Zima je už za dveřmi a tak nastal čas zazimovat chaty a chalupy. Zazimování rekreačního objektu je potřeba věnovat pozornost, nemovitostem totiž hrozí řada rizik. Na co bychom neměli zapomenout? Poradíme vám, jak je na chladné měsíce zabezpečit.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Největším nepřítelem je voda
Je důležité zkontrolovat všechna místa na zahradě, kde se drží voda a zabezpečit je. Typicky to platí pro sudy nebo nádrže na zalévání. V létě chceme mít sudy a nádrže plné, ale v zimě by to znamenalo jejich zkázu. Když spadnou teploty pod bod mrazu, promění se voda v nepřítele. Zmrzlá voda totiž zvětšuje objem a roztrhá vše kolem sebe. Sud nestačí jen vylít. Je potřeba ho uklidit, nebo alespoň otočit, aby do něj nemohla proniknout vlhkost. Nezapomeňte uklidit hadici, nebo závlahové systémy, odčerpat vodu z jezírek s fóliemi a uzavřete přívod vody. Důležité je také vyčistit okapy od napadeného listí jinak hrozí ucpání svodů a únik vody do nežádoucích míst. Aby nenasněžilo do komína, zkuste na něj dát kryt.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Na co nezapomenout uvnitř
Interiér je před vnějšími vlivy chráněn lépe, zvlášť pokud máte chatu či chalupu zateplenou. Ale pokud tam delší dobu nejezdíte a netopíte, teplota nakonec stejně klesne. Třeba i pod nulu.
Nejjednodušší, co můžete udělat, je uzavřít přívod vody do chaty nebo chalupy. nezapomeňte ji vypustit z bojleru i ze všech trubek. Pokud by v nich voda zůstala a zamrzla, trubky mohou popraskat. I kdyby voda nezamrzla, vypnutí vody vás ochrání před vytopením. Nutné je i vypuštění splachovacích nádob. Pokud ve vytápěcím systému objektu není nemrznoucí kapalina, je i toto vedení potřeba vypustit.
Odvezte také všechny věci, kterým může chladno a vlhko škodit.
Rozbít se může zejména moderní elektronika. Mráz také ničí moderní lithium-iontové baterie, které jsou ve spoustě spotřebičů. Pokud nemáte chatu mimo civilizaci a nebojíte se vykradení, můžete nechat nezakrytá okna na jižní stranu. Slunce dokáže i v zimních měsících teplotu o pár stupňů zvednout.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Potraviny
V chatě nebo chalupě nenechávejte žádné potraviny. Všechny zbytky před zazimováním chat a chalup odvezte domů, nebo je vyhoďte. Zapomenuté potraviny vám mohou zplesnivět nebo se do nich pustí škůdci, kterých se pak můžete obtížně zbavovat. Lednici s mrazákem i ostatní spotřebiče důkladně vyčistěte.
Oblečení, deky, ložní prádlo
Nevytápěná chalupa nebo chata přitahuje vlhkost, které ničí textilie. Ložná prádlo, deky, peřiny, přikrývky a šatstvo je nejlepší na zimu odvézt domů. Pokud se vám nechce odvážet je domů, chraňte je proti vlhkosti a molům. Ukryjte je do vakuových pytlů, plastových obalů, sáčků či igelitek, nebo do skříně alespoň vložte aromatický přípravek proti škůdcům.
Elektrická síť
Zapomínat byste neměli ani na elektřinu. Vytáhněte ze zásuvek všechny elektrické spotřebiče a vypněte všechny pojistky. V případě, že máte na chalupě zabezpečovací systém, potřebnou fázi nechte zapnutou.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Chraňte se před zloději
Dlouhodobé opuštěnosti chatových osad se snaží využít zloději. Samozřejmostí by měl být uzamčený vstup na pozemek stejně jako dveře do chalupy či chaty. Na oknech se vyplatí pořádně okenice, uzavíratelné zevnitř. Pokud je nemáte, zatáhněte alespoň závěsy. Zloděj půjde vždycky raději najisto, než aby se dlouze dostával do domu, kde třeba nic není. Zvažte investici do montáže kvalitního zámku, instalace bezpečnostních mříží, pohybového čidla a alarmu.
Pojištění
V opuštěných lokalitách přes zimu úřadují vandalové a zloději a co si neodnesou, to poničí. Kromě vandalů, zlodějů se může stát, že lokalitu postihne i přírodní katastrofa. Pro všechny tyto případy se vám může hodit pojištění chat a chalup. Pojištění chaty a chalupy je dnes běžnou pojistkou v nabídce každé pojišťovny.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Oslovte sousedy
Někteří mají své chaty úplně mimo civilizaci. Ti, kteří jsou v chatové oblasti nebo tam, kde i přes zimu bývají lidé, mají výhodu a mohou toho využít. Poproste své sousedy, aby se zašli občas na vaši chatu podívat, zda je vše v pořádku. Pokud se kolem nemovitosti někdo občas objeví, zloděje by to mohlo odradit.
Článek Jak správně zazimovat chatu a na co si dát pozor se nejdříve objevil na České návody.