Už jste někdy zkoušeli spočítat, kolik času strávíte u stolu před počítačem? Pravděpodobně to bude mnohem víc, než jste si mysleli. Vzhledem k tomu, že mnoho lidí tráví u PC stále více času, vzrůstá počet zdravotních problémů. Začínají nás bolet oči, k tomu se přidá bolest páteře. Jak zabránit nepříjemným onemocněním doprovázejícím kancelářskou práci?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Co je to počítačová ergonomie?
Většina z nás podceňuje všechny druhy zdravotních a bezpečnostních rad souvisejících s počítačovou ergonomií, protože víme, která poloha je pro nás nejpohodlnější, a školení OHS je nejčastěji spojeno s nucenou nudou. Ale při práci u počítače nás po chvíli náhle začaly bolet oči a na konci dne nás bolí i záda. Jaká jsou nejdůležitější pravidla pro práci u kancelářského stolu?
Správná ergonomie počítačového pracoviště předchází bolestem zad, šíje, hlavy, stlačeného žaludku, stlačení stehenních svalů a poruchám prokrvování. Ergonomické křeslo přináší dokonalou oporu pro každou část těla. Zádová opěrka redukuje napětí zad a usnadňuje zachování správného držení těla. Bederní opěrka zajišťuje správné podepření bederní části páteře.
Nejdůležitější pravidla pro práci s počítačem
Poměr mezi výškou židle a stolem by měl být takový, aby zajistil přirozenou polohu rukou při používání myši a psaní na klávesnici. Optimální místo pro klávesnici je asi 10 cm od okraje stolu. Mezi horní částí paže a předloktím udržujte úhel přibližně 90 stupňů Monitor by měl být od 50 do 75 cm od našich očí. Horní hrana monitoru by neměla být výše než naše oči. Úhel, pod kterým se díváme na monitor, by měl být mezi 20 a 50 stupni. Měli bychom také pamatovat na to, abychom si poskytli dostatečný prostor pro nohy.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Může být sezení škodlivé pro zdraví?
Za zmínku stojí důsledky špatného držení těla při práci u počítače. Samozřejmě je nebudeme cítit po týdnu takové práce, nebo pravděpodobně ani po měsíci. Ale po nějaké době mohou být patrné, pak si uvědomíme, jak důležitá je ergonomie pracovních podmínek.
Špatně zvolená židle – bolest zad a páteře
Shrbené držení těla při práci s počítačem, bude mít za následek změny v osteoartikulární systému. Jedním z běžných onemocnění s ním spojených je bolest zad. Bohužel na nás působí velmi často. Údaje ZUS naznačují, že před několika lety to byl třetí nejčastější důvod nemoci.
Nevhodné nastavení počítače – bolest hlavy, závratě
Závratě a bolesti hlavy jsou často důsledkem příliš dlouhé práce před počítačem a nesprávného umístění monitoru. Nevhodně umístěný, případně nevhodný monitor může vést při dlouhodobé práci s počítačem k poškození zraku. Monitor musí být umístěn ve správné výšce, pod správným úhlem a ve správné vzdálenosti od očí. Displej musí mít matný povrch s antireflexní úpravou, ve kterém se nic neodráží a neleskne.
Rozmazané vidění
Náš zrak potřebuje odpočinek a naše oči nám dávají velmi jasné signály, když si potřebují odpočinout. Tyto signály nesmí být ignorovány, jinak přispívají k poškození nebo zhoršení zraku.
Syndrom karpálního tunelu
Neergonomické umístění paží a rukou při práci u počítače může vést k syndromu karpálního tunelu. To, že začínáte mít problém se syndromem karpálního tunelu, poznáte podle brnění ruky, bolestí a občasnou necitlivosti prstů. Problém vzniká namáháním zápěstí při práci s myší nebo klávesnicí. Lze mu předejít přirozeným držením myši, které umožňuje jen správná vertikální myš a ergonomická klávesnice. Vertikální myš umožňuje přirozené držení, kdy je ruka v poloze, která není zkoucená, zápěstí tak není namáháno. Pro ty, kteří naopak hodně píší na klávesnici, je vhodná ergonomická klávesnice, která opět umožňuje držení rukou ve správné přirozené poloze, která nenamáhá zápěstí. Dlouhodobé a opakované namáhání zápěstí je příčinou vzniku karpálního tunelu, jeho těžší formy lze řešit nakonec jen operací.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Co přispívá ke špatné ergonomii práce?
Lidé mají bohužel tendenci rychle si zvykat na své okolí. Také na elementy, které nás vyrušují nebo dráždí. Postupem času s nimi zacházíme jako s nezbytným zlem. Zkontrolujte, zda se vás to netýká.
Výška stolu není přizpůsobena vaší výšce
Bez ohledu na výšku všichni sedí u stejných stolů. V důsledku toho jsme často shrbeni a horní hrana monitoru je stále pod naší přímou viditelností.
Židle bez nastavení
Nejnovější typy kancelářských židlí nabízejí mnohem větší možnost přizpůsobení a komfort potřebám uživatele.
Opěrky nohou
Opěrka nohou musí mít správnou výšku a musí být stabilní, aby se nepohybovala zpod nohou. Nohy by měly mít dostatečný prostor. Stojí za to pečlivě zkontrolovat nabídku a vybrat si podpěru šitou na míru vašim potřebám.
Monitor není výškově a úhlově nastavitelný
V kancelářích bohužel stále najdete monitory bez možnosti úpravy úhlu sklonu. Čím více je možností upravit polohu monitoru, tím snazší je přizpůsobit ho našim potřebám.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jaké vybavení vytvoří ergonomické pracoviště?
Můžete si přečíst desítky dobrých rad o ergonomii, ale když bude vybavení našeho pracoviště nedostatečné, bude těžké něco změnit. Podívejme se, na co je třeba věnovat zvláštní pozornost při výběru jednotlivých kusů vybavení.
Pohodlná kancelářská židle – jak si vybrat?
Umístění kancelářské židle je velmi důležité. Absolutní minimum funkcí, které kvalitní kancelářská židle musí mít, je následující:
Je možné nastavit sklon opěradla a výšku této podpory.
Opěradlo by mělo být možné sklopit dozadu alespoň o 15 stupňů.
Možnost nastavení výšky sedadla tak, abychom mohli nohy uspořádat pod úhlem 90 stupňů.
Sedák by měl dostatečně podepírat vaše stehna, aby nám umožňoval volně si položit nohy.
Kancelářské křeslo by mělo mít područky – nejlépe nastavitelné. Na rozdíl od zdání je to důležitá věc. Područky snižují bolest ramen, protože umožňují volnou cirkulaci krve Důležitá je také stabilita židle a její bezpečnost. Židle s kolečky by proto měla být umístěna na nejméně pětinásobné základně.
Správný pracovní stůl – jak si vybrat?
Výběr správného stolu je pro naše zdraví stejně důležitý jako výběr židle. Při nákupu psacího stolu se tedy nedívejte jen na jeho vzhled. Věnujme pozornost problémům jako: Umístění monitoru. Stojan monitoru a otvor pro kabel nesmí být v rohu stolu. Pokud tam dáme monitor a budeme se na něj dívat, budeme muset otáčet krk. Deska stolu by měla odpovídat křeslu. Výška područek by měla odpovídat výšce pracovní desky stolu. Poloha ramen pak zajišťuje dostatečný průtok krve. Stůl by měl poskytnout dostatečný prostor pro nohy. Měli by s na to dát pozor zvláště lidé s vyšší výškou. Stůl by měl být dostatečně velký, aby se na něj snadno vešly věci, které potřebujeme pro práci. Velikost stolu je také důležitá z důvodu potřeby zajistit vhodnou vzdálenost mezi monitorem a očima.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Ergonomické podpěry na židli ulehčí páteři
V poslední době jsou stále oblíbenější speciální ergonomické podpěry židlí. Jedná se o typ polštáře, který je připevněn k opěradlu židle popruhy a speciálním háčkem. Takový polštář, umístěný v části bederní páteře, zajišťuje optimální podporu a přizpůsobení tvaru těla. Speciální výplň se dokonale přizpůsobí opěradlu i našim zádům.
Stojan na monitor nebude unavovat vaše oči
Pokud váš monitor nemá dostatečnou úroveň výškového nastavení, neznamená to, že jste odsouzeni do nepohodlné polohy. V takovém případě je dokonalým řešením speciální stojan na monitor. Umožňuje nastavit monitor v souladu se zdravotními a bezpečnostními podmínkami a pomáhá předcházet bolestem svalů a šíje. Často má několik variant nastavení výšky monitoru.
Podstavec s kolečky na počítač
Pomocí tohoto praktického podstavces kolečky můžete svůj počítač nejen snadno přesouvat, ale také omezíte obvyklé nasávání prachu z podlahy dovnitř počítačové skříně. Obvykle je nastavitelný na šířku a má odolnou strukturu.
Zásuvka na klávesnici vyčistí stůl
Pokud je na stole málo místa, můžete to vyřešit instalací speciální zásuvky pod klávesnici. Montuje se pod horní část pracovní desky. Často ji lze namontovat do několika úrovní. Občas bývá opatřena další výsuvnou podložkou pro myš.
Opěrka nohou zlepší krevní oběh
Opěrky nohou jsou nejen pohodlné, ale také důležité z hlediska ergonomie naší práce. Vhodná je ergonomická podpěra, která nutí k aktivnímu sezení a končetiny tak nejsou ve strnulé poloze. Správná poloha nohou podporuje krevní oběh a předchází bolestem zad.
Článek Jak zvýšit komfort při práci u počítače se nejdříve objevil na České návody.