Myčka na nádobí je úžasný pomocník, který je už téměř v každé domácnosti. A mnoho lidí si bez ní nedokáže představit uklízení. Proto pro nás může být zklamáním pokud z ní vyndáme nádobí, které není tak umyté, jak bychom si přáli nebo jsme zvyklí. Nemusíte ale hned propadat panice a volat odborníky, je pravděpodobné, že se jedná o problém, který vyřešíte sami. Připravili jsme si pro vás několik důvodů, kvůli kterým myčka může špatně mýt a také tipů, jak špatně umytému nádobí předcházet.
Přeplněná myčka
Nejčastějším důvodem, proč je nádobí špatně umyto, je jeho špatné vyskládání nebo to, že je myčka přeplněná. Stane se to celkem lehce, nikomu se nechce nádobí mýt zbytečně v ruce, když zapíná myčku. Ale i toto zařízení má své limity a pokud je plné, voda se nemusí dostat všude. Podobně to může dopadnout, pokud nádobí v myčce rozmístíte špatně. Pokud si nejste jisti jak na to, podívejte se do návodu, zpravidla je tam ukázáný optimální způsob skládání. Zároveň si dejte i pozor na to, jaké nádobí do myčky dáváte. Ne všechno je na to vhodné. Některé nádobí se může v nejhorším případě i zničit. Je jím např. křišťálové sklo. To v myčce ztratí zvuk (to poznáte, až si budete chtít s někým přiťuknout) a zmatní.
Mycí prostředky
Dalším častým důvodem špatného mytí je nevhodné dávkování mycích prostředků. Tento problém na nádobí poznáte snadno. Matný povlak na povrchu znamená nedostatek soli, která má za úkol změkčovat vodu. Řešení je tedy očividné – stačí doplnit tuto sůl. A naopak, pokud jsou na nádobí vidět bílé skvrny, je to znamení, že soli je moc. Řešením může být dotažení zásobníku, aby se sůl neuvolňovala samovolně, nebo upravení správné tvrdosti vody. Viditelné zaschlé kapky na skle nebo příborech jsou zase znamením nedostatku leštidla. Šmouhy a pruhy indikují přemíru leštidla.
Špatný program
Někdy za problémy s mytím může stát i tak banální věc jako nevhodně zvolený program. Jsou situace, především u silně znečištěných a připečených pánví a hrnců, kdy musíte zvolit intenzivní program s vysokou teplotou. Popřípadě před něj ještě dát program předmytí. Jinak se nádobí nemá šanci dobře vyčistit. Někdy se však může stát, že na míru připečení nebude stačit ani myčka. Takové nádobí je nutné nejdříve nechat odmočit nebo ručně předmýt. Ani myčky nejsou ještě všemocné a nezvládnout si poradit úplně se vším.
Údržba
I myčka na nádobí si zaslouží pravidelnou údržbu. Především tak, že ji budeme pravidelně čistit. Protože jedině tak, bude dlouhou a dobře fungovat. Údržba by měla spočívat v tom, že trysky a filtry budeme čistit od mastnoty nebo zbytků potravin. Otočná ramena s tryskami většinou můžete pohodlně vyndat a vyčistit. S filtrem vespodu myčky je možné udělat totéž. Kromě těchto dvou částí nezapomínejte ani na samotný interiér myčky. I ten by měl být čistý. K vyčištění můžete využít speciální přípravky určené na čištění myčky, které seženete v drogerii. Pak je stačí vložit dovnitř a myčku zapnout na speciální čistící program, nebo na ten intenzivní. Pokud byste se raději vyhnuly chemickým přípravkům, zvolte jejich alternativy v podobě octu nebo jedlé sody. Kompletní údržbu myčky byste měli provádět minimálně 2x ročně. Pokud ji však používáte každý den, čistěte ji klidně častěji. Modernější myčky si dokonce dokáží říct, že potřebují vyčistit.
Článek Jak zacházet s myčkou nádobí, aby bylo dokonale čisté se nejdříve objevil na České návody.