Bezdrátové reproduktory za poslední dobu nabraly na popularitě a stávají se součástí téměř povinné výbavy každého teenagera a také těch kdo chtějí poslouchat hudbu téměř kdekoliv. Díky malým rozměrům se snadno transportují, obvykle se bez problému vejdou do batohu a některé i do kapsy. Hudbu přes bezdrátový reproduktor můžete přehrávat, ať se nacházíte kdekoliv. Pomocí Bluetooth ho snadno připojíte k telefonu, tabletu či počítači a můžete poslouchat tak nejen hudbu, ale třeba také podcasty či audioknihy. V dnešním článku se zaměříme na výběr přenosných reproduktorů a podle jakých kritérií kvalitní blootooth reproduktor vybírat.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak vybrat bezdrátový reproduktor
Při výběru bezdrátového Bluetooth reproduktoru je dobré vědět, jak a kde ho budete především používat. Důležitá je také bezdrátová technologie, skrze kterou se připojíte k reproduktoru, ať už to bude z libovolného typu zařízení. Reproduktory se vyrábějí v rozmanitých tvarech, velikostech, provedeních a cenách. Každý z nich může mít i odlišné funkce.
Využití bezdrátového reproduktoru
Před samotným nákupem je vhodné se zamyslet, pro jaké příležitosti bude zařízení využíváno a tomu přizpůsobit výběr.
Na cesty – Bluetooth reproduktory jsou ideální pro časté přenášení, hlavní roli zde budou hrát malé rozměry. Na trhu narazíte i na malé reproduktory, které můžete nosit v kase. Zároveň je třeba klást důraz na vyšší odolnost a hlídat si také celkovou výdrž baterií.
Poslech hudby doma i na cestách – Volte středně velké modely, které mají lepší zvukový projev a výkon. Jejich nedílnou součástí musí být akumulátor, aby byla naplněna potřeba mobilního využití.
Domácí reproduktor – Domácí bezdrátové reproduktory mají větší rozměry. Zde bude prioritou kvalita zvuku a vyšší výkon. Hlavní zdroj energie bude dostupný přímo z elektrické sítě.
Konektivita
Samozřejmostí je bluetooth propojení, pomocí níž se spárujete s telefonem, PC nebo tabletem a můžete vesele přenášet hudbu a zvuk. Obdobou může být NFC, které umožňuje propojení s mobilním telefonem, ovšem na výrazně krátkou vzdálenost. Dále některé bezdrátové reproduktory mají i vstup pro 3,5 mm jack, micro USB port, slot na paměťové karty nebo Wi Fi.
Bluetooth technologie – Tato bezdrátová technologie patří mezi nejběžnější. K reproduktoru se lze připojit za pomoci Bluetooth. Tím je v dnešní době vybaven každý mobilní telefon nebo notebook. Spárování je jednoduché a rychlé. Napájí se z vestavěné baterie a zpravidla je vybaven určitým stupněm ochrany proti vodě. Vybrané modely dokáží pomocí vestavěného USB dobíjet mobilní telefon a plní tak i funkci powerbanky. Hlavní nevýhodou připojení přes Bluetooth je omezený dosah spojení cca do 10 m a nižší kvalita přenosu.
Wi-Fi technologie – Vyniká vysokou mírou stability, dosahu a kvality. Přenosné zařízení, pohodlně připojíte do sítě, ať už prostřednictvím kabelu či bezdrátově. Díky připojení k internetu lze skrze bezdrátový reproduktor poslouchat například internetová rádia, či přehrávat obsah z domácí sítě. Tyto reproduktory bývají spíše domácí, napájeny přímo ze sítě.
NFC – Tuto technologii radiové bezdrátové komunikace znají zejména mobilní telefony. Reproduktory s NFC spárujete pouhým přiblížením mobilu nebo tabletu k jejich NFC tagu (NFC musí podporovat i telefon/tablet). Funkce je využívána na krátkou vzdálenost cca do 5 centimetrů.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Počet reproduktorů
Svou roli hraje také počet jednotlivých reproduktorů. U přenosných se setkáte většinou s jedním či dvěma reproduktory v jednom zařízení. U větších modelů najdete i basový reproduktor či pasivní ozvučnice, které pomáhají šířit zvuk. Moderní reproduktory také nabízejí stereo funkce. Při nákupu je vhodné vybírat modely s aktivními reproduktory. Ty umožňují přehrávání jednoho zvuku najednou z několika různých reproduktorů, nevyžadují přítomnost dodatečného zesilovače a mohou fungovat samostatně.
Výkon
Jedním z nejdůležitějších parametrů bezdrátového reproduktoru je právě výkon. Jednotkou RMS výkonu je watt (W). Výrobci ho však vždy neuvádí a někdy je problematické se jeho hodnoty dopátrat. Obecně lze říci, že platí pravidlo – čím vyšší výkon, tím lepší zvuk, ale větší váha a rozměry.
Výkon do 10 W – Reproduktory s menším výkonem jsou zpravidla malinké, že se vejdou i do kapsy, jedná se o klasické cestovní reproduktory. Mívají horší zvukové vlastnosti.
Výkon od 11 do 40 W – Vyšší kvalita zvuku, středně velké provedení.
Výkon nad 40 W – Dokonalá kvalita zvuku, velký rozměr, velká hmotnost. Náročné na přenášení. Vyšší cena.
Citlivost
Tento údaj je stejně klíčový jako výkon. Citlivost je udávána v decibelech pod zkratkou „dB“. Citlivost je úroveň akustického tlaku vyvolaná reproduktorem při vybuzení výkonem 1 watt naměřená ve vzdálenosti 1 metr v ose od reproduktoru. Obecně platí, že čím větší citlivost bude, tím větší hlasitosti se vám dostane. Citlivost bezdrátových reproduktorů se pohybuje od 80 dB a může přesahovat hranici až 99 dB.
Výdrž baterie
Výdrž baterie je důležitý parametr, který se nesmí přehlédnout, zvláště pokud s reproduktorem budete cestovat. Délka přehrávání se liší hlavně v závislosti na aplikované baterii a její velikosti. Levnější a menší reproduktory obvykle vydrží 8 -12 hodin a ty lepší a větší pak i přes 20 hodin. U kvalitních bezdrátových reproduktorů jsou používány Li-Ion bateriové články. Kapacity se pohybují v rozmezí od 280 mAh až do 20 000 mAh.
Voděodolnost
Pokud si pořizujete bezdrátový reproduktor na cesty do přírody, pak se určitě nezapomeňte podívat na jeho voděodolnost. Voděodolnost se označuje zkratkou IPX.
IPX1 – reproduktor odolá kapající vodě 10 minut
IPX2 – reproduktor odolá kapající vodě i pod úhlem 15°
IPX3 – reproduktor odolá cákající vodě
IPX4 – reproduktor odolá kropení vodou po dobu 5 minut
IPX5 – reproduktor odolá stříkající vodě po dobu 3 minut
IPX6 – reproduktor odolá silné stříkající vodě po dobu 3 minut
IPX7 – reproduktor odolá ponoření do vody na 30 minut až 1 metr pod hladinu
IPX8 – reproduktor odolá ponoření do vody za podmínek stanovených výrobcem
IPX9 – reproduktor odolá tlakové vodě
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Funkce
Displej – některé reproduktory jsou vybaveny idisplejem a různé reproduktory mohou mít různé displeje. Některé jsou podsvícené, jiné ne, mohou kromě ovládání indikovat i stav baterie, čas, přehrávanou píseň apod.
Podsvětlení – variabilní RGB podsvětlení, které dokáže zářit 16miliony barev dle přehrávané hudby. Zároveň ale zvyšují spotřebu elektrické energie a snižují tak výdrž akumulátoru.
Rádio – jedná se o rádio přímo v bezdrátovém reproduktoru, takže k poslechu pouhého rádia nebude zapotřebí připojovat telefon ani jiné zařízení.
Mikrofon – integrovaný mikrofon lze využít pro telefonování.
Indikátor stavu baterie – Prostřednictvím kontrolek nebo na displeji budete informováni o tom, že došlo ke snížení kapacity baterie.
Ovládání – ovládací prvky na reproduktoru mohou mít podobu displeje anebo i různých tlačítek. Lze jimi obvykle ovládat hlasitost, výšky a basy.
Vstupní porty bezdrátových reproduktorů
USB – microUSB či USB-C pro dobíjení, připojení telefonu, tabletu a dalších zařízení
MicroSD karta – možnost nahrání skladeb na paměťovou kartu
AUX – konektor pro 3,5 mm jack, propojení na další zařízení
Cena
Pokud se s pokojíte s malým bezdrátovým reproduktorem na výlety a podobně, pak se určitě vejdete do 2000 korun a budete spokojeni. Pokud se ovšem nespokojíte se standardem a jste náročnější a chcete si zvuk užívat, pak zaplatíte více. Cena se pak bude odvíjet od nejrůznějších funkcí a počtů reproduktorů.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nejlepší bezdrátové reproduktory – doporučené modely
JBL Boombox – JBL Boombox disponuje kapacitou baterie neuvěřitelných 20 000 mAh, což zajistí až 24 hodin skvělé zábavy. Vestavěnou baterii můžete ale využít i jinak, nabízí se zde možnost nabíjení až dvou externích zařízení najednou přes USB konektory na zadní straně. Na přední straně pak naleznete panel s ovládacími prvky, reproduktor lze také ovládat přes mobilní aplikaci JBL Connect, která je volně stažitelná buď na Google Play či Apple Store.
S reproduktorem JBL Boombox můžete uspořádat klidně i párty u bazénu. Díky odolnosti IPX7 totiž zvládne i krátkodobé ponoření do vody.
Díky vestavěné Li-Pol baterii s kapacitou 74 Wh zvládne přehrávat hudbu po celých 24 hodin. Navíc však poslouží i jako výkonná powerbanka.
Zapomeňte na veškerou kabeláž a užijte si svobodu bezdrátového přehrávání hudby.
https://www.ceske-navody.net/jbl-boombox/
Sony SRS-XB41 – Bezdrátový reproduktor. Snadné připojení díky Bluetooth a NFC. Dva aktivní 58mm reproduktory a jeden pasivní zářič – frekvenční rozsah 20-20 000 Hz (při 44,1 kHz). Integrovaný mikrofon pro možnost hands-free telefonování. Bluetooth 4.2 s dosahem až 30 m při přímé viditelnosti. Podpora profilů A2DP, AVRCP, HSP, HFP, SPP a kodeků SBC, AAC, LDAC. Technologie DSP pro šíření zvuku do ještě širšího prostoru, Extra Bass pro výraznější basy. Nastavitelné barevné světelné efekty rámečku speakeru, podsvícení reproduktorů a stroboskopy. Funkce WPS – wireless party chain, připojení více speakerů k jednomu vytváří silnější zvuk. Podpora aplikace Music Center pro více funkcí a nastavení + DJ funkce v aplikaci Fiestable. Zvýšená odolnost vůči vodě a prachu (norma IP67). Omyvatelný textilní povrch. Výdrž na baterii 24 hodin, nabíjení přes micro USB nebo přiložený AC adapter. USB A DC OUT výstup pro nabíjení externích zařízení, audio-in vstup 3,5 mm jack kabelem.
https://www.ceske-navody.net/?s=Sony+SRS-XB41
JBL Charge 3 – Vodotěsný přenosný Bluetooth reproduktor. Tento reproduktor disponuje výkonným stereo zvukem, odolným, vodotěsným pouzdrem a baterií s kapacitou 6000 mAh, která poskytuje až 20 hodin nepřetržitého přehrávání. K přístroji je možné se připojit z jakéhokoliv Bluetooth zařízení a okamžité přehrávat hudbu a vestavěný mikrofon umožňuje zvedat hovory bez nutnosti odpojení se od reproduktoru. Funguje také jako powerbank, čili je možné nabíjet smartphone nebo tablet přímo ze zařízení přes USB výstup. Nabíjení samotného reproduktoru trvá do 4,5 hodin a frekvenční odezva je 65 Hz – 20 kHz. Součástí produktu je i 5 V 2,3 A USB adaptér a micro USB kabel.
https://www.ceske-navody.net/jbl-charge-3/
Creative Omni – přenosný chytrý reproduktor pro více místností s připojením Wi-Fi a Bluetooth. Zabudované připojení Wi-Fi umožňuje poslouchat hladké a nepřerušované streamování hudby s funkcí Spotify Connect mezi řadou online služeb streamování hudby. Je vybaven hlasově ovládaným asistentem, který umožňuje klepnutím přejít na asistenta Siri a službu Google Now prostřednictvím Bluetooth. Tento reproduktor odolný proti postříkání Vás může doprovázet kamkoli. Díky připojení Bluetooth a vnějšímu plášti s certifikací IPX4 budete vždy v dosahu své hudby!
https://www.ceske-navody.net/creative-omni/7
LAMAX Street ST-1 – bezdrátový bluetooth reproduktor • digitální FM rádio s pamětí • MP3 přehrávač • handsfree zařízení • možnosti přehrávání: bluetooth/audio vstup 3,5mm jack • microSD karta • USB vstup • paměť poslední skladby a stanice • připojení sluchátek • podpora OS Android i iPhone • USB 2.0 • Bluetooth 2.1 • vestavěná baterie • nabíjení: micro USB 5 V nabíjecí kabel • rozměry: (š × v × h) 5,6 × 6,2 × 18,7 cm • hmotnost: 390 g
https://www.ceske-navody.net/lamax-beat-street-st-1/
Creative Muvo 2C – Přenosný bezdrátový reproduktor Creative MUVO 2c s výdrží baterie až 6 hodin vám zpříjemní poslech hudby doma i na cestách, kdekoli chcete. Díky standardu IP66 je bezdrátový reproduktor odolný vůči prachu i vodě. Pomocí technologie Bluetooth umožňuje snadné a rychlé připojení k vašemu smartphonu. Přidáním dalšího reproduktoru s bezdrátovým přenosem Creative MuVo 2c získáte bohatší stereofonní zvuk. Zabudovaný přehrávač pro soubory z micro SD karty a 3.5 mm audio vstup rozšiřuje možnosti tohoto reproduktoru
https://www.ceske-navody.net/creative-muvo-2c/
JBL Go – Bezdrátový reproduktor JBL Go přináší Bluetooth pro streamování hudby z telefonu nebo tabletu. Kvalitní JBL zvuk, jednoduchý design, integrované očko pro uchycení, možnost telefonování díky mikrofonu, AUX vstup, dobíjecí baterie s dobou přehrávání až 5 h.