Máte pocit, že prádlo které vyperete nevoní, občas i trochu zapáchá a to i přesto, že jste použili kvalitní prášek a aviváž? Problém bude ve vaší pračce. V pračce se hromadí špína, vodní kámen, ale i bakterie a plíseň. Aby pračka správně fungovala, i ona sama občas potřebuje vyčistit. A jen pravidelnou a správnou údržbou zabráníte zápachu a prodloužíte vaší pračce životnost.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Věnujte své pračce dostatečnou péči
Prostudujte si návod k použití. Moderní pračky mají vlastní čistící programy, které je dobré aplikovat s použitím vhodného přípravku. Při čištění se zaměřte na nejvíce riziková místa pračky. Zápach způsobují bakterie a plísně, které se množí v nádobě na sypký prášek a aviváž, jejich nejčastějším působištěm je i vnitřek pračky, gumová manžeta, filtr a hadice.
Dávkovací nádobka
Pro důkladné čistění je potřeba dávkovač vyndat úplně ven. Ponořte ho do teplé vody s trochou čistícího prostředku a nechte zbytky prášku a aviváže odmočit. Vyčistěte i usazeniny na pračce pod dávkovačem. Pokud se vám v nádobce tvoří vodní kámen, použijte čistící přípravek proti vodnímu kameni, ale postačí i obyčejný ocet. Abyste zabránili opětovnému tvoření vodního kamene či plísně, nechte po každém praní zásuvku s dávkovačem otevřenou, aby mohla dobře vyschnout.
Gumové těsnění
Po každém praní otřete gumové těsnění namočeným hadříkem ve vodě s octem, zabráníte tak tvorbě plísně a nepříjemného zápachu. Dají se koupit také speciální tablety s oxidačním účinkem, které odstraňují nečistoty z gumového těsnění a těžko přístupných míst v pračce. Nechávejte dvířka otevřená, aby se tu nedařilo plísni.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Filtr
Filtry brání průniku nečistot a předmětů do vody ve vaně přístroje nebo do čerpadla. Zde se usazuje spousta nečistot, chuchvalce vlasů i žmolků z prádla. Než filtr vytáhnete, připravte si suchý hadr či nízkou nádobku. Po vyšroubování totiž vždy vyteče trocha vody. Filtr pak zbavte všech nečistot a důkladně propláchněte v horké tekoucí vodě. Doporučuje se je čistit alespoň jednou za čtvrt roku.
Buben
Nečistoty se usazují i na vnější straně bubnu, kam se při čištění nedostanete. Pokud perete na nižší teploty nebo méně často, pračka začne většinou zapáchat. Lze tomu předcházet, když alespoň jednou za tři měsíce pustíte pračku naprázdno na nejdelší cyklus a nejvyšší teplotu. Můžete před spuštěním programu do bubnu nalít litr octa. Pokud to nepomáhá je potřeba použít speciální prostředek k celkovému čistění pračky. Ten dokáže odstranit vodní kámen a usazeniny v bubnu pračky, na topné spirále i v odpadním systému.
Pokud máte příliš tvrdou vodu, usazuje se v pračce vodní kámen. Předejít tomu můžete za pomoci sody na praní. Přidejte trošku sody k pracímu prášku při každém praní, soda vodu změkčí. Vodnímu kameni lze také zabránit pomocí magnetického odstraňovače vodního kamene, který se dá nainstalovat na přívodní hadici.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Ohodnoťte článek o zápachu z pračky
Note: There is a rating embedded within this post, please visit this post to rate it.