Udržet sprchový kout v čistotě, zvlášť pokud máte doma tvrdou vodu, je obtížné. Zaschlé kapky, šmouhy od mýdel a šampónů skvrny od vodního kamene nejsou nic krásného a kromě toho mohou být i zdrojem výskytu různých bakterií. Poradíme vám, jak se jich zbavit, aniž byste k tomu potřebovali chemické přípravky. Účinné čisticí prostředky si snadno připravíte doma.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Po každém použití otírejte dveře
Fleky na výplních sprchového koutu souvisejí s vodním kamenem a přípravky, které při mytí používáte. Tvorbu vodního kamene ovlivňuje tvrdost vody. Čím je tvrdší, tím se více tvoří. Tvorbě skvrn můžete zabránit tak, že po každém sprchování otřete skleněný povrch gumovou stěrkou, nebo hadříkem z mikrovlákna. Hadříkem se dostanete i do špatně přístupných míst jako je madlo dveří, nebo do rohů. Použitý hadřík pak vyperte v mýdlové vodě.
Hodně větrejte
I když se zdá, že větrání s čistotou sprchového koutu nesouvisí, opak je pravdou. V koupelně je potřeba co nejvíce větrat, aby se zde netvořila plíseň. Pokud máte v koupelně okno, je to jednoduché. Pokud ne, nezapomeňte po každém sprchování zapnout větrák a nechte sprchový kout i dveře do koupelny otevřené.
Čištění pomocí citronu, octa a sody
Jedním z nejjednodušších a přitom vysoce účinných postupů na odstranění zaschlých kapek a vodního kamene sprchového koutu je použití citronu, octa a sody.
A jak postupovat při čistění
Jednou za 14 dní si vyrobte pastu na čištění z půl šálku jedlé sody a vody v konzistenci podobné kaši. Na houbičku nastříkejte koncentrát citrónové šťávy, skleněný povrh jím potřete a nechte působit přibližně 20 minut. Poté na houbičku naneste pastu z jedlé sody a krouživými pohyby čistěte zašedlá místa a mapy. Zbytek pasty rozetřete po skle a opět počkejte zhruba půl hodiny. Nakonec povrh opláchněte a vyleštěte jemným hadříkem namočeným ve vodě s octem.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Domácí čistící prostředek
Na mytí sprchového koutu si snadno vyrobíte čistící prostředek doma. Ušetříte tím nemalé peníze i životní prostředí.
Co budete potřebovat:
Půllitrovou láhev s rozprašovačem, 60 ml peroxidu vodíku, 60 ml čistého alkoholu, 30 ml tekutého mýdla, 30 ml prostředku na nádobí a vodu.
Do lahve s rozprašovačem nalijte 60 ml peroxidu vodíku, 60 ml čistého alkoholu, 30 ml tekutého mýdla a 30 ml prostředku na nádobí. Směs dolijte vodou na objem 400 ml a pomalým pohybem promíchejte, aby se nevytvořila pěna. To je potřeba dělat před každým použitím. Po sprchování postříkejte skleněný povrch a potom ho stěrkou nebo utěrkou z mikrovlákna setřete. Přípravek uschovávejte na tmavém místě.
Můžete také smíchat tekuté mýdlo s octem v poměru 1:1. Když budete potřebovat ošetřit silněji zasažená místa, nanášejte mírně zahřátý ocet. Nesmí být horký, jen teplý. Do rozprašovače nejdříve nalejte tekuté mýdlo a poté přidejte teplý ocet. Tekutiny lijte postupně a neprotřepávejte, nesmí se vytvořit pěna. Roztokem nastříkejte sprchový kout a nechte působit přibližně 30 minut. Poté umyjte studenou vodou.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nezapomeňte na kovové rámy
Nejvýraznější částí sprchového koutu jsou bezpochyby skleněné dveře a zástěna. Těm při úklidu věnujeme pozornost nejvíce. Pokud ale máte kout s kovovými součástmi, určitě chcete aby byly čisté a krásně se leskly. Jak je čistit, aby se leskly a neusazovala se v nich špína? Co k tomu budete potřebovat? Vystačíte si s lahví s rozprašovačem a vinným octem. Vinným octem důkladně postříkejte všechny kovové části a nechte působit přes noc. Ráno vše opláchněte a vyleštěte utěrkou z mikrovlákna.
Článek Jak vyčistit sprchový kout snadno a bez chemie se nejdříve objevil na České návody.