Jelikož je stále ochranných pomůcek nedostatek, téměř každý kdo má šicí stroj šije bavlněné roušky. Nošení roušek je již několik týdnů v Česku povinné Přestože textilní roušky nedokážou stoprocentně ochránit před koronavirem COVID-19, výrazně pomůžou snížit riziko přenosu. Nově si do roušek můžete vložit antivirotický filtr domácí výroby.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Vyrobte si doma filtr do roušky
Nápad se zrodil v hlavě kanadského profesora a jako první o něm informoval odborný časopis Scientific Reports. Tento nápad v době aktuální krize oprášil akademický pracovník Stanislav Polzer z Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava. Nejedná se o žádnou ezoteriku, ale o špičkovou vědu z Kanady,” napsal Polzer, který na VŠB-TUO působí na katedře aplikované mechaniky Fakulty strojní.
Kanadští autoři, kteří pracovali na ochranném filtru proti virům v roce 2017 přišli na to, když se filtr do roušky napustí v silném roztoku kuchyňské soli, vznikne výborná protivirová ochrana.
Profesor Hyo-Jick Choi z Albertské univerzity v Kanadě představil toto řešení na videu rok poté. Tato metoda přeměňuje roušky na zabijáky virů, zmínil list Edmonton Journal. Roušky i respirátory zachycují virové kapénky, ale samotný virus je na roušce stále infekční. Profesor Choi je proto vylepšil pomocí soli.
Videoukázka, jak sůl může likvidovat viry
Profesor Stanislav Polzer zmínil, že „filtrace virů je zde cca 40 až 70 % ještě po 24 hodinách, přičemž na začátku 85 %. Ale hlavně – ani proniklé viry chřipky nebyly již schopné vyvolat nemoc.“ Dodal, že filtr prý dokáže do pěti minut zabít 99,9 % virů a do hodiny všechny.
Roušky mohou zachycovat virové kapénky, ale samotný virus je na nich stále infekční. Rouška s filtrem ze solného roztoku snižuje riziko přenosu sekundární cestou, kdy si sáhneme na kontaminovanou roušku a pak přeneseme vir na jiný předmět. Ochrana podle něj funguje i za vlhka a celý den, takže není třeba roušku každou chvíli měnit za novou. „Což stejně málokdo dělá, protože jich je pořád málo,“ poznamenal.
Solný filtr tak může posloužit i jako ochranná vrstva do roušky proti novému viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění Covid-19. „Samozřejmě to nebylo testováno proti aktuálnímu koronaviru, ale je obrovská šance, že to bude fungovat stejně. Princip je fyzikální – vysoký osmotický tlak destabilizuje proteiny. Proto apeluji na všechny, aby si takový filtr vyrobili,“ zdůraznil.
Abychom minimalizovali riziko sekundárního přenosu, je dobré domácí roušku vybavit speciálním druhem filtru. K jeho výrobě postačí základní suroviny, které máme běžně v domácnosti.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak na výrobu antivirotického filtru
Jednorázovou chirurgickou roušku rozpárejte a vyjměte z ní prostřední vrstvu. Pokud nemáte, tak použijte jinou umělou tkaninu, například netkanou textilii na zahradu, nebo filtr ze sáčkového vysavače. Návod je uveden s filtrem z roušky 15 x 20 cm, pokud bude filtr menší, musí se snížit i množství roztoku.
Připravte si 300 gramů kuchyňské soli a velkou kuchyňskou lžičku pracího prášku nebo jaru.
Do litrové odměrky nalijte litr horké vody, přidejte prášek a po jeho rozpuštění dosypte sůl. Pak roztok promíchejte a počkejte, až se sůl rozpustí.
Namočte tkaninu, ze které pak bude filtr, v 25 ml roztoku (5 kávových lžiček dejte na misku nebo na talíř) a na noc odstavte.
Na druhý talíř dejte 55 ml roztoku ( asi 11 kávových lžiček), dejte do něj druhý den ráno tu samou tkaninu a vložte do trouby na 40 °C, dokud se všechna tekutina neodpaří.
Takto upravený filtr vložte do kapsičky v roušce, máte tak ochranu na celý den.
Po příchodu domů roušku hoďte do horké vody na 30 minut, pak z ní vyjměte filtr a opět jej solným roztokem napusťte. Litr vyrobeného roztoku vám postačí zhruba na 14 dní.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Stále buďte ale opatrní, i s tímto filtrem nebude rouška pořádně těsnit a vzduch budete nasávat kolem ní.