Aby rostlinky dobře prospívaly, vyžadují pravidelné hnojení. Například draslík, vápník dusík či fosfor. Tyto látky nenajdete pouze v chemických hnojivech, ale i těch přírodních. Zapomeňte na chemické prostředky a jako přírodní hnojivo využijte věci, které máte běžně doma. Připravit si přírodní hnojivo není nic složitého. Výroba hnojiva z vlastních zdrojů je levná, a navíc šetrná k životnímu prostředí.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak si vyrobit přírodní hnojivo z kávy, vaječných skořápek a slupek od banánů
Tento kuchyňský odpad obsahuje minerální látky potřebné pro růst rostlin, především těch, co milují kyselejší půdu. Hodí se především na hnojení rajčat, paprik, jahodníku, brambor, pažitky angreštu, nebo růží. Příprava tekutého hnojiva je jednoduchá, je možné si vyrobit i suchou verzi. Nevyhazujte tento kuchyňský odpad a využijte ho jako přírodní hnojivo, rostliny se vám náležitě odvděčí.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Přírodní hnojivo z kávové sedliny
Kávová sedlina poslouží nejen jako hnojivo, ale funguje velmi dobře také na odpuzení škůdců. Obsahuje velké množství dusíku, minerální látky jako hořčík, drasík, fosfor a měď. Dusík se do uvolňuje postupně a dlouhodobě vyživuje půdu. Kávová sedlina přitahuje žížaly, které půdu kolem rostlin provzdušní, zároveň odpuzuje mravence a slimáky. Můžete si vyrobit tekuté hnojivo, lógr zalijete vodou a necháte den vylouhovat. Vzniklým hnojivem rostliny zalijete. Nebo můžete usušený lógr nasypat okolo rostlin samostatně či jej přidávat jako zdroj dusíku na kompost.
Hnojivo s lógrem není vhodné pro rostliny, které mají rády zásaditou nebo vápennou půjdu, sukulenty, levandule, oleandry, košťáloviny..
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Banánové slupky
Pokud jíte rádi banány, nevyhazujte jejich slupky. Banánové slupky obsahují fosfor, draslík, vápník a hořčík. Tyto látky pomáhají rostlinám zvýšit odolnost vůči škůdcům a posilují jejich zdravý růst. Stačí slupky nasekat na menší kousky a zahrabat k sazenicím. Pro urychlení sazeniček můžete 2 banánové slupky namočit do 1 litru vody a nechat 2 dny louhovat, poté vodu používat k zalévání. Banánové slupky prospívají zelenině a růžím. Růže díky draslíku získají větší množství květů.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Vaječné skořápky
Vaječné skořápky jsou skvělým zdrojem vápníku jsou vhodné jako hnojivo pro rajčata, papriky, lilek a saláty. Chrání také květy před uhnitím. Odpuzují také slimáky. Vaječné skořápky jsou vhodné i na kompost.
Výroba tekutého hnojiva
Před použitím skořápky pořádně vymyjte, doporučuje se také zahřát je v mikrovlnné troubě, aby se zneškodnily veškeré bakterie. Skořápky dejte do mixeru, nakrájejte banánové slupky a s kávovou sedlinou je přidejte do mixeru, přidejte trochu vody a na jemno rozmixujte. Vzniklé hnojivo přelijte do lahve a doplňte vodou a nechte dva dny fermentovat. Poté použijte jako hnojivo 1x za 15 dní. Hnojivo uchovávejte v lednici.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Postup výroby suchého hnojiva
Skořápky vymyjte, zahřejte v mikrovlnné troubě a nechte pár hodin oschnout. Poté je rozdrťte na jemný prášek. Banánové slupky usušte a rozmixujte. Jemný prášek ze skořápek a banánových slupek smíchejte se suchou kávovou sedlinou. Vzniklé hnojivo přidávejte po jedné lžíci k rostlinám do půdy.
Článek Jak vyrobit přírodní hnojivo ze surovin, které máte běžně doma se nejdříve objevil na České návody.