Deštivé počasí a vlhko, které vystřídalo dlouhé období sucha, jsou naprosto ideální podmínky pro nepopulárního plzáka španělského. Nejčastější nevítaný host zahrad napříč republikou. Plž, který sem byl zavlečen, nemá u nás přirozeného nepřítele, proto snaha zbavit se ho může být náročná. Ale rozhodně není zbytečné se o to pokusit, zvlášť jestli chcete letos vidět ještě něco z vaší úrody. Přikládáme se několik přírodních způsobů, jak se slimáků zbavit, včetně několika rad, jak se jich zbavit dlouhodobě.
První okamžitou pomocí v boji proti slimákům je obyčejné, ruční sbírání. Ven vylézají brzy ráno nebo večer. Ačkoliv to není činnost, která by někomu mohla dělat radost, není mnohdy zbytí. Značným zjednodušením může být nastraženích různých pastí. Nejde samozřejmě o žádné jedy, ale například o normální slupku od melounu. Pro plzáka je to oblíbená pochoutka, zvlášť pokud mu necháte i trochu chutné červené dužiny. Venku ji položte zelenou slupkou navrch, slimáci se pod ní shromáždí a budou se plazit i po vnitřku. Stačí je pak posbírat z jednoho místa.
Další možností jsou pivní pasti. Slimáci milují pivo. Připravte si proto nějakou nádobu, které budete moci nejlépe zapustit do země, tak aby přibližně centimetr přečníval. To zařídí, že se v pivu neutopí jiní malí živočichové – krom plzáků se málokomu bude chtít lézt po hladkém povrchu. Pivo nelijte až po okraj, aby se slimák musel trochu natáhnout. Taková smrt je pro slimáka více bezbolestná, než třeba trochu drastické solení.
Rozhodně se nedoporučuje, ačkoliv to koluje mezi zahrádkáři jako vhodný způsob, odnést nasbírané slimáky jen na kompost, kde v klidu dožijí a nebudou už škodit. Slimák urazí až 50 metrů za noc a jejich rozmnožovací schopnost je až děsivě veliká. Takže takové odklizení, i když mírumilovné, nepomůže. Dobrým způsobem je nechat plzáky v kýblu ve na slunci jako potravu pro ptáky.
Dalším tipem na ochranu záhonů může být i mechanická ochrana v podobě kusu ostrého plechu. Ten zahněte do strany a pak ještě dolů. To bude pro slimáky velmi složitá překážka k překonání. Úplně nejlepší je pro takovou překážku měděný plech, ten je jim obzvláště nepříjemný. Mezi užitečnou biologickou ochranu se řadí parazitické hlístice – ty je ale vhodné aplikovat do půdy už na jaře.
Dlouhodobou ochranu zahrady nám můžou poskytnout i ostatní zvířata. Kachna rodu indický běžec je osvědčeným lovcem slimáků a je možné ji bezproblémů chovat na rozlehlejším pozemku. Pokud nechcete jen kvůli slimákům chovat zvířata, pomůžou i ty volně žijící. Ačkoliv zde nežije žádný přirozený predátor, několik zvířat se je naučilo lovit, alespoň ty menší. Stačí jim pak k tomu poskytnou vhodné podmínky. Například poskytněte ježkovi úkryt na léto i zimu a určitě vás několika těchto záškodníků zbaví. Jiným živočichům, jako je ropucha nebo užovka, stačí hromada kamení nebo dřeva v klidné části zahrady a i oni budou slimáky lovit. Posledním pomocníkem můžou být i ptáci. Těm zase přijde vhod nějaká budka nebo bezpečné keře.