Pokud patříte mezi nadšence, kteří zavařují cokoli, bude se vám šikovný a výkonný zavařovací hrnec hodit. Máte mnoho ovoce a zeleniny, které nedokážete sníst a zpracovat? Pak je pro vás zavařování skvělou volbou, jak uchovat zeleninu a ovoce na zimu. Nemusíte zavařovat pouze ovoce a zeleninu, ale také například houby, maso a hotová jídla. Dnešní trh nabízí mnoho typů zavařovacích hrnců , které vám usnadní čas i práci. Moderní hrnce jsou většinou plně automatizované a víceúčelové. Moderní spotřebič navíc umožňuje například i přípravu nejrůznějších horkých nápojů pro více lidí, jakými jsou například svařák nebo grog. Pokud nevíte, jak si vybrat zavařovací hrnec, v našem článku vám poradíme na co se při výběru zaměřit.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak vybrat zavařovací hrnec
Kvalitní zavařovací hrnce mají celou řadu funkcí. Vybrat si můžete z mnoha objemů. Podle velikosti hrnce pak zavaříte několik sklenic najednou. Na trhu si můžete volit ze dvou typů zavařovacích hrnců, které se liší nejenom celkovým zpracováním, ale také výší pořizovací ceny.
Typ zavařovacího hrnce
Výběr mezi klasickou a elektrickou variantou je pro výběr zavařovacího hrnce naprosto zásadní.
Klasický zavařovací hrnec – Jedná se o vysoký plechový hrnec s velkým objemem, který je opatřený poklicí s otvorem na teploměr a dvěma uchy. Ten zná bezpochyby každý ještě z dob našich babiček. Klasický hrnec na zavařování se neumí samostatně zahřívat, tudíž ho musíte umístit na sporák. Zavařování v klasickém hrnci se musíte bedlivě věnovat, aby vám například nepraskly sklenice nebo nedošlo k nedostatečnému zavaření potravin, které by se vám mohly následně zkazit. Mezi nevýhody těchto hrnců patří nutnost kontrolování teploty, času zavařování a z hrnce musíte vodu vylévat. Mezi výhody patří velká životnost a nižší pořizovací náklady.
Elektrický zavařovací hrnec – Zavařování v elektrickém hrnci je v porovnání s klasickým hrncem mnohem jednodušší, protože se v podstatě nemusíte o nic starat. Není závislý na sporáku, jelikož elektrický hrnec zvládne ohřívat vodu uvnitř svépomocí. Jediné, co potřebuje, je přívod elektřiny. Můžete ho díky tomu používat nejenom doma, ale například na chalupě, venku, nebo kdekoliv jinde. Elektrické zavařovací hrnce jsou vybaveny regulátorem teploty a termostatem, který pohlídá teplotu zavařování a nemusíte tak neustále kontrolovat, jak teplota kolísá. Většina modelů je vybavena výpustním ventilem, kterým pohodlně vypustíte vodu potřebnou k zavařování. Těžký hrnec tak nemusíte zvedat a vylévat ručně, jak je tomu u klasického zavařovacího hrnce. V zimě můžete výpustku využít i pro nalévaní teplých nápojů, když se rozhodnete v hrnci ohřát čaj nebo svařené víno pro více lidí.
Materiál
V případě, že dáte přednost elektrickému zavařovacímu hrnci, měl by vás zajímat i materiál, ze kterého je vyroben. Můžete setkat s dvěma typy – se smaltovými a nerezovými hrnci.
Smaltové zavařovací hrnce – Ve srovnání s nerezovými hrnci jsou značně levnější, ale nevýhodou je, že se hůře čistí a snadněji se poškodí či poškrábou. V nejhorším případě vám může dokonce popraskat.
Nerezové zavařovací hrnce – Největší výhodou je, že jsou značně odolné. Díky tomu snesou i o něco drsnější zacházení. Navíc na sebe neváže pachy, takže v hrnci můžete připravovat nejrůznější pokrmy bez strachu, že by se jejich odér vzájemně mísil. Nevýhodou však může pro někoho být jeho vyšší cena.
Objem
Dalším důležitým faktorem pro výběr zavařovacího hrnce je jeho objem. Při výběru byste měli přemýšlet o tom, na co a jak budete daný model hrnce používat, zda to bude jenom zavařování nebo také příprava horkých nápojů. Malé zavařovací hrnce disponují objemem kolem 16 l, ale narazit můžete i na velké s objemem 29 litrů. Do hrnce o objemu asi 27 litrů se vejde zhruba 18 klasických zavařovacích sklenic standardní velikosti.
Příkon
Příkon ovlivňuje rychlost, kdy je dosaženo požadované teploty. Tento parametr je spojován s jednotou watt, která se značí W. Čím je příkon vyšší, tím rychleji se hrnec zahřeje. Počítat však musíte s tím, že s narůstajícím příkonem poroste také celková spotřeba elektrické energie. Nejběžnější je příkon v rozmezí 1 800 W – 2 000 W. Příkon těch nejlevnějších a nejslabších zavařovacích hrnců se pohybuje kolem 1 000 W.
Nastavení teploty a času
Elektrický zavařovací hrnec je unikátní v tom, že ho lze nechat pracovat zcela samostatně, a to díky možnosti nastavení široké teplotní škály. Většinou lze volit teplotu ohřívání v rozmezí 50 – 100 °C, lepší modely pak nabízí i volbu mezi 30 – 100 °C. Termostat poté zajistí, že hrnec udrží po celou dobu procesu stejnou teplotu, na kterou jste jej nastavili a nemusíte nic hlídat. Kromě nepřetržitého provozu se nabízí i možnost toho s automatickým vypnutím. K tomu je určený časovač. Jednodušší modely nabídnou rozsah 20 – 120 minut. Pokud jde o pokročilejší modely, je daný rozsah obvykle 0 – 120 minut. Navíc mohou disponovat takzvaným inteligentním časovačem, který zajistí start odpočtu až ve chvíli, kdy je dosaženo požadované teploty. Některé modely mají i funkci nepřetržitého chodu, která zajistí, že ohřívání pojede po celou dobu, než jej ručně zase nevypnete.
Příslušenství a funkce
Kromě objemu, materiálu a příkonu by vás však měly zajímat i různé praktické doplňky a funkce, kterými jsou některé modely vybaveny. Ty vám mohou například ulehčit práci během samotného zavařování, ale také díky nim například můžete hrnec využít pro více účelů.
Bezpečnostní prvky – Pro bezpečné zavařování je důležité, aby byl hrnec vybavený pojistkou proti zapnutí na sucho. Ta ohřívání vypne ve chvíli, kdy je hrnec prázdný, nebo se veškerá tekutina vypaří. Další bezpečnostní funkcí je teplotní pojistka, která eliminuje možné přehřátí.
Výpustný ventil – Tuto funkci oceníte pokud chcete použít hrnec například na vaření nápojů, případně, když budete potřebovat odlít z něj vodu.
Časovač – Umožní vám dopředu nastavit si celkovou dobu zavařování
Odložený start – Naplánujete si zavařovací proces dle vaší potřeby
Termostat s regulací – S pomocí tohoto doplňku lze plynule regulovat výši teploty, která bude následně udržována.
LCD displej – Displej zobrazuje informace o teplotě zavařování, ale i čase, jsou jím vybaveny dražší modely zavařovacích hrnců
Jak správně zavařovat
Zavařit se dá téměř cokoliv. Dopředu si připravte všechno náčiní, nádoby na zavařování a jejich uzávěry. Ujistěte se, že jsou všechny suroviny bez kazů a plísně. Naplňte sklenice a zavíčkujeme. Na dno zavařovacího hrnce vyskládejte sklenice. Při zavařování ve vodě zalijeme sklenice do čtvrtiny až poloviny. Voda může být teplá pouze v případě, že používáte do sklenic teplý nálev.
V okamžiku, kdy máte pochutiny zavařené, sklenice vyskládejte na podložku, která nesmí být studená, aby sklenice nepopraskaly a ještě jednou zkontrolujte jejich stoprocentní uzavření. Poklepem by měla vydávat dutý zvuk.
Potraviny vhodné k zavaření
Ovoce a zelenina
Pro výrobu kompotů používejte ovoce vyzrálé, dobré jakosti, nepoškozené, s přiměřeně tuhou dužninou. Uchovat si můžete například ovocné džemy, kompoty, šťávy a sirupy. Ze zeleniny lze vytvořit různé směsi, čalamády nebo saláty. Nejčastěji se používají papriky, cibule a okurky.
Houby
Zavařování vlastnoručně nasbíraných hub je velmi oblíbené. Pamatujte, že houby pro zavařování musí být čerstvé a kvalitní, bez plísní, červů a dalších napadení.
Maso a uzeniny
Maso dávejte do sklenice celé nebo nakrájené na kousky do výše 2,5 cm pod okraj. Zavařujte 1,5 hodiny a druhý den pak ještě hodinu. Uzeniny před zavařením musíte důkladně tepelně zpracovat a nesmí v nich být mouka ani strouhanka. Dobře uzavřené sklenice zavařujte na 90°C asi 35 minut.
Ryby
Většinou se zavařují očištěné filety. Rybí maso se ve většině případů nejprve nechává minimálně hodinu v nálevu, pak se okapané skládá do sklenic a nálev se k němu již nepřidává. Zavařování trvá přibližně 90 minut při teplotě 95° Celsia.
Hotová jídla
Hotová jídla se zavařují ihned po uvaření, kdy jsou ještě teplá. Hodí se především, pokud jedete na dovolenou, kde si budete vařit. Teplým jídlem naplňte sklenice, zavíčkujte a při teplotě 95 °C zavařujte asi hodinu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});