Patříte mezi milovníky dokonale upraveného trávníku na své zahradě, ale sekání trávy nemáte v oblibě, nebo se mu nemůžete často věnovat? Můžete si pořídit robotickou sekačku, která to udělá za vás. Pořízení robotické sekačky vyžaduje značnou finanční investici, pokud se rozhodnete investovat několik desítek tisíc, měli byste věnovat čas důkladnému výběru. Protože není jednoduché se v široké nabídce zorientovat, přinášíme vám několik cenných rad.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Co je robotická sekačka?
S plně automatickou robotickou sekačkou se můžete těšit na krásně udržovaný zelený trávník a spoustu volného času. Robotická sekačka je plně automatický stroj, který se napájí z akumulátorů. V případě, že se kapacita baterií blíží k nule, sekačka tento stav sama rozpozná a zcela samostatně vyhledá svou dokovací stanici, do které si zajede pro nový přísun energie. Pojezd robotické sekačky je řešen za pomoci koleček, zadní jsou větší, poháněná elektromotorem, aby bylo možné přenést dostatečný výkon motoru na trávník. Vpředu se nachází jedno nebo dvě menší kolečka, s jejichž pomocí sekačky zatáčí. Plochu pro automatické sečení je třeba ohraničit pouze vymezovacím kabelem, který se mělce zapustí do trávníku. V tomto prostoru se robotická sekačka pohybuje náhodně, nebo organizovaně. Robotické sekačky fungují na principu tzv. mulčování. Nejsou na rozdíl od klasických sekaček vybaveny žádným košem na sběr trávy.
Jak vybrat robotickou sekačku
Při výběru robotické sekačky hraje roli zejména velikost pozemku, tvar travnatých ploch, případná kopcovitost terénu a možné překážky, jako například plot. Od toho se odvíjí jak výdrž baterie a rozměry sekačky, tak její výkon a záběr.
Zahradní plocha by měla být co nejrovnější a bez překážek. Při výběru sekačky se rovněž zaměřte na maximální svahovou dostupnost, (maximální sklon pozemku ), kterou je schopen daný stroj zdolat. Bývá uveden jako úhel sklonu nebo převýšení v %, tedy rozdíl výšky přední a zadní části robotické sekačky. Pokud máte na zahradě blízko sebe stromy, keře, skalky atd. ověřte si, že mezi nimi sekačka zvládne projet. Výrobci uvádějí velikost maximální nebo optimální plochy v m², pro kterou je robotická sekačka stavěna. Je lepší volit stroje, které zvládnou větší trávník, než plánujete sekat, aby nebyly přetěžovány.
Zdroj energie
Robotické sekačky jsou vybaveny elektromotorem s akumulátorem. Baterie je jedním z klíčových prvků sekačky a stojí na ní její výkony. Musí mít proto dostatečnou kapacitu. Dnes narazíte téměř u všech výrobků na baterie Li-Ion, které jsou standardně odolné proti častému i nepravidelnému dobíjení a zároveň mají dlouhou životnost. Životnost se udává v počtu nabíjecích cyklů, těch může být až 900, v závislosti na velikosti sečené plochy a frekvenci sečení. V průběhu používání se ale může kapacita baterie snižovat.
Vyhněte se při nákupu starším modelům akumulátorů, například Ni-Mh, mají omezenou životnost a kratší provozní dobu.
Další alternativou jsou robotické sekačky na solární pohon. Ty se dobíjejí ze solárního panelu na jejich těle. Na trhu je jejich výběr zatím ale minimální.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nabíjení
Vedle kapacity baterie je důležitá i rychlost nabíjení, která se podepisuje na celkové době potřebné na posečení trávníku. Ideální je, když je baterie dobita za hodinu, nanejvýš za dvě. Sekačka sama rozpozná, že dochází baterie a bez cizího přičinění zajede do nabíjecí stanice. Po dobití opět vyjede sekat trávu.
Akumulátor použitý v sekačce má vliv na dobu provozu a tím také plochu, kterou je na jeden cyklus nabití schopná sekačka posekat. Významnou roli hraje i výška trávníku. Když bude trávník vyšší, robotická sekačka spotřebuje více energie. Stejná úměra platí i u svažitosti. Čím je terén náročnější, tím menší plochu dokáže sekačka na jedno nabití posekat. Stává se, že sekačka nedokáže na jedno nabití posekat celou zahradu a musí se zajet dobít do stanice. Proto je třeba přihlížet i k dalšímu parametru, a tím je nabíjení a záběr sekačky.
Také by vás měla zajímat délka přívodního kabelu k nabíječce, v závislosti kam jí umístíte. Nabíjecí stanice by měla být dokonale chráněna před deštěm.
Nabíjecí stanice dosahují přibližně těchto rozměrů: Délka cca 60 – 90 cm, šířka cca 25 – 75 cm, výška cca 15 – 40 cm.
Výkon
Výkon robotické sekačky se oproti jiným zahradním strojům udává v jiném měřítku. V případě robotických sekaček hovoříme o posečené ploše za jednu hodinu. Tomuto údaji věnujte mimořádnou pozornost, protože levnější stroje dokáží za hodinu posekat kolem 40 m2 plochy, ty dražší ovšem zvládnou klidně 130 m2 a více. Výkon zvolíte na základě toho, jak velkou plochu chcete pravidelně udržovat.
Výška a záběr sečení
Výška sečení – jde o jeden ze zásadních parametrů při výběru, odvíjí se především od zvoleného typu výrobku. Některé levnější sekačky mají nastavení žací výšky hodně omezené, v rozmezí 3 – 6 cm. S kvalitnějšími přístroji lze rozsah zvětšit. Zpravidla jsou nastavitelné skokově v několika stupních, většinou v rozmezí 1,5–10 cm.
Robotická sekačka není vhodná na dlouho neudržovaný porost, je potřeba trávník nejprve důkladně posekat klasickou sekačkou, abyste se dostali na požadovanou výšku. Tu potom bude sekačka udržovat. Robotické sekačky slouží pro pravidelné sečení a udržování travnatých ploch, nikoliv pro jednorázové posekání jednou za několik dnů.
Záběr sečení – zpravidla pohybuje na mnohem nižší hranici, než je tomu na konstrukcích jiných typů sekaček. Šířka záběru by měla odpovídat rozloze vaší zahrady. Pro malé a střední zahrady do 1000 m2 je vhodná automatická sekačka se záběrem 17 – 20 centimetrů, pro velké pozemky pak větší, klidně až 56 cm záběr. Větší šířka zhoršuje obratnost stroje, je nákladnější na pořízení i provoz vlivem nadbytku výkonu. Je zbytečné pořizovat sekačku se záběrem přes 30 cm na zahradu o rozloze 200 m2. Protože robotická sekačka bude sekat plochy kolem nejrůznějších předmětů, záhonků a podobných věcí, měli byste sledovat ještě dva údaje související se záběrem:
odstup nožů od kraje na boku: cca 4 – 15 cm
odstup nožů od kraje vpředu: cca od 9 – 25 cm.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nože
Žací systém patří mezi základní a nedůležitější součásti stroje. V současné době se na trhu setkáváme se dvěma typy nožů.
Žiletkové nože – jedná se soubor 3 – 5 malých nožů, které tvarem připomínají klasickou žiletku. Ty jsou připevněny na otočném disku pomocí šroubu. Jejich nevýhodou je nižší životnost a během sezony je budete muset měnit. Žiletkové nože jsou určeny k pravidelnému sečení nízké trávy.
Klasické nože – jsou vyrobeny z jednoho kusu kovu, které je robustní a odolné. Díky tomu má delší životnost a není třeba jej tak často vyměňovat. Pravidelné údržbě se ale nevyhnete, nůž je potřeba občas nabrousit. Jsou určeny pro sečení vyšší trávy.
Hlučnost
Na rozdíl od benzinových sekaček jsou robotické sekačky mnohem tišší. Hlučnost se udává v dB a stroje s hlučností pod 65 dB se považují za tiché.
Ovládání
U robotických sekaček se nemusíte bát komplikovaného ovládání. Na vrchní části skeletu sekačky se obvykle pod krytem nachází LCD displej a dále pak tlačítka Start, Stop a jiné. Sekačku můžete ovládat za pomoci tlačítek v příslušném počtu, podle toho, kolik vámi zvolený model bude mít funkcí. Pokud neovládáte angličtinu, dávejte si pozor, aby ovládání bylo v českém jazyce. U řady modelů je také možné ovládání na dálku, pomocí chytrého telefonu a spárování přes Bluetooth. Jako ochranu může mít PIN kód, bez kterého nelze provádět změny nastavení, nebo zvukový alarm, který se spustí ve chvíli odtržení od terénu. Se samostatným dálkovým ovládáním se u robotických sekaček prakticky nesetkáte. Přístroj dále disponuje řadou senzorů, schopných reagovat na překážky nebo náklon terénu. Praktický je pak hlavně dešťový senzor, pomocí kterého je sekačka schopna vyhodnotit tuto situaci a zamířit zpět do nabíjecí stanice. Pokud je robotická sekačka s GPS modulem, umožní vám naplánovat trasu sečení, a navíc bude vědět o tom, jaká plocha již posekaná je a jaká nikoliv.
Funkce
Automatické sekačky jsou vybaveny řadou pokročilých funkcí, rozsah výbavy se může u robotických sekaček značně lišit. Seznam funkcí, s nimiž se při výběru automatické sekačky můžete setkat:
Senzory – v závislosti na konkrétním modelu získáte výrobek vybavený řadou bezpečnostních senzorů. Například Ultrazvukový senzor, rozpoznává oblast před přístrojem a aktivně ho varuje před překážkami. Díky tomu do ničeho nenaráží, ale obratně se překážkám vyhýbá. Dále to mohou být senzory prozrazující naklonění terénu.
Dešťový senzor – zaznamená vodu a robot odjede k dokovací stanici, kde se začne dobíjet do doby, než přestane pršet. Poté pokračuje v sečení na místě, kde předtím skončil.
Senzor mrazu – když se teplota přiblíží k bodu mrazu, sekačka přeruší plánované sečení, aby se trávník nepoškodil.
GPS modul – zaznamenává přesnou polohu automatické sekačky a omezuje přejíždění již posekaných ploch.
PIN kód – robotické sekačky mohou být vybaveny přístupovým kódem, bez něhož není možné nastavit žádné programy sečení, popřípadě v nich dělat jakékoliv změny.
Alarm – sekačka rozpozná, že se nedotýká země a zároveň míří mimo hranice ohraničené oblasti tak se spustí alarm. Například v situaci, kdy se ji snaží někdo ukrást.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nastavení hranic sečení
Navigace robotické sekačky je založena na vymezení sekacích zón, položením drátu – hraničního kabelu do země, který se upevňuje speciálními kolíky. Druhá možnost je zakopání kabelu cca. 5 cm pod povrch a 5 centimetrů od hranice pozemku, plotu a jiných překážek, aby sekačka nenabourala do plotu, neposekala záhony květin. U vodních ploch se doporučuje umístit hraniční kabel do vzdálenosti alespoň 25 – 30 centimetrů. Přiblíží-li se sekačka k vodiči, otočí se a pokračuje jiným směrem. Hraniční kabel se nesmí v žádném místě překřížit nebo přerušit. Vždy musí ohraničovat celistvou plochu z bodu A do bodu B. Hraniční kabel musí začínat a končit vždy u nabíjecí stanice. Nabíjecí stanici neumísťujte přímo do rohu pozemku. Sekačka potřebuje dostatek prostoru k manévrování a správného zajetí do stanice.
Jak některé sekačky reagují při setkání s překážkou:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
7 doporučených modelů pro rok 2020
Vítěz testu
Robomow RS 635 PRO S + domeček – nejvyšší model robotické sekačky Robomow RS 635 PRO S je určen pro trávníky s plochou do 3600 m. Záběr 56 cm pokryjí hned dva robustní nože poháněné silnými elektromotory s velmi nízkou hlučností. Robomow RS 635 PRO zároveň využívá nejmodernější systém recyklace posečené trávy, která je nadrobno posekána, zůstává ležet v trávníku a není ji třeba sbírat. Ve výbavě nechybí ani GSM modul s vloženou SIM kartou, díky čemuž s vámi bude sekačka komunikovat pomocí SMS zpráv. Kdykoliv si tedy můžete vyžádat, v jakém stavu se sekačka nachází. Robomow RS 635 PRO disponuje pokročilými funkcemi jako je např. sekání podél okrajů, možnost přejet do další naprogramované oblasti, i když je zapotřebí přejet chodník či terasu. Sekat tak lze až ve 4 různých zónách. Samozřejmostí je také praktické zabezpečení stroje proti odcizení či dešťový senzor – v případě, nepříznivých podmínek, zajede sekačka do domečku (k zakoupení samostatně) a na zahradu se vydá opět až při příznivém počasí. Spotřeba energie je 22 kWh za měsíc, což dle tarifu činí přibližně 90 Kč za měsíc, její provoz je tedy finančně nenáročný. Díky mimořádně ostrým nožům a vynikající ovladatelnosti bude dokonale posekaná celá zahradní plocha. Pokročilá technologie sečení, plovoucí kryt a pevné nože si poradí i s těmi nejtěžšími podmínkami jako je např. vysoká tráva. Díky šířce sečení – úctyhodných 56 cm budete mít trávník posekaný během krátkého času. Součástí robotické sekačky Robomow RS 635 PRO jsou také široká kola, která jsou vhodná zejména na svažitý terén a zahrady, kde stroje zapadají do různých prohlubní, anebo se zadrhávají o drny. Kola výrazně zlepší trakční schopnosti stroje. S modelem Robomow RS 635 PRO S dostanete i ochranný „domeček“. Nemusíte se tak obávat nepříznivých pověternostních vlivů, jako prudký déšť, nečekané letní kroupy nebo intenzivní sluneční záření.
Robomow RS 615 Pro S01865 – robustní stroj vybavený moderní technologií se spoustou vychytávek zpříjemňujících provoz na zahradě. Robomow RS 615 je vybaven dvěma masivními a ostrými žacími noži se záběrem 56 cm s nízkou hlučností se dvěma silnými elektromotory 2x 200W se snímači zatížení a přehřátí(ochrání motor např. při namotání tkaničky, větviček atd.). Celé sečení v přední části stroje tvoří nárazník. Toto řešení má výhodu v tom, že na krytu sečení není žádný další díl fungující jako nárazník. Žací nože jsou těsně za krytem sečení, čímž se dostanou až těsně k okraji trávníku a vzniká minimální neposekaný proužek trávy po okraji trávníku. Žací nože jsou uloženy s přesahem obrysu zadního kola. Toto uložení má výhodu opět v dosekávání okrajů. Nůž se dostane až k okraji trávníku, několik cm za stopu zadního kola. Výměnu nože i elektromotoru zvládne zákazník sám bez použití nářadí, není třeba odborný servis. Motory pojezdu jsou tiché se snímači otáček i zatížení. Motory pojezdu může zákazník vyměnit sám bez použití nářadí, není třeba odborný servis. Přední kolo je vybaveno snímačem otáček i náklonu. I tento díl může být vyměněn bez pomoci odborného servisu.
Husqvarna Automower 420 – velmi dobře vybavená robotická sekačka pro efektivní sečení náročných travnatých ploch. Vhodná pro travnaté plochy s rozlohou do 2200 m² , může se pohybovat na prudkých svazích se sklonem až 45 %. Inteligentní technologie přizpůsobí rozsah sečení tempu přírůstku trávy, umožní bodové sečení na určitém místě s vyšší trávou a navádí sekačku úzkými průchody. Intuitivně ovládaná nabídka na velkém, uživatelsky přívětivém displeji umožňuje personální nastavení, např. kdy si přejete, aby sekačka pracovala.
Robomow RC 308 Pro S01862 – Robomow RC 308 je určen pro plochy do 800m2. Je dodáván včetně základnové stanice. Ovládání, programování a informace o vaší sekačce máte díky aplikaci přímo v telefonu Iphone nebo Android. Robomow RC 308 je vybaven jedním masivním a ostrým žacím nožem o průměru 28 cm s nízkou hlučností se silným elektromotorem se snímačem zatížení a přehřátí(ochrání motor např. při namotání tkaničky, větviček atd.). Žací nůž je uložen spřesahem obrysu zadního pravého kola. Přední kolo je vybaveno snímačem otáček i náklonu.
Stiga AUTOCLIP 221 – pracovní záběr 25 cm. Výška sečení 25-60 mm. Zvládá zahrady do 500 m2, až ve dvou pracovních zónách. 25 cm nerezový nůž poskytuje dokonalé a přesné sečení. Teto efektivní robot je vybaven jedním 2,5 Ah výkonným lithium-iontovým akumulátorem. Standardem je nárazový a dešťový senzor.
GARDENA smart SILENO city 500 19066-32 – robotická sekačka pro malé městské zahrádky do rozlohy 500 m². Systém nabíjení Automatický Maximální sklon uvnitř pracovní plochy 25 % Výrobek Informační panel LCD displej s nabídkou nastavení Timer Ano Typ rukojeti Integrovaná Napájení a nabíjení Typ baterie Lion Typická doba nabíjení 60 min Průměrná doba sečení na jedno nabití 65 min Průměrná spotřeba energie při maximálním využití 4 kWh Motor a žací systém Žací systém 3 žací nože ostré jako břitva Výška sečení, min-max 20-50 mm Šířka záběru, cm 16 cm Hladina hluku Hladina hluku, garantovaná, dB(A) 58 dB(A) Bezpečnostní funkce Alarm Žádný PIN kód.
AL-KO Robolinho E500 – bezhlučný a bezemisní provoz je u této robotické sekačky zajištěn elektromotorem, kterému dodává energii Li-Ion akumulátor o napětí 20 V a kapacitě 2,25 Ah. Díky tomu může být robotická sekačka v provozu i v hustě obydlené zástavbě, v kteroukoliv denní dobu. Pokročilá technologie pohybu sekačky a šířka záběru 20 cm se postarají o efektivní péči o trávník až do velikosti 500 m.
Výška sečení je nastavitelná v rozsahu 25 – 55 mm, můžete si tedy upravit vzhled trávníku podle vašich představ. Systém DCS (Double-Cut-System), vyvinutý firmou AL-KO, zajišťuje perfektní střih trávníku a jemné rozdrcení posečené trávy přímo v žacím ústrojí sekačky.