Spousta lidí se pustila do šití látkových ochranných roušek. Ženy šijí roušky pro domovy důchodců, zdravotníky, policisty, hasiče a další zaměstnance, kteří jsou v každodenním styku s lidmi.
Pokud šicí stroj nemáte a uvažujete o koupi přinášíme několik rad podle čeho šicí stroj vybírat a na co si dát při výběru pozor.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Před koupí šicího stroje se zamyslete, co chcete šít, z jakých materiálů a jak často budete stroj používat.
Šicí stroj si nekupujete na rok nebo dva. Jedná se o větší investici, kterou je dobré promyslet. Šicích strojů je dnes na trhu bezpočet. Liší se nabízenými programy, vymoženostmi, které usnadňují práci, šíří základní výbavy a v neposlední řadě také cenou.
Co budete šít
Jste začínající švadlenou, šijete pravidelně, nebo se šitím živíte?
Pokud chcete šít doplňky do domácnosti, polštáře, patchworky, je to jiný směr než šití například dětských nebo dámských či pánských oděvů. Různé druhy výrobků si žádají jiný přístup k šití a různé druhy stehů.
Z čeho budete šít
To úzce souvisí s tím, co budete šít. Když budete šít například různé doplňky, polštáře, stříšky na dětský kočárek, tak nebudete řešit úplety ani overlock.
Pokud například budete šít dětské oblečení z úpletu nebo teplákoviny a obecně pružných materiálů, neobejdete se bez overlocku. Overlockový steh je pružný a po natažení nepraská.. Overlock poznáte na první pohled díky většímu počtu nití, které jsou připevněné na stroji ve velkých špulkách.
Jak často budete šít
Vybírejte šicí stroj podle svých šicích zkušeností. Jestli budete šít jen příležitostně, vystačíte si s obyčejným šicím strojem. Šicí stroj za desetitisíce by vám jen zbytečně pletl hlavu funkcemi, které nevyužijete. Pokud budete používat stroj denně a šitím si přivydělávat, nebo vás šití živí bude potřebovat opravdu kvalitní šicí stroj.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak vybrat šicí stroj
Pokud jste nikdy nic nešili a chcete se to dobře, správně a bez zbytečných nervů naučit, pořiďte si šicí stroj, který je pro začátečníky. Časem až budete šití ovládat, můžete stroj vyměnit za lepší model. Nenechte se v obchodě nalákat na stroj, který má plno funkcí, stehů apod. Zbytečně by vás to mátlo a nevěděli byste si s tím rady, místo toho, aby se švadlenka naučila šít rovně, šít do obloučků se pak zbytečně pere s tím jak stroj ovládat.
V různých diskuzích pak švadlenky žádají o rady jak co na stroji nastavit. Každý stroj je jiný a každý se jinak nastavuje, proto je vhodné si podrobně přečíst návod jak stroj obsluhovat.
Pokud se opravdu chcete naučit šít pro začátek si vybírejte kvalitní, ale jednoduchý stroj bez zbytečných vychytávek. Čím složitější stroj si vyberete, tím více práce si s ním přiděláte. Budete se muset naučit nejen techniku šití, ale budete se muset seznámit se všemi funkcemi stroje, abyste ho byli vůbec schopní používat.
Cena šicího stroje
Náklady na pořízení nového šicího stroje se odvíjí od toho, co od takového praktického pomocníka vyžadujete. S množstvím funkcí a příslušenství cena stroje roste. Kvalitní stroj pro základní šití seženete i za méně než 3000 Kč, ale ceny pokročilejších a profesionálních strojů šplhají, podle množství programů a funkcí, až na desetitisíce.
Pořízením stroje to ale nekončí. Bude potřeba dokoupit šicí potřeby, nitě, nůžky, látky apod.
Ne vždy se ale vyplatí šetřit. Nekvalitní levné stroje mívají špatně vyřešené těsnění kolem stehové desky a chapače. Stroj se pak častěji zanáší prachem a zbytky nití. Stroje se pak musí častěji čistit, bývají i mnohem poruchovější. Navíc mívají i problém s obyčejnými nitěmi často se zatuchávají nebo s nimi nejde dokonce ani šít.
Materiál stroje a kvalita provedení
Šicí stroje s vnitřkem z plastu mají sice nižší hmotnost, ale nejsou tak bytelné a mají kratší životnost než stroje s celokovovým tělem.
Stroje s plastovými díly: Tyto stroje mají kratší životnost a patří k méně spolehlivým. Plastové součástky se mohou zlomit a některé nelze vyměnit. Tyto stroje jsou vhodné k občasnému používání a nenáročnému šití.
Šicí stroje s kovovým tělem: Tyto stroje jsou kvalitní, mají nejen kovové tělo, ale i všechny důležité součástky. Uvnitř se nic nepoláme a kovové součástky jsou snadno vyměnitelné. Samozřejmě u všech strojů najdete i nekovové součástky, jako např. řemen. Jsou součástky stroje, které jsou nějakým způsobem specifické a musí být vyrobeny z jiných materiálů. Ale většina částí uvnitř stroje, může být vyrobena z kvalitního kovu, který není náchylný na rychlé opotřebování. Povrch stroje pro lepší design může zakrývat plast.
Typy šicích strojů podle způsobů ovládání
Šicí stroje se dělí podle typu ovládání na mechanické a elektronicky ovládané. Oba typy mají elektrický pohon, takže se nemusíte bát, že byste stroj museli rozhýbávat vlastními silami. Toto kategorizování šicích strojů souvisí především s jejich ovládáním.
Mechanické šicí stroje – mají méně funkcí a bývají jednodušší na ovládání. Nastavení stroje se provádí ručně, má nejrůznější páčky, kolečka, knoflíky a posuvné jezdce. Sami si tak v průběhu šití volíte typ stehu a další nastavení. Vhodné jsou spíše pro začátečníky a ty, kdo šijí jen občas. Dají se snadno rozebrat i promazat a jejich servis bývá levnější než u složitějších elektronických modelů.
Elektronické šicí stroje – bývají vybaveny velkým množstvím specializovaných funkcí a dekorativních stehů, které se nastavují pomocí dotykového displeje. Elektronické šicí stroje obvykle disponující větším počtem stehů, nižší hlučností a celkovou variabilitou nastavení. Používány jsou rotační chapače s možností širšího stehu. Nevýhodou elektronicky ovládaných šicích strojů jsou vyšší náklady na servis, větší hmotnost a také o něco složitější návod k obsluze.
Chapač
Šicí stroj má za úkol sešít dvě, případně více látek k sobě. K tomu slouží vrchní nit, která je vedená ze špulky a spodní nit která je navinutá na cívce. Cívka je uložená v pouzdře, které vkládáme do chapače. Chapač má za úkol vést spodní nit a provázat ji s vrchní nití.
Rozlišujeme dva druhy chapačů. kývný a rotační. Můžete se setkat ještě s třetím druhem a to je vertikální rotační chapač, který se používá u velmi kvalitních strojů a u průmyslových strojů.
Kyvný chapač – výhody a nevýhody
Kyvné chapače neboli CB chapače byly prakticky ve včech domácích strojích. Vertikální rotačníé chapače se dříve používaly jen do průmyslových strojů.
Zde je ukázka jak pracuje kyvný CB chapač
Nevýhody šicího stroje s kyvným chapačem
Tento typ chapačů je konstrukčně řešen tak, že nerotuje, ale dělá pohyb z leva do prava. Tyto chapače jsou o něco málo hlučnější než chapače rotační a horizontální. Také neumožňují šít vyšší rychlostí a používání většího množství stehů. Stroje s tímto typem chapače o trochu pomalejší než stroje s rotačním chapačem. Kvůli kývání ze strany na stranu je náchylnější k vibracím. Maximální šířka stehu je 5,5mm.
Výhody šicího stroje s kyvným chapačem
Výhodou těchto chapačů je možnost používat silnější nitě. Nejsou náchylné na nastavení vyššího napětí horní nitě na stroji a nejsou ani náchylné na seřizování chapače při častých změnách síly nití. Tento typ chapačů mají většinou stroje jednoduché, avšak velmi odolné.
Výhodou je také, že cívku spodní nitě vyměníte, i když máte rozešitou práci. Společně s cívkou je třeba při výměně spodní nitě vyjmout i cívkové pouzdro. To lze případně rozebrat a jednoduše vyčistit. Šicí stroje s kyvným chapačem jsou jednodušší na údržbu, odolnější a jsou tedy i méně mechanicky poruchové.
Vzhledem ke stálosti a kvalitě stehu jsou šicí stroje s kývným chapačem vhodné na šití těžších materiálů, jako jsou např. riflovina, koženka apod.
Horizontální rotační chapač – výhody a nevýhody
Video jak pacuje rotační chapač:
Tyto chapače jsou u většiny elektronických šicích strojů. Cívka je uložena v cívkovém pouzdře uvnitř rotačního chapače, který se točí stále dokola. Většinou je zde průhledný plastový kryt, kterým na tuto cívku vidíte. Steh vzniká tak, že chapač rotuje okolo cívky se spodní nití, kde se háčkem jedenkrát za oběh (když je jehla v dolní poloze) zahákne do horní nitě a převlékne ji přes cívku se spodní nití. Jehla táhne nit nahoru a chapač do strany.
Nevýhody šicího stroje s horizontálním rotačním chapačem
Cívka často vyskakuje z cívkového pouzdra a tak často dochází k zamotání spodní nitě. Je pak nutné cívku vyndat vše rozmotat a zasunout opět do stroje. Většinou musíte používat jen kvalitní nitě. Šicí stroje s rotačním chapačem jsou velmi citlivé na různé druhy materiálů, při šití různých látek je často potřeba upravovat napětí nití. Při dlouhém šití se stává, že se stroj sám od sebe rozšteluje a bude potřeba nastavení opět poladit.
Výhody šicího stroje s horizontálním rotačním chapačem
Šicí stroje s rotačním chapačem jsou díky své konstrukci o trochu rychlejší než šicí stroje s kyvným chapačem. Rotační chapač při šití rotuje, nekývá se tedy ze strany na stranu jako CB chapač, a je proto méně náchylný k případným vibracím nebo zaseknutí. V případě potřeby se dobře čistí. Většinou je zde průhledný plastový kryt, kterým na tuto cívku vidíte. Šicí stroje s rotačním chapačem také umožňují u strojů další funkce jako je např. automatický odstřih spodní i horní nitě na konci šití. Díky své konstrukci umožňuje u strojů použít stehy až do šířky 9 mm. Rotační chapače mají tu konstrukční výhodu, že jsou velmi tiché, mohou šít i ve vyšších rychlostech a mají obrovské množství stehů.
Pokud kupujete šicí stroj pro začátečníky nebo k základnímu šití, jednodušší, s potřebou méně stehů, určený na domácí obyčejné šití a opravy, zvolte šicí stroj s kyvným chapačem. Stroje jsou navíc jednodušší na údržbu, méně poruchové a velmi jednoduše se u nich provádí různá nastavení při šití.
Pro zkušené švadleny, které umí šít a hledají výkonnější, kvalitnější stroj, , budou chtít používat okrasné široké stehy až do šíře 9mm, šít patchwork, rychle měnit spodní cívky, využívat všech těchto možností, které nové stroje nabízí, zvolte šicí stroj s rotačním chapačem.
Pro opravdové profesionály volte šicí stroj s vertikálním rotačním chapačem. Je stejně jako kyvný CB chapač umístěný kolmo pod stehovou deskou, ale provádí rotační pohyb. Je to průmyslový celokovový chapač vysoké kvality a vyniká přesností stehu. Při tvorbě stehu táhne jehla niť nahoru a chapač proti dolů, a proto je provazování stehů přesné. Nevýhodou je snad jen vysoká pořizovací cena.
Duální podávání
Pokud šijete z různých materiálů, může se vám stát, že se látka špatně posouvá. Látky se pod patkou a jehlou chovají různě. Tyl, satén mají tendenci klouzat, bavlněné a viskózové úplety se pod patkou deformují, riflovina a koženka se špatně posouvají. V takovém případě budete potřebovat tzv. duální podávání.
Na stehové desce pod patkou jsou malé zoubky – spodní podavač, který podává spodní vrstvu látky pod patkou. Díky zoubkům se látka posouvá směrem dozadu. Pokud šijete dřínovinu, nebo nějaký tužší materiál může se stát, že se vám spodní vrstva látky bude posouvat dozadu, ale vrchní patka ji bude hrnout před sebou. Nebo úplet se snaží posouvat, ale patka na látku hodně tlačí a látka se zvlní. Při šití saténu, se látka zase moc neposouvá.
Jednoduché řešení je duální podávání. Ke strojům můžete dokoupit přídavný horní podavač nebo tzv. kráčející patku.
Přídavný horní podavač
Duální podavač má také zoubky a jednoduše ho nasadíte za patku. Při šití se látka posouvá pomocí spodního podavače tak i pomocí horního přídavného podavače.
Kráčející patka
Ke stroji dokoupit tzv. kráčející patku. Tu jednoduše vyměníte za tu klasickou. Kráčející patka se jinak nazývá patkou s horním podávání, tzn. že tato patka při šití podává materiál shora, souběžně se spodním podavačem. Díky tomu kráčející patka umožňuje sešívání více vrstev látky bez nechtěného posunu některé vrstvy. Pokud šijete metodou patchwork či quilting a nemáte šicí stroj s již zabudovaným horním podáváním, bude Vám kráčející patka nezbytným pomocníkem. Kráčející patky jsou výborným pomocníkem i při zpracování úpletových materiálů, softshellu, funkčních sportovních materiálů a spousty dalších.
Obecně platí, že čím víc patek stroj má, tím víc věcí umí. Některé patky jsou v základní výbavě stroje, jiné si můžete u většiny značek dokoupit zvlášť.
Základní patka umí rovný a entlovací steh.
Se zipovou patkou snadno našijete zip.
Vyšívací patka slouží k vyšívání aplikací a monogramů.
Patka na skryté šití zipu přesně vsadí zip do látky.
Overlocková patka je vhodná pro overlockový steh a umí přesně začistit okraje.
Patka pro přišívání knoflíků.
Patka na šití knoflíkové dírky vám umožní tvořit přesně tvarované dírky.
Patka na slepý steh umí bez prošití lícové strany založit látku.
S lemovací patkou lehce olemujete okraje látky.
Řasicí patka rovnoměrně nařasí látku.
Patka na pružný steh se hodí na šití elastických materiálů.
Při výběru šicího stroje navštivte prodejnu, které se specializuje na prodej šicích strojů. Požádejte , aby vám stroj předvedli. Každé švadlence vyhovuje něco jiného.