyplatí si ještě před odletem pořídit JordanPass – v jehož ceně jsou zahrnuta víza i vstupy na většinu památek včetně Petry. Cena Jordan Passu se odvíjí od toho, kolik dní plánujete strávit návštěvou Petry:

  • 1 den – 70 JD
  • 2 dny – 75 JD
  • 3 dny – 80 JD

Z našich zkušeností jsou 2 dny v Petře tak akorát. Jordan Pass vám zajistí vstup do více jak 40 památek, jejich seznam naleznete zde. Pro porovnání – jednodenní vstup do Petry vás vyjde na 50 JD.

Pamatujte: JordanPass je platný jen při minimálním pobytu 3 noci a je nutné ho koupit online před příletem.

b) Klasická víza

Klasická víza lze obdržet na počkání na letišti a stojí 40 JD. Na pozemních hraničních přechodech vízum obdržet nelze – je zapotřebí mít JordanPass.

Pokud budete opouštět Jordánsko pozemní či námořní cestou, musíte zaplatit výjezdní daň ve výši 10 JD.

c) Víza do Jordánska zdarma při příletu do Aqaby

Aqaba má status zvláštní ekonomické zóny a v případě, že přiletíte i odletíte z Aquaby, dostanete jordánská víza zdarma. Podrobnosti se dočtete na oficiálních stránkách Aqaby.

Zda si pořizovat Jordan Pass při příletu do Aqaby už záleží na tom, kolik a jakých památek plánujete navštívit.

Jordánsko od A do Z: vše, co potřebujete vědět před cestou 40

Peníze a ceny

Měna

Lokální měnou je Jordánský dinár se značkou JD nebo JOD. Bankovky mají hodnoty: 1,5,10,20 a 50. Jsou popsány anglicky i arabsky. Pokud jde o mince, jeden dinár má hodnotu 10 dirhamů, 100 piastrů či quishů a 1000 filů. Orientace v mincích je proto o trochu náročnější.

Směnárny a poplatky v bankomatech

Nejlepším způsobem se zdá být směna amerických dolarů za dináry v místní směnárně. Na letišti můžete očekávat, že na výhodnější kurzy se dostanete směnou vyššího obnosu dolarů (od 400 a následně od 600 USD). Nebojte se však vyměnit rovnou více, protože následným výběrům z bankomatu se chcete pokud možno vyhnout.

Místní bankomaty si účtují vysoké částky za výběr, proto doporučujeme vybírat, co nejméněkrát. Jedná se minimálně o 4-5 dinárů za výběr nebo 4-7 % z vybírané částky. V tomto navíc není zahrnut poplatek a často nevýhodný kurz vaší banky. Všem cestovatelům proto doporučujeme kartu Revolut, která vás poplatku za výběr i nevýhodného kurzu (ze strany vaší banky) zbaví.

Platby kartou vs. v hotovosti

Platit kartou se vám v Jordánsku zatím prakticky nepodaří. Ani ubytování přes booking v 90 % případů nelze zaplatit kartou. Výjimkou jsou některé luxusnější hotely zejména v Ammánu.

Přibližné ceny v Jordánsku

Ačkoliv je Jordánsko (co se týká běžných nákladů na žití) levnější zemí než ČR, turistické věci patří k těm dražším.

Voda 1,5 l 0,5 JOD
Benzín / Naftal 1 l 0,8 – 1 JOD
Jídlo ve fastfoodu (typicky Shawarma)2 – 3 JOD
Ubytování (pokoj pro 2) často i se snídaní 15 – 20 JOD
Večeře v restauraci či přímo v ubytování5 – 10 JOD
Pivo 0,5 l (obtížně se shání) 5 – 7 JOD
Banány (1 kg) 1 JOD

Nás vyšel týdenní pobyt se vším všudy na 13 500 Kč na osobu. Na detailní přehled všech nákladů se můžete podívát v tomto článku: Kolik stojí DIY dovolená v Jordánsku?

Jordánsko od A do Z: vše, co potřebujete vědět před cestou 41

Doprava

Letenky

Nejlevnějším dopravcem je na trase Praha – Ammán Ryanair. Do Jordánska vám ve většině případů bude stačit příruční zavazadlo, případně si můžete dokoupit druhé (větší) příruční zavazadlo.

Levné letenky také můžete najít z Vídně či Budapešti, rovněž do Ammánu, případně do Aqaby. Akční ceny zpátečních letenek začínají na 750 Kč. Nám se podařilo koupit letenky okolo 1 500 Kč. V sezoně můžete čekat ceny od 2 000 Kč a výše.

Přečtěte si také: Chytré tipy, jak hledat levné letenky.

Veřejná doprava po Jordánsku

Z veřejné dopravy doporučujeme autobusového dopravce JETT. Autobusy JETT operují především na trasách větších vzdáleností  a na trasách mezi hlavními turistickými památkami jako:

  • Ammán – Petra
  • Petra – Aqaba
  • Ammán – Mrtvé moře
  • Ammán – King Hussein Bridge (pozemní přechod Jordánsko – Izrael).

Dále můžete narazit na minibusy bez pevného jízdního řádu, jejichž trasu a místo odjezdu vám prozradí místní.

Půjčení auta

Nejlepším a nejrychlejším způsobem, jak se pohybovat po Jordánsku, je půjčit si vlastní auto. Největší výběr a porovnání všech půjčoven nabízí Rentalcars, přes které jsme si auto také vypůjčili. Pobočky autopůjčoven jsou hned na letišti. Z konkrétních půjčoven jsme byli spokojení s půjčovnou Dollar.

Řízení je bezproblémové všude kromě Ammánu. Hlavnímu městu se snažte co nejvíce vyhnout, protože provoz je tam naprosto strašný. Jordánci například vůbec nepoužívají směrovky a obecně je to jeden velký chaos.

Pojištění odpovědnosti a spoluúčasti

Nejlevnějším způsobem je zaplatit si pojištění externě u AXA pojišťovny, než u samotné půjčovny. Tímto způsobem si odpovědnost a spoluúčast pojišťujeme již několik let.

Pro řízení auta v Jordánsku budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz. Ten lze v ČR zařídit na počkání (stačí vám pasová fotografie a 50 Kč).

Stopování

Stopování je v Jordánsku docela běžné – často stopují i místní. Jen zapomeňte na zdvižený palec a stopujte pouze s nataženou paží. Pokud jde o zkušenost britské solo-cestovatelky, kterou jsme svezli, říkala, že často stačí jít kolem silnice a řidiči jí zastavovali sami od sebe.

Jordánsko od A do Z: vše, co potřebujete vědět před cestou 42

Jazyk a základní fráze

Oficiálním jazykem Jordánska je arabština. Nemusíte se ovšem bát, že se nedomluvíte. Většina místních (zejména těch pracujících v turismu) anglicky umí. Cedule na silnici jsou psány dvojjazyčně.

Základní fráze

  • Dobrý den – As-salam alajkum
  • Ahoj – Salam Marhaba
  • Děkuji – Šukran

TIP: Když se vás místní budou ptát odkud jste, mnohem více uspějete s odpovědí Czechia, než Czech Republic.

Stát se také může, že na mapách a v průvodcích najdete různé přepisy téhož místa. Příkladem může být město Jarash či Jerash nebo Džaraš.

Jordánsko od A do Z: vše, co potřebujete vědět před cestou 43

Kultura a oblékání

Většina Jordánců jsou arabští muslimové, můžete se tu ale setkat i s křesťanskou menšinou – zejména ve městě Madaba.

Jordánci jsou známí svou pohostiností a hned od prvního dne uslyšíte prakticky od každého, s kým přijdete do kontaktu, „welcome in Jordan“ – tedy vítejte v Jordánsku. V méně turistických oblastech vás místní často budou srdečně zvát na čaj nebo si s vámi budou chtít popovídat. Jednou jsme dostali i pozvání na večeři, kterou si parta klůku připravovala na ohňišti u pramene u vesnice Dana.

V Petře a na jiných turisticky „profláknutých“ místech se ale obrňte trpělivostí, protože se setkáte s desítkami stánkařů nebo „nabízečů“ velbloudů a koní, kterým jedno „ne“ většinou nestačí. Nicméně stačí jít dál či odejít a nikdo z prodejců vás pronásledovat nebude. Jak sami říkají – jenom hodně mluví.

Jak se obléci

Jordánsko se snaží být moderní zemí a tak šátek pro ženy není nutností. Bez šátku tu a tam můžete vidět i mítní ženy. Jak nám vysvětlil průvodce, který nás doprovázel ve Wadi Rum, bez šátku uvidíte křesťanky, se šátkem na hlavě muslimky.

Slušností je mít zahalená ramena a kolena, v lepším případě celé nohy a ruce. Jak můžete očekávat u mužů je dress code o něco benevolentnější než u žen.

V žádném případě si ale ani jako muž nesundávejte tričko! Vaše obnažené tělo je pro místní absolutně napřijatelné. Jednomu ze spolucestovatelů našeho kamaráda se takové faux-pas povedlo. Způsobil tím nebývalý rozruch. Jinak přátelští místní začali zastavovat auta, rozhořčeně diskutovat a negativní pozornost celého městečka mířila na svlečeného Čecha. I když se vzápětí oblékl, v tu chvíli se celá skupina cítila v daném místě velmi nevítáná a co nejrychleji mířili pryč.

Nelíbat se, neobjímat se…

Ani náklonost mezi mužem a ženou na veřejnosti nikde neuvidíte. Projevy lásky jsou na veřejnosti pro tuto kulturu zkrátka tabu. Asi to bude těžké, ale pusu či pohlazení si v Jordánsku musíte nechat do soukromí.

Největší kontakt (mezi místním mužem a ženou), který jsme pozorovali byl, že se žena nechala vést manželem za rámě.

Alkohol v Jordánsku

S alkoholem je to v Jordánsku složitější. Protože je to muslimská země, pivo si v supermarketu běžně nekoupíte. Za pití alkoholu na veřejnosti hrozí dokonce vězení.

Pokud si chcete přecejen nějaký ten drink dopřát, seženete jej převážně ve větších západních hotelech, restauracích a barech. Připravte se také, že si za něj pěkně připlatíte.

Jordánsko od A do Z: vše, co potřebujete vědět před cestou 44

Ubytování

Ubytování naleznete bez problémů u všech turistických míst. Nejlépe tu funguje Booking.com. V některých ubytováních jsme narazili na to, že nemají povlečení na deky (proto doporučujeme přibrat vložku do spacáku, kterou tento problém elegantě vyřešíte).

Mimo sezonu nebyl nejmenší problém ubytování rezervovat třeba jen hodinu předem nebo se přijet zeptat rovnou na místo.

Může nesezdaný pár sdílet v Jordánsku pokoj?

Ačkoliv podle jordánských zákonů není dovoleno, aby muž a žena, kteří nejsou manželé, sdíleli pokoj, k turistům jsou Jordánci benevolentní. V každém případě – pokud budete dotázáni, jestli jste manželé, řekněte, že ano.

Zajímavost: Pokud by chtěli pokoj sdílet nesezdaní místní obyvatelé, bylo by to považováno za cizoložství, za což hrozí provinilcům až 3 roky vězení.

My sami, jsme se před cestou pojistili pro všechny případy a vzali jsme si prstýnky. Naštěstí nebyly potřeba. V polovině případů recepční nezajímalo vůbec nic a v té druhé polovině stačilo majiteli ubytování říct, že manželé jsme. Kamarádi dokonce spali společně na pokoji, aniž by museli předstírat, že jsou manželé.

Stanování

Pokud by vás zajímalo, jak je to se stanováním a spaním jen tak někde u cesty, tak jsme potkali dvě Češky, které takto chtěly jet a spát pod stanem se jim povedlo jen jednu noc z celého týdne v jižnější části Jordánska. Sever je na to moc obydlený a obecně stan moc nikam neschováte, protože v poušti je vidět většinou velmi daleko. Obecně tedy tento styl cestování v Jordánsku spíš nedoporučujeme.

Jiná situace je, pokud jdete několikadenní přechod v rezervaci Wadi Rum – tam je stanování běžné.

Jordánsko od A do Z: vše, co potřebujete vědět před cestou 45

Jídlo

Čeká vás typická kuchyně blízkého východu. Na ulicích potkáte četné stánky s kebabem, kterému říkají místní Shawarma a nejčastěji vám jej zabalí do jejich placatého chleba i s hranolkami.

Velmi typickým je také hummus všech možných variací a příchutí. Jordánci také používají hodně zeleny a luštěnin (především fazole, hrách, čočka a cizrna). Typickou přílohou jsou chlebové placky, které dostanete prakticky ke všemu.

  • Mezi další typická jídla patří falafel (fritované kuličky z cizrny, bobu obecného nebo obojího).
  • Maso je oblíbené zejména kuřecí a jehněčí.

Hotelová snídaně

Typická snídaně v hotelu či ubytování má podobu švédského stolu. K mání bývají vejce, hummus a další zelenina a pomazánky na chlebové placky. Samozřejmosí je čaj a káva. Ovšem u čaje se připravte na to, že bývá VELMI sladký!

Sladkosti

Ze sladkého se můžete těšit na Baklavu a podobné medové a oříškové pečivo. Typický je také Kanafeh (dezert jehož těsto tvoří lákénka a bývá plněný oříšky, syruper či jinou náplní), Luqaimat (smažené kuličky máčené ve sladkém syrupu) nebo Basbousa (dezert ze semoliny a kokosu).

Další tradiční pokrmy Jordánska

  • Mansaf – oslavovaný jako jordánské národní jídlo, je pokrm z jemného masa pokrytý chlebem a rýží.
  • Maqluba – jídlo, které má podobu slaného koláče, který se skládá z rýže, kuřecího masa, brambor a zeleniny.
  • Typickým jídlem beduínů je Zaarb – marinované maso se zeleninou, pečené v jámě vyložené žhavým uhlím a pokrytý pískem.
Jordánsko od A do Z: vše, co potřebujete vědět před cestou 46

Počasí a kdy vyrazit?

Turistická sezona je v Jordánsku na jaře (od března do května) a na podzim (od září do listopadu). Touto dobou bývá teplo na koupání v moři. Průměrné teploty touto dobou můžete čekat zhruba od 20 do 30 °C.

Vyhnout byste se měli létu, kdy jsou v Jordánsku nesnesitelná horka.

Pro ty, kdo nemají rádi teplo, můžeme doporučit i zimní návštěvu, kdy nejsou vedra a je příjemně na chození a návštěvu památek. Je nutné počítat k chladnými nocemi, kdy teploty padají pod 10°C. Koupání v mrtvém moři si můžete dopřát i tak, protože teplota vody neklesá pod 20°C.

Jet mimo sezonu má hned několik výhod – nízké ceny, málo turistů i to, že si ubytování můžete rezervovat jen pár hodin předem. Oželet budete muset canyoning, který se v zimě, z důvodu hrozby bleskových povodní, neprovozuje.

Jordánsko od A do Z: vše, co potřebujete vědět před cestou 47

Co vidět a navštívit v Jordánsku

Průvodce nejkrásnějšími místy Jordánska s podrobnými informacemi jsme pro vás připravili v tomto článku.

Následuje, alespoň malá ochutnávka toho nejvýznamnějšího, co byste si neměli nechat ujít:

1) Skalní město Petra

Kdybyste měli navštívit v Jordánsku jediné místo – jeďte do Petry. Ne náhodou se řadí mezi sedm novodobých divů světa. Skalní město bylo založeno mezi 3. a 1. stoletím před naším letopočtem, kdy zde žili Nabatejci a Petra se stala hlavním městem jejich království.

Všechny stavby jsou vytesány do pískovce. A nejedná se o jediný chrám, který pravděpodobně znáte z fotek (Pokladnice) – chrámů jsou v tomto městě desítky a bez problémů po městě za den nachodíte 20 – 30 km. Z naší zkušenosti je jediný den na Petru málo, nechte si na její návštěvu alespoň dva.

Jordánsko od A do Z: vše, co potřebujete vědět před cestou 48

2) Wadi Rum

Na jihu Jordánska se nachází další poklad zapsaný na seznam UNESCO – Chráněné území Wadi Rum, nebo také Vádí Rum. Nejlepším přirovnáním je vskutku „marsovská krajina“, což potvrzuje i to, že se tu natáčel film „Rudá planeta“.

Na rozloze 74 179 hektarů najdeme pouštní údolí mezi monumentálními rudými skalisky. Geologická minulost oblasti sahá až do doby před 30 milióny let. Kromě toho tu najdeme skalní kresby a nápisy, které jsou důkazem o tom, že tento prostor byl osídlen po dobu až 12 000 let. Wadi Rum je rovněž vyhledávanou lezeckou oblastí.

Jordánsko od A do Z: vše, co potřebujete vědět před cestou 49

3) Jarash

Dalším historickým pokladem je město na sever od Ammánu – Jarash. První osídlení toho místa se datuje kolem roku 7500 před naším letopočtem. Největší rozkvět však zažilo za Řecko-Římské éry a my doposud můžeme obdivovat tuto úžasnou a nebývale zachovalou architekturu! Historie tu zkrátka dýchá na každém kroku a oněch řeckých sloupů je tu snad více než v Aténách.

Jordánsko od A do Z: vše, co potřebujete vědět před cestou 50

4) Mrtvé moře

Velký žátitkem je rovněž pro mnohé návštěvníky koupání v Mrtvém moři, jehož slanost dosahuje 30-35 %. Slanost způsobuje horké klima, které má za příčinu vysokou mineralizaci vody. Smutným faktem je fakt, že jezero vysychá tempem zhruba 70 cm za rok a odhaduje se, že do roku 2050 zcela vyschne. Díky vysychání je také obtížnější se dostat k vodě. Hotely, které dříve stály u břehu, stojí nyní vysoko nad mořem.

Zajímavost: Jedná se o nejníže položené suchozemské místo na celé Zemi (přibližně 400 metrů pod hladinou oceánu).

Jordánsko od A do Z: vše, co potřebujete vědět před cestou 51

5) Wadi Mujib

Pokud se do Jordánska chystáte v jarním nebo podzimním období, můžete se vypravit za lehce adrenalinovým zážitkem a vyzkoušet canyoning v kaňonu Wadi Mujib.

Jordánsko od A do Z: vše, co potřebujete vědět před cestou 52

6) Dana Reserve

Dana je další nádherná přírodní rezervace s malebných kaňonem. Pokud chcete zažít krásné východy i západy slunce, doporučujeme si rezervovat Al Nawatef Eco Camp. Kromě skvotných výhledů tam i skvěle vaří. Poblíž se můžete vydat hned na několik trailů (na start je třeba dojet autem). Jednou z nejvelkolepějších tras je kaňon Wadi Ghuweir.

Další úžasná místa i podrobnosti k návštěvě výše zmíněných si přečtěte v tomto článku.

Jordánsko od A do Z: vše, co potřebujete vědět před cestou 53

Mapa míst

Pro jednodužší plánování, jsme pro Vás připravili mapu s nejzajímavějšími místy, památkami, treky a výhledy. Body jsou barevně rozděleny dle kategorií. Jednotlivé vrstvy se dají skrývat.

Mapa se dá exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Maps.me nebo Locus mapa. V případě, že se chystáte na pěší túry doporučujeme právě Locus nebo offline Mapy.cz.

Zde najdete všechny naše mapy na plánování cestování.

Jordánsko – uložte si na později a pro své kamarády:

Jordánsko

Jordánsko – Často kladené otázky:

Na jak dlouho se do Jordánska vypravit?

Je Jordánsko bezpečné?

Pomohl vám článek – Jordánsko? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

The post Jordánsko od A do Z: vše, co potřebujete vědět před cestou appeared first on Czech the World.