Zazimování bazénu je vhodné provádět na počátku podzimních měsíců, kdy se noční teploty nedostávají pod bod mrazu a teplota vody se v bazénu se pohybuje kolem 10 – 15 stupni Celsia. Zazimování není příliš náročné, u menších a jednodušších bazénů zvládne zazimování i amatér. Pokud vlastníte velký bazén se složitějším příslušenstvím a na zazimování si sami netroufnete, je vhodné obrátit se na odborníka.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak postupovat při zazimování bazénu?
Začněte čištěním
Celý bazén musí být před jeho zazimováním perfektně čistý. Proto prvním krokem celého procesu zazimování je vyčištění celého bazénu a ošetření vody. Přes zimu by v bazénu neměly zůstat bazénové schůdky, proto je vyjměte z vody a očistěte je.
Nejprve je potřeba ze dna a stěn odstranit veškeré nečistoty, práci vám usnadní bazénový vysavač. Poté odstraňte teleskopickou síťkou nečistoty, které plavou na hladině. Po důkladném vyčištění vody je potřeba upravit její správné složení. Pomocí bazénové chemie upravte tvrdost vody, chloru a úroveň pH. Ideální hodnota pH se pohybuje od 7,2 do 7,6. Poté zapněte filtraci a nechte ji běžet několik hodin, než se voda v bazénu dostatečně promíchá.
Snižte hladinu vody
Z bazénu odčerpejte vodu, aby byla její hladina zhruba 10 cm pod skimmerem. Vratnou trysku uzavřete zátkou. Pokud zátku nepoužíváte, snižte hladinu vody 10 cm pod vratnou trysku a hlavu vratné trysky demontujte i s kroužkem a uskladněte.
Očistěte bazén
Po odpuštění vody odpojte elektřinu pro bazén, nejlépe na hlavním jištění. Stěny bazénu nad i pod hladinou očistěte speciálním čistícím přípravkem. Odpojte veškeré hadice, filtraci, tepelné čerpadlo, případně solární ohřev a vylijte z nich veškerou vodu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Aplikujte zazimovací přípravek
Do vody přidejte zazimovací prostředek, podle návodu na obalu. Ten působí proti tvorbě řas, bakterií a proti usazování vápníku.
Výbava bazénu
Náležitou péči je potřeba věnovat i další výbavě bazénu. Vypláchněte náplň pískové filtrace, pokud ji používáte více jak dvě sezóny náplň raději vyměňte. Seženete jí ve speciálních obchodech s bazénovou technikou, prodává se v balení obvykle po 25 kg. Vypusťte vodu z filtrační nádoby a demontujte čerpadlo a hadice. Máte -li bazén vybavený solárním ohřevem, odpojte panely, vysajte z nich vodu a uložte na místo, kde nemrzne.
Pokud máte tepelné čerpadlo, vypusťte z něj vodu a z výměníku vodu vysajte. Uzavřete odtokové ventily. Veškeré demontované části uložte na suché místo chráněné před mrazem.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Zakryjte bazén
Zmrzlá voda nabývá značně na objemu a rozpíná se, tudíž může zapříčinit poškození stěn vašeho bazénu. Aby zbylá voda v bazénu nezamrzla rozprostřete na hladinu bazénu dilatační plováky. Pro bazén o rozměrech 3×6 metrů je třeba 10 až 12 takovýchto plováků. Pokud nemáte dilatační plováky vložte do bazénu několik prázdných pet lahví.
Přikryjte bazén speciální zimní plachtou, která bude chránit váš bazén a vodu před nečistotami. Na zapuštěný bazén použijte plachtu typu kris-kros.
Když v zimě napadne větší vrstva sněhu je nutné ji z plachty odstranit, aby se příliš nepřetěžovala.
Pokud si na zazimování bazénu sami netroufnete, vyhledejte odborníka. Službu zazimování bazénu nabízejí prakticky všechny bazénářské firmy.