Webkamery jsou určeny pro digitální snímání obrazu, který přenášejí prostřednictvím internetu.
Jejich prostřednictvím můžete online telefonovat a chatovat s přáteli po celém světě, anebo natáčet videa na Youtube.com. Dalším využitím může být monitorování prostoru. Nejdůležitějším kritériem při výběru je jejich rozlišení, kolik snímků za vteřinu zvládnou zpracovat, nebo doplňkové funkce.

Podle čeho vybrat webkameru

Než se vrhnete do výběru webkamery, zamyslete se, k čemu budete webkameru využívat.

Nejzákladnějším využitím webkamer je zprostředkování videokonferencí. Využívají je také youtubeři nebo firmy pro zabezpečení svého majetku. Na trhu je mnoho druhů, značek a konstrukčního provedení webkamer. Levnější webkamery za pár set korun jsou vhodnější k video hovoru s kamarády nebo rodinnými příslušníky, dražší naopak poskytnout vysokou kvalitu a ostrost.

Pro videokonferenci se používají kamery umožňující přichycení k notebooku nebo k obrazovce počítače, aby mohly snímat váš obličej. Jsou vybaveny mikrofonem, aby byly schopny současně snímat i váš hlas. Kamery se zabudovaným mikrofonem využijete například  pro skypové hovory.
Webkamery pro monitorování prostoru by měly mít širší možnost uchycení a zoom.

Rozlišení

Nejdůležitějším kritériem při výběru webkamery je její rozlišení, které udává počet obrazových bodů tvořících výsledný obraz. Čím vyšší je rozlišení, tím kvalitnější je i výsledný obraz. Rozlišení se uvádí v megapixelech a jedná se o vynásobení výšky a šířky snímku v obrazových bodech.
Je třeba si uvědomit, že v závislosti na velikosti rozlišení se zvětšují nároky na přenosovou rychlost, která je nutná pro plynulý přenos obrazové informace. Pokud disponujete pomalým připojením k internetu, nemáte možnost využít vyšších rozlišení.

0.1 MP – 640 × 480 pixelů,základní webové kamery, dostačující pro plynulé skypové a další hovory s kamarád a rodinou.
0.3 MP – obraz je střední kvality a umožňuje videokonference na solidní úrovni.

1.3 MP – 1 280 × 720 pixelů, obraz vysoké kvality plně postačující pro profesionální videokonference. Webkamery s tímto rozlišením se hodí i pro monitorování prostoru.
2.0 MP – 1 920 × 1 080 (Full HD) nejvyšší kvalita obrazu – vhodné pro profesionální tvorbu a díky dobrému poměru cena/výkon také pro začínající youtubery.

Rychlost snímání

Důležité při výběru webkamery je přihlížet i k parametru, kterým je rychlost snímání videa. Rychlost snímání kamery je udávána jako FPS -počet snímků za sekundu. Zde platí, že vyšší číslo snímkové frekvence znamená kvalitnější a plynulejší obraz. Běžné video hovory postačí přenášet rychlostí snímání alespoň 30 FPS. Nejkvalitnější webkamery, které se používají pro natáčení mají okolo 60 fps. Pokud chceme webkameru používat pro monitorování okolí, postačí nám 15 FPS nebo i méně.
Plynulost videa také záleží na rychlosti připojení k internetu. Pokud máte pomalé připojení k internetu, tak plynulost přenášeného videa moc neovlivní počet snímků, které webová kamera zvládne vyfotit za sekundu.

Světelné podmínky

Pro pořízení kvalitního záznamu je důležité dobré osvětlení. Nedostatek světla prodlužuje dobu pořízení jednoho snímku. Pokud budete webkameru používat v šeru, obraz nebude moc dobře vypadat, doporučujeme pořídit model, který je vybaven světlem nebo nočním režimem. Světlo je zprostředkováno pomocí LED diod, které mají malý příkon, ale pro tento účel dostatečnou svítivost. Jsou obvykle umístěny kolem objektivu a svítí tak na snímaný objekt. Noční režim funguje na principu infračervených senzorů.

Snímač

Existují dva druhy snímačů: CMOS a CCD. Obecně platí, že CCD je kvalitnější a používá se ve webkamerách s vyšším rozlišením.

CCD snímače – mají lepší světelnou citlivost, nevýhodu je, pokud se v záběru objeví velmi světlý objekt, např. Přímé sluneční světlo,může dojít k vytvoření pruhů.

CMOS snímače – nehodí pro vyšší rozlišení, hlavní nevýhodou je špatná citlivost na světlo, kdy na obraze může vzniknout viditelný šum. Pokud budete webkameru používat za dobrého osvětlení, bude obraz špičkový.

Zaostření

Obvykle se zaostření děje automaticky. To znamená, že si během přenosu sama zaostří detail tak, jak je potřeba. Některé webkamery však disponují manuálním ostřením. Manuální ostření mívají většinou hodně levné webkamery.

Mikrofon

Součástí webkamery bývá integrovaný mikrofon. Webkamery se zabudovaným mikrofonem využijete například pro skypové hovory. Pokud chcete webkameru využívat k pořizování kvalitnějšího multimediálního obsahu, pak si s možnostmi základního integrovaného mikrofonu pravděpodobně nevystačíte. V takovém případě bude vhodné investovat ještě do externího mikrofonu a zvolit webkameru, ke které půjde připojit.

Uchycení

Webkameru můžeme umístit dvěma různými způsoby. Buď zvolíme stolní kameru, kterou lze postavit vedle počítače, anebo kameru s možností uchycení k hornímu okraji obrazovky.
Webkamery s klipem – toto jednoduché a praktické řešení je nejčstější. Webkameru jednoduše upevníte na rám obrazovky, aby mířila přímo na vás.
Webkamera se stojanem – kameru můžete umístit na stůl nebo na poličku. Některé modely mají klip i stojan, dražší modely lze našroubovat na klasický stativ.

Funkce

Přisvícení – některé webkamery mají zabudované LED diody, které vás mohou ve tmě osvítit, díky čemuž budete na videu lépe vidět.

Potlačení šumu – díky duálnímu mikrofonu docílíte lepšího zvukového efektu a na nahrávce nebo video hovoru nebudou patrné žádné okolní rušivé zvuky.

Zaměřování obličeje – pomocí servomotorků se kamera neustále natáčí na váš obličej takovým způsobem, abyste zůstali uprostřed záběru. Během přenosu se tedy můžeme různě pohybovat a druhá strana vás bude stále dobře vidět

Zoom – profesionální webkamery disponují optickým zoomem, pomocí něhož lze přiblížit určité místo bez významné ztráty rozlišení, ke které dochází během přiblížení digitálním zoomem.

Fotografování – většina webových kamer zvládne kromě natáčení videa také fotografovat

Dálkové ovládání – umožňuje zapnutí, vypnutí nebo úpravy nastavení kamery na dálku.

Připojení sluchátek – u vybraných webkamer narazíte i na konektor pro připojení sluchátek přímo do kamery.

Bezpečnost

Kamery mohou být připojené k počítači přes některý z jeho portů, typicky USB, některé se dají přímo připojit do počítačové sítě kabelem, případně prostřednictvím sítě Wi- Fi. Mnohé počítače, zejména notebooky nebo tablety, mají webovou kameru vestavěnou.
Počet množství napadených webkamer každý rok neustále stoupá. Pokud se chcete vyhnout situaci, kdy budete muset řešit, že je vašim aktivitám přítomný také nechtěný pozorovatel, je dobré dodržovat určité zásady bezpečnosti Uživatelům webkamer doporučujeme aby si po ukončení video hovoru webovou kameru z počítače raději odpojili. Pokud máte webku v monitoru napevno, tak ji přelepte páskou, je to běžná praxe, kterou používá řada lidí. například zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg.

Nejprodávanější webkamery podle uživatelských recenzí

Logitech C922 Pro Stream Webcam

Genius ECam 8000

Logitech HD Pro Webcam C920

Genius FaceCam 1000X V2

Logitech HD Webcam C270