Nechcete si kupovat novou televizi, ale chcete si užívat vymoženosti Smart TV? Stačí připojit k televizi multimediální centrum, podobně jako DVD přehrávač a můžete surfovat po internetu, přehrávat videa nebo fotky a poslouchat svou oblíbenou hudbu. V tomto článku se dozvíte, jak udělat z hloupé televize chytrou.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Co je multimediální centrum?
Multimediální centrum je malá krabička, která dokáže vaši starou televizi přeměnit na inteligentní zařízení. Multimediální centra vznikla pro přehrávání filmů a hudby, na televizích které neměly DLNA a USB porty.
Když se objevili na trhu Smart TV, které mají svůj vlastní operační systém, přes který se dá surfovat po internetu, streamovat, přehrávat videa začali vývojáři pracovat na zlepšení multimediálních center. Výrobci postupně multimediální centra rozšířili o funkce, aby oslovili uživatele kvalitních, ale ještě neinteligentních televizí. Některé modely jsou vybaveny i internetovým prohlížečem, takže na nich můžete navštěvovat vaše oblíbené internetové stránky. Multimediální centra, která dokáží z běžné televize udělat Smart TV, jsou hojně nazývána Smart TV boxy.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Existují dva typy multimediálních center
Můžete se setkat s multimediálními centry, které jsou spíše jako domácí kino, bez přístupu k internetu a pokud ho přece jen mají, nedisponují vlastním operačním systémem.
Multimediální centrum bez HDD přehrává obsah z externích zdrojů, jako je flashdisk nebo externí disk, nemá vlastní úložiště a je třeba si k němu dokoupit externí.
Multimediální centrum s HDD má k dispozici úložiště, z něhož si budete moci přehrávat soubory.
Multimediální centra přehrají i to, co nezvládne televize
U multimediálních center byla základní funkce přehrávání obsahu z jiných zařízení skrze DLNA či HDMI. Do zařízení šlo a stále jde připojit kameru či fotoaparát a na obrazovce sledovat videa a fotografie. Nejlevnější multimediální centra disponují vestavěnými USB porty, které umožňují připojit flashky či externí disk. Multimediální centera tzv. Smart TV boxy, přehrají standardní videoformáty AVI, WMV, MPEG, většina i moderní MKV nebo kodek DivX. K promítání fotek se může hodit i starší funkce DLNA.
Z externích médií nebo z paměti zařízení lze spustit MP3, lepší modely zvládnou i bezeztrátový formát FLAC. Existují i multimediální centra s CD mechanikou, která přehrají klasická cédéčka.
Při výběru multimediálního centra si ověřte všechny podporované formáty v dokumentaci výrobce, nebo na eshopu. Díky operačnímu systému můžete například v systému Android chybějící podporu doplnit instalací dodatečného přehrávače, jako u tabletu, nebo telefonu. Záleží však na typu zařízení.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Videa ve 4K
Pokud vlastníte Full HD nebo 4K televizi, k dostání jsou i modely, které dokáží přehrávat videa ve Full HD či 4K. Video, které chcete v 4K či Full HD přehrávat, musí být v tomto rozlišení. Důležitá je tato podpora u internetových kinoték, které nabízí obsah v rozlišení K4.
Jak připojit starou TV k WiFi? Pořiďte si Smart TV box
Většina multimediálních center má přístup k internetu, připojíte je ethernetovým kabelem, nebo pomocí WiFi. Je nutné, aby vaše televize měla HDMI, ten se postará o přenos obrazu. Televize připojená k multimediálnímu centru tak funguje jako velký monitor. Multimediální centrum ukrývá operační systém, který vám umožní přístup k multimediálního obsahu, jaké vám nenabídne žádná televizní stanice. Skrze internet se dostanete ke službám pro streamování hudby, k videím na YouTube, k videotékám Netflix nebo HBO GO. Prostřednictvím internetového prohlížeče můžete přímo z multimedálního centra hledat informace na internetu a podobně. Díky speciálnímu dálkovému ovladači není surfování vůbec složité. Mnoho výrobců do multimediálních center už zabudovává i virtuálního asistenta, díky němuž ho můžete také ovládat hlasem.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Operační systémy multimediálních center
Srdcem multimediálních center je operační systém. Právě ten rozhoduje o tom, jak se vám bude televize ovládat, jaké funkce a aplikace můžete využívat a jakým způsobem budete mít přístup do různých videoték ve svém starém televizoru, který multimediální centrum změní na Smart TV.
Nejčastěji se setkáte u multimediálních center se dvěma variantami.
Android TV
Operační systém Android zná téměř každý. Většina uživatelů ho má například v telefonu, což je velká výhoda pro Android TV, systém totiž vychází přímo z Androidu. Můžete se setkat i s novějším systémem Google TV, který je nástupce systému Android TV.
Android TV i Google TV box se vyznačuje především přehledností a jednoduchým ovládáním. Součástí je stejně jako v případě telefonů Google Play, díky kterému můžete libovolně přidávat různé programy i veškeré dostupné aplikace. Pokud vám přehrávač z nějakého důvodu nespustí film, můžete si jednoduše během chvíle stáhnout přes Google Play jinou aplikaci, která formát videa přehrát umí. Výhodou operačního systému Android je snadné propojení s inteligentní domácností. Díky zabudovanému Chromecastu si můžete do multimediálního centra nainstalovat všechny aplikace.
Apple TV
Druhou možností je pořízení centra s Apple TV, která bývá součástí iPhonů nebo MacBooků. I v tomto případě máte k dispozici řadu aplikací. Multimediální centra Apple TV si propojíte s celým ekosystémem Apple. Apple TV, se spoléhá na sesterské aplikace jako např. Apple TV+, díky které máte přístup do rozsáhlé videotéky přímo z multimediálního centra. Pokud chcete poslouchat hudbu k dispozici máte službu Apple Music. Můžete se připojit k Netflixu nebo HBO GO. Systém nabízí snadné ovládaní a vyniká zejména rychlostí a perfektní spoluprácí s technologií Apple AirPlay.
V rámci Smart home kooperuje Apple TV s dalšími přístroji, ale jen s těmi od Applu. Zařízení můžete propojit například s HomePodem.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Multimediální centrum jako součást chytrých domácností
Nejnovější multimediální centra vývojem směřují kupředu a nabízí i Smart Home neboli chytrou domácnost. Můžete tak ovládat televizi nebo jiné zařízení přes aplikaci chytré domácnosti.
Novinkou multimediálních center, které vyvíjí Google, Apple nebo Amazon, jsou virtuální asistenti. Tyto boxy umožňují ovládání hlasem. Například si vyhledáte film, pozastavíte video, vyhledáte obsah nebo nastavíte upozornění. Přitom se od vás hlasoví asistenti učí, takže jsou každým dnem chytřejší. Nevýhodou je, že musíte ovládat alespoň jeden ze světových jazyků, česky zatím neumí.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Článek Jak z obyčejné televize udělat chytrou. Smart TV může mít doma každý se nejdříve objevil na České návody.