Proč se panické atatky vyskytují, jak se projevují, jak si s nimi nejlépe poradit a kdy byste neměli odkládat vyhledání odborné lékařské pomoci? Nedovolte panickým atakám, aby nad vámi získaly moc a bojujte proti nim.
Panická ataka se může objevit kdykoliv a kdekoliv
Panická ataka se řadí k úzkostným poruchám a může nastat kdykoliv a kdekoliv. Spouštěče záchvatů mohou být různé a podle statistik se s panickou atakou během svého života setká dvakrát více žen než mužů. Pokud se u vás někdy objeví, neváhejte navštívit ordinaci psychologa či psychoterapeta. Čím dříve odhalíte příčinu panických úzkostí, tím dříve začnou ustupovat. Kvalitní terapie a přátelské prostředí, ve kterém se můžete pustit do zkoumání své duše, nabízí například psychoterapie Brno.
Jak se projevuje panická ataka?
Pociťujete neklid, zužuje vás strach, zažíváte pocity úzkosti a jste téměř nonstop vystaveni stresu? Jakmile se tyto pocity nahromadí, panická ataka je na spadnutí. Nejčastěji trvá několik minut a mezi její běžné projevy patří:
- bušení srdce
- sevření hrdla
- studený pot
- zrychlený dech
- nevolnost
- závrať
- třes
Po chvíli všechny tyto příznaky odezní, ale vy se cítíte vyčerpaní a mnohdy i dezorientovaní a paralyzovaní z toho, jak snadno jste ztratili kontrolu nad svým tělem.
Jak si poradit s panickou atakou?
Během sezení s terapeutem si osvojíte mimo jiné i několik technik, které je dobré pravidelně trénovat. Jakmile nastoupí panická ataka, je důležité vybavit si tyto techniky, které vám pomohou ataku potlačit. Čím dříve se naučíte dostat své panické záchvaty pod kontrolu a osvojíte si metody práce s vlastním dechem, tím dříve se pro vás panické ataky stanou méně strašidelné.
Naučte se mít svůj dech i své tělo pod kontrolou a nedovolte, aby nad vámi panické ataky přebraly kontrolu. Kromě osvojení těchto technik vám odborný terapeut pomůže odhalit i příčiny jejich vzniku a postupně zcela vymizí.