Stále častěji jsou na střechách domů či jiných budov k vidění solární a fotovoltaické panely. V poslední době se fotovoltaika a solární korektory stávají mimořádně oblíbeným způsobem, jak ušetřit, protože správně rozmístěné a nainstalované solární a fotovoltaické panely dokážou výrazně snížit náklady na ohřev vody, vytápění a elektřinu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Abyste si mohli užívat levnější vytápění nebo zdarma elektřinu získanou z fotovoltaických panelů, je nutné dbát nejen na jejich počet a správné umístění, ale také na jejich odpovídající úroveň čistoty. Často výrobci fotovoltaických a solárně termických panelů uvádějí, že panely jsou naprosto bezúdržbové a nevyžadují žádnou další péči. Tyto informace však nejsou zcela pravdivé.
Je zřejmé, že plně funkční jsou pouze čisté solární a fotovoltaické panely, proto se vyplatí starat se o jejich pravidelné čištění. Nečistoty nahromaděné na panelech snižují množství světla dopadajícího na povrch panelů, což má za následek snížení účinnosti. Pokud chcete, aby se vám investice do solárů a fotovoltaiky co nejrychleji vrátila, je nutné udržovat právě vnější plochu panelů čistou.
Je rozdíl v údržbě fotovoltaických a solárních systémů?
Ať už máte fotovoltaický systém pro výrobu elektřiny, nebo solární systém na vytápění a ohřev vody, v jejich údržbě není rozdíl. Oba systémy jsou ovlivněny povětrnostními vlivy, znečištěním ovzduší, UV zářením, vysokou či nízkou teplotou. V obou případech je nutné čistit kovové díly. Sklo umístěné v blízkosti kovových dílů na sebe váže největší nečistoty a proto je nutné tyto díly čistit.
Proč je nutné fotovoltaické a solární panely čistit?
Pravidelné čištění fotovoltaických panelů a solárně termických kolektorů je nezbytné pro plné využití jejich výkonu. Panely jsou částečně čištěné větrem a deštěm, ale na modulech se usazuje další prach a bez čištění speciálními přípravky se snižuje jejich výkon. To se netýká jen panelů umístěným pod mírným úhlem, z kterých se nečistoty hůře dostávají, ale i panelů umístěných pod úhlem až 65°.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak správně začít s čištěním panelů a je jejich čištění zcela bezpečné?
Takové otázky si často kladou lidé, kteří se rozhodli pro instalaci fotovoltaických panelů a solárních systémů ve své domácnosti. I když čištění fotovoltaických panelů není tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát, vyplatí se znát pár základních pravidel, která čištění panelů usnadňují.
Čištění fotovoltaických a solárních panelů je bezpečné a zvládnete to sami, ale měli byste být velmi opatrní, zvláště když je fotovoltaika instalována na střeše budovy nebo na obtížně přístupném místě. Mytí solárních a fotovoltaických panelů by mělo být prováděno s velkou opatrností.
Často výrobci solárních a fotovoltaických panelů nedoporučují jejich čištění svépomocí. Toto rozhodnutí je způsobeno řadou chyb, které se vyskytly při pokusu o nesprávné čištění solárních panelů. Majitelé fotovoltaiky často používají k čištění panelů vysokotlakou vodu nebo špatně zvolené přípravky. Při čištění solárních panelů buďte vždy velmi opatrní, protože panely jsou během provozu pod napětím. Při každém mytí panelů je nesmírně důležité je odpojit od elektrické sítě.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak často by se mělo čištění panelů provádět?
Solární a fotovoltaické panely umístěné na střeše budovy jsou často vystaveny četným nečistotám, jako je ptačí trus, prach, pyl, mastnoty a různé chemikálie z exhalací. Pokud jsou panely osazené v hliníkových rámech, začnou se po čase zanášet chemikáliemi, které unikají z rámů panelů. Čistý povrch panelů umožňuje lepší a rozhodně efektivnější práci, a tím i lepší zisk ze získané energie. Frekvence čištění panelů záleží na jejich umístění, typu a klimatických podmínkách. Praxe při údržbě fotovoltaických a solárních panelů ukazuje, že nejlepších výsledků se dosáhne odstraněním nově vzniklých nečistot, které zabrání jejich přeměně v odolné skvrny. V městských oblastech postačí čistit panely 2x ročně. Pokud jsou panely umístěné v průmyslových oblastech, v blízkosti frekventovaných silnic nebo v oblastech s vysokým stupněm znečištění, je doporučováno panely čistit častěji. Solární a fotovoltaické panely je nejlepší mýt na podzim, kdy na jejich povrchu často leží tlející listí ze stromů.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak mýt solární a fotovoltaické panely?
Mytí solárních a fotovoltaických panelů by mělo vždy probíhat při dodržení některých základních pravidel. Dodržování doporučení obecně udávaných výrobci ochrání nejen život a zdraví osoby myjící panely, ale také ochrání panely před možným poškozením.
Základní pravidla pro čištění panelů říkají, že byste nikdy neměli čistit fotovoltaiku, když je pod napětím. Výrobci navíc varují před mytím horkých panelů, protože to může mít za následek tepelný šok a tím – trvale poškozenou strukturu panelů.
K čištění fotovoltaických panelů by se měla používat pouze změkčená voda bez vodního kamene. Na povrchu panelů se může usazovat vodní kámen, který vytváří povlak, který snižuje výkon celé instalace. Pro čištění FV instalací se doporučuje používat tlakovou myčku s vhodnou tryskou, ale pamatujte, že tlak vody by neměl být příliš vysoký. Dobrou volbou je myčka Karcher na čištění fotovoltaických panelů, která si poradí s každým typem nečistot.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Čeho se při mytí panelů vyvarovat?
Povrch fotovoltaických panelů je extrémně choulostivý a jeho struktura se velmi snadno poškodí, proto při jejich čištění dodržujte pár jednoduchých zásad a zdržte se činností, které by mohly stav panelů negativně ovlivnit. Samozřejmě, jak již bylo zmíněno dříve, neměli byste začít umývat horké panely. Čištění je vhodné provádět až po vychladnutí jejich povrchu, čímž se výrazně sníží riziko jejich poškození.
Mytí fotovoltaických panelů by mělo být prováděno pouze mopem a stěrkou, nebo použitím jemných a měkkých kartáčů. Výrobci přísně zakazují použití hrubých kartáčů, které mohou poškrábat povrch panelů. Stejně špatně na strukturu fotovoltaiky působí nevhodně zvolené saponáty, které po kontaktu s povrchem panelů často způsobují nežádoucí reakce. Z panelů je také nutné v zimě shrabovat sníh, na povrch panelů pod sněhem nedopadají sluneční paprsky a panel má nízký výkon. K odklízení sněhu nepoužívejte kovové předměty jako lopaty, ani plastové s hliníkovým okrajem, ani žádná hrabla určená na odhazování sněhu z chodníku. A už vůbec neškrábejte námrazu, pokud nějaká vznikne. Riziko poškození panelů nebo obnažení nějakého vodiče je vzhledem k potřebné vynaložené síle velmi reálné.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Panely jsou v prvním roce používání v dobrém stavu. Ale díky omezené samočistící schopnosti narůstá na jejich povrchu znečištění a dlouhodobé zanedbání péče může vést k jejich nenávratnému poškození. Po dvou letech může výkonnost klesnout až o 14%. Snížení výkonnosti může i nadále klesat v závislosti na míře znečištění.
Článek Je nutné čistit solární panely? se nejdříve objevil na České návody.