Powerbanka je mobilní baterie, která funguje stejně jako nabíječka. Výhodou je její mobilita, nemusíte tak hledat zásuvku na cestách, nebo někoho prosit o nabití telefonu. Do svého zařízení byste neměli strkat kabely, o kterých nic nevíte. Některé jsou upravené, mohou obsahovat spyware a nebo mohou připojené zařízení zničit. Lepším řešením je pořídit si powerbanku a vlastní nabíjecí kabel.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Při výběru powerbanky byste se měli soustředit hlavně na její kapacitu, rychlost a čas nabíjení.
Powerbanka vám zajistí několika násobné nabití vašeho zařízení. Nechcete-li na dlouhých trasách řešit neustálé shánění elektrické energie, pořiďte si powerbanku vhodnou právě pro vaše mobilní zařízení.
Jak vybrat a používat powerbanku
Powerbanky se prodávají v různých velikostí, kapacit a různých cenách. Nejlevnější seženete vkolem tří stovek, které nabízí dobití telefonu na jedno až dvě dobití. Takové powerbanky jsou vhodné pro běžné denní nošení, pokud vám nestačí kapacita baterie telefonu, nebo pokud chcete mít rezervu, když budete natáčet video, nebo hrát video hry.
Nejdůležitější je údaj kapacity powerbanky, udává se v miliampérhodinách (mAh), po vynásobením výstupním napětím dává nominální kapacitu powerbanky. Kapacita baterií telefonů se také udává v miliampérhodinách, to zjednodušuje představu o tom, kolikrát přibližně z powerbanky mobil nabijete.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Kapacita baterie se může lišit. Část kapacity ztrácí při konverzi napětí, dá se předpokládat, že skutečná kapacita bude o 5 až 15 % nižší, liší se to model od modelu. Pokud budete používat pro nabíjení telefonu bezdrátový systém, ztratíte tak více energie.
Aby mohla powerbanka nabít vaše zařízení, její kapacita musí být větší než kapacita zařízení, které s ní plánujete dobíjet.
Na celovíkendové použití vám postačí powerbanka s kapacitou 10 000 mAh až 20 000 mAh. Patří mezi rozměrnější, proto byste jí měli kupovat s vědomím, kdy a jak ji budete přenášet.
Největší powerbanka, která je určena pro dlouhodobé využívání nebo pro nabíjení těch nejnáročnějších zařízení jako jsou laptopy má kapacitu 30 000 mAh. Pomocí standardu Power Delivery (PD) dovolují nabíjení přes USB-C kabel a tak powerbanku můžete využít jako rozšiřující baterii.
Tato powerbanka může být vhodná na delší cesty a nebo na dlouhodobou práci v terénu. Pokud cestujete letadlem, aerolinie specifikují jak velkou powerbanku můžete mít na palubě. Limit je obvykle 100 Wh, to je powerbanka s kapacitou 20 000 mAh při výstupním napětí 5 V, ale raději se před cestou informujte u aerolinií.
Čím větší je kapacita baterie, tím lepší. Pokud vám však stačí na občasné nabíjení, netřeba to přehánět, protože powerbanka s vyšší kapacitou je i větší a těžší, a teda hůře přenositelná.
Rychlonabíjení
Rychlost nabíjení zařízení ovlivňuje výstupní proud z konektoru. Moderní powebranky podporují rychlonabíjecí protokoly. K napájeným zařízením se propojí přes rozhraní USB-C a přes něj se powerbanka a zařízení dohodne o tom, jaké režimy nabíjení podporují. Protokolů je vícero, například Quick Charge 3.0 zvýší napětí na 22 voltů a proud až 4,6 ampéry a dodává připojenému zařízení 100 wattů. Tento protokol dovoluje napájení náročných zařízení, jako jsou laptopy.
Protokoly dovolují nabíjet i méně náročná zařízení rychlonabíjením. Ze začátku baterie nabíjí velkými proudy, a když je skoro plná začne nabíjet pomaleji. Díky monitorující elektronice, že se baterie nabíjí rychle jen do 80 % kapacity, hrozí tak baterii mnohem menší rizika.
Rychlonabíjení je praktické, když je baterie prázdná rychle se dobije a vy můžete pokračovat v práci.
Pro baterie je problém teplo, které zrychluje jejich stárnutí a chemickou degradaci. Optimální je udržovat nabití baterie mobilu mezi 40-80 %. Lithium-iontovým a lithium-polymerovým bateriím vadí, když jsou zcela nabité, nebo naopak zcela prázdné. Nejvíc je zatěžuje rychlé vybíjení a rychlonabíjení za provozu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Bezdrátové powerbanky
Bezdrátové powerbanky nejčastěji pracují s Qi standardem, čímž umožní bez potřeby kabelů nabíjet podporované chytré telefony anebo smart hodinky. Bezdrátové powerbanky bývají vybavené i klasickými USB konektory, takže s nimi lze nabíjet i další zařízení, která bezdrátové nabíjení nepodporují.
Bezdrátové nabíjení funguje tak, že stačí přiložit nabíjené zařízení k powerbance, když proběhne komunikace mezi powerbankou a zařízením, začne se přenášet energie pomocí elektromagnetického pole krátkého dosahu. Nic se nemusí fyzicky spojovat.
Bezdrátové nabíjení je méně efektivnější než drátové, přibližně o deset až o dvacet procent. Nabíjí se pomaleji a zařízení bezdrátového přijímače zvyšuje teplotu baterie přibližně o 5 °C, což baterii více zatěžuje.
Bezdrátových dobíjecích protokolů je více. Pokud si budete pořizovat bezdrátovou powerbanku, dávejte pozor na protokoly a výkony které nabízí, měly by se shodovat s telefonem, případně chytrými hodinkami. Kompatibilita je podstatná.
Některé telefony podporují tak zvané reverzní bezdrátové nabíjení, To je dobré v případě, že si potřebujete nouzově dobít hodinky nebo se s někým podělit o energii. Reverzní bezdrátové nabíjení promění váš telefon na bezdrátovou powerbanku. Není to řešení pro velké nabíjení, ale pokud potřebujete trochu energie, budete jí mít po ruce.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak pečovat o powerbanku
Péče o powerbanky je podobná jako u jiných zařízení. Aby vám vaše powerbanka dobře sloužila je potřeba o ni pečovat a také ji správně skladovat, když ji zrovna nepoužíváte. Powerbanku byste neměli nechávat plně nabitou, ani plně vybitou. U většiny jiných zařízení, které nepoužíváte, hrozí plné vybití, jelikož když se nepoužívá tak se pomalu vybíjí, powerbanky v podstatě neztrácejí významné množství energie, když se nepoužívají. Proto byste před uložením powerbanky neměli plně nabíjet. Doporučená úroveň nabití před uložením je méně než 80 % – ideálně asi 60 %. Některé druhy powerbank mají kontrolu kapacity, které je nemají tak je lepší je uskladnit bez dobíjení a teprve před použitím je plně dobít.
Powerbanky obsahují řídící mikrokontrolér a senzory, které hlídají bezpečnost zařízení. Kontrolují teploty, proudy, počet nabíjecích cyklů i stáří baterie. Pokud jsou některé parametry mimo určené parametry, zablokují zařízení a odstaví ho. Powerbanku sami neopravujte, je možné že systém detekoval problém a brání něčemu horšímu, například požáru.
Powerbanky jsou spolehlivé a bezpečné zařízení. Přesto si dávejte pozor a nevystavujte je mechanickému namáhání nebo vysokým teplotám. Nikdy je neotvírejte násilím, nevrtejte do nich a neházejte je do ohně. Lithium je velmi reaktivní kov, pokud dojde k porušení struktury baterie, je malér hned na světě.
Pokud se chystáte do terénu, sáhněte po powerbance s odolnou konstrukcí, například z oceli nebo hořčíku, nebo po outdoorovém pogumovaném modelu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Funkce
Powerbanky mají různé funkce či výbavu.
Výkonné powerbanky mívají občas funkci jumpstart – dokážou krátkodobě dávat extrémní proudy, které stačí i pro nastartování auta.
Některé modely nabízí dvouledkovou svítilnu se světelným tokem 120 lumenů a kompasem. To se hodí především nadšencům, kteří se pohybují v nočním lese.
Pokud se chystáte na dlouhé výlety v přírodě, vyplatí se investovat do solární powerbanky. Tyto přístroje pracují pomocí zabudovaných solárních panelů, díky nimž získávají potřebnou energii a tu uskladňují v článcích baterie. Jsou velmi odolné proti prachu, špíně i vodě. Mezi výhody solárních powerbank patří jejich nevyčerpatelný zdroj energie. Po vybití se zásobárna opět nabije přes sluneční záření a vy se nemusíte o nic dále starat. Takové řešení se hodí i pro chatu a další místa, která nejsou připojená k elektrické síti.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Samotnou kategorii představují power stations, jsou to přenosné powerbanky, které neudávají kapacitu v miliampérhodinách, ale ve watthodinách. Jedná se spíše o záložní zdroj energie než o klasickou powerbanku. S výstupem i přes 4000 wattů zvládnou udržet v provozu elektrickou troubu, vysavač nebo plnohodnotný desktop. Tato zařízení v kombinaci se solárním panelem vyřeší provoz spotřebičů například na chatě, nebo jako záložní zdroj při výpadku energie. Jejich hmotnost přesahuje i 10 Kg.
Článek Ještě nemáte powerbanku? Důvody, proč byste ji měli mít se nejdříve objevil na České návody.