Znáte to. V práci se vám představí nový kolega a vy za půl hodiny marně pátráte v paměti, jak ho oslovit. Po návratu z obchodu pravidelně nenacházíte v tašce to, pro co jste se původně vypravili. A když se potřebujete něco naučit, další den už si z výkladu zapamatujete jen malý zlomek informací.

Dobrá paměť je pro život zkrátka velice důležitá. Uvědomíte si to především tehdy, když nefunguje tak, jak byste potřebovali. Jak tedy vylepšit své paměťové schopnosti?

Důvěřujte si v tom, že to dokážete

Mnohdy vás už to, že sami sebe označujete jako člověka, který si není schopen cokoliv zapamatovat, udržuje v problému. Přemýšleli jste někdy o paměti jako o něčem, co dokážete vytrénovat? Spousta lidí totiž žije v přesvědčení, že dobrá paměť musí být nutně vrozená. Předpokládají, že jim není pomoci, pokud nedostali tuto schopnost do vínku. To je ovšem velký omyl. Trénink paměti je možný. A mnohdy právě takový trénink odlišuje ty úspěšné od neúspěšných. Protože, co si budeme povídat, dobrá paměť je i v dnešním moderním světě plném digitálních technologií ceněnou devízou. Vývoj jde dopředu raketovou rychlostí. A lidé, kteří se rychle učí, dokážou dobře udržet krok s dobou.
Tréninkem paměti se dlouhodobě zabývá známý psychoterapeut Libor Činka. Podělil se dnes s námi o několik tipů.

 

Zaměřte se na cíl

Ať už jde o naučení se nazpaměť podkladům k maturitní otázce nebo o nový výrobní postup, princip je vždy stejný. V prvé řadě se musíte plně soustředit na to, čeho chcete dosáhnout. Odstraňte z okolí rušivé elementy. Vypněte televizi, ztište upozornění na telefonu a jednoduše se zaměřte na to, že si musíte zapamatovat nové informace.

Uzpůsobte si okolní prostředí

Rušení už jste eliminovali. Teď se ještě více zaměřte na to, co vám pomáhá soustředit se. Je to hudba? Výborně. Pusťte si ji třeba do sluchátek. Nebo snad ticho? Najděte klidný koutek, pokud to jen trochu jde. Upravte si pracovní nebo studijní prostředí tak, aby ve vás vyvolávalo hezké pocity. A samozřejmě se příjemně nalaďte.

 

Zapojte poznatky moderní vědy

Možná jste to netušili, ale na stole položená kniha je zabijákem učení. Když se totiž díváte směrem dolů, některá mozková centra potřebná pro učení a tvorbu paměťových asociací se deaktivují. Proto využijte malou vychytávku a studijní texty umístěte před sebe na stojánek. Pocítíte rozdíl.