Vodní kámen je jedním z nejčastějších problémů domácnosti, boj s vodním kamenem je doslova věčný. Vodní kámen je nepřítelem všech spotřebičů, které ohřívají vodu. Pokud jeho likvidaci podceníte, může dojít k poškození spotřebiče. Poradíme vám, jak se jednoduše zbavit vodního kamene. Vodní kámen způsobuje tvrdá voda. Jedná se o vodu vytvořenou dešťovou vodou procházející usazenými horninami (vápenec a křída). Během tohoto procesu se ve vodě shromažďují uhličitany vápenaté a hořečnaté, což má za následek tvrdou vodu, která srážením vodního kamene ničí pračky, myčky nádobí, potrubí, ale hlavně rychlovarné konvice. Pokud boj s vodním kamenem podceníte, značně spotřebičům zkrátíte životnost. V některých případech může vodní kámen spotřebič i zcela zničit. Vodní kámen také snižuje účinnost mycích či pracích prostředků. V případě varné konvice nánosy vodního kamene mají negativní vliv na chuť připravovaných nápojů.
Jak zbavit pračku, myčku a konvici vodního kamene
Vodní kámen se vyplatí likvidovat pravidelně. Dobrým pomocníkem na odstranění vodního kamene je obyčejný ocet, ale ne vždy je možné ho použít. Ocet nepoužívejte na přírodní kámen jako je žula či mramor a na plastové nebo gumové části spotřebičů, ty by mohl ocet poškodit.
Pračka
Pokud v
pračce pouze perete a nevěnujete dostatečnou péči její údržbě, tak může docházet k usazování vodního kamene. Pravděpodobnost vzniku a usazování vodního kamene je závislá na tvrdosti vody. Vodní kámen se usazuje nejen uvnitř spotřebiče, ale i v dávkovači na prací prášek. Ideální je používat jednou měsíčně odvápňovací tablety či tekuté odstraňovače vodního kamene, které seženete v drogerii. Pokud máte v domácnosti hodně tvrdou vodu, zvažte pořízení magnetického odvápňovače, který se instaluje na přívodní hadici vody.
Čištění pračky pomocí jedlé sody
Do zásobníku nasypte dva šálky obyčejné jedlé sody a spusťte pračku na prázdno. Vyberte nejdelší program a zvolte nejvyšší možnou teplotu. Vysoká teplota odstraní vodní kámen, většinu bakterií, virů a plísní a eliminujete i nepříjemný zápach. Jedlá soda není agresivní a neměla by poškodit ani citlivé části pračky jako je gumové těsnění.
Myčka nádobí
Pokud máte tvrdou vodu, věnujte i myčce velkou pozornost. Uvnitř potrubí se kromě vodního kamene usazuje také mastnota. Obojí může vést k ucpání odtokového potrubí, Používejte změkčovače vody, přípravky na odvápnění a odstranění vodního kamene. Prodloužíte tak spotřebiči životnost, snížíte spotřebu energie a zvýšíte účinnost pracích a mycích prostředků. Nádobí pak bude lesklé a bez bílých fleků na sklenicích.
Na odstranění vodního kamene platí i ocet, ale buďte opatrní. Ocet může zničit gumové těsnění myčky. Pokud se i přes to rozhodnete čistit myčku octem, nalijte šálek octa do spodní části myčky. Octem naplňte také nádržku na mycí prostředek. Zvolte program s nejvyšší teplotou, poté
myčku zapněte a nechte ocet konat svou práci. Lépe ale uděláte, když si koupíte čistič určený pro myčky.
Rychlovarná konvice
Na vyčištění vodního kamene v
rychlovarné konvici vám bude stačit slabší roztok octa. Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1, nalijte do konvice a nechte projít varem. Pokud je v konvici silná vrstva kamene a ředěný roztok si s ním neporadí, použijte neředěný ocet.
Můžete také použít kyselinu citrónovou. Do konvice naplněné vodou dejte lžíci kyseliny citrónové a vodu přiveďte k varu. Pokud je konvice hodně znečištěná vodním kamenem proces zopakujte. Po vyčištění nezapomeňte konvici několikrát propláchnout čistou vodou.
Samozřejmě můžete sáhnout po speciálních prostředcích v obchodě, které jsou určené pro odstranění vodního kamene. Článek
Jak zbavit pračku, myčku a konvici vodního kamene se nejdříve objevil na
České návody.