Patříte mezi vášnivé zahrádkáře či pěstitele a zároveň chováte slepice? Vyrobte si jedno z nejúčinnějších hnojiv. Slepičí trus, je vynikajícím zdrojem živin, využijete ho na zeleninové i bylinkové zahrádce. Obsah dusíku a fosforu je v něm nejméně dvakrát vyšší než v jiných zemědělských hnojivech. Většina zahrádkářů a drobnochovatelů má tento trus k dispozici po celý rok, nicméně ho neumí používat.
Jak správně využít slepičí trus a jak a kde se má používat?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Co slepičí trus obsahuje
Průměrný slepičí trus obsahuje 16,5 % dusíku, 16 % fosforu, 8,5 % draslíku, 25 % vápníku a 34 % organických látek. Dusík má za úkol podporovat růst zelené hmoty v rostlinách. Díky němu také probíhá fotosyntéza. Fosfor blahodárně působí na bohatou násadu květů a při pěstování zeleniny a ovoce zaručuje velkou úrodu. Draslík je potřebný pro všechny aktivity probíhající v rostlině. Pokud trpí rostliny nedostatkem draslíku, je to vidět na okrajích jejich listů. Zbrzdí se odpařování vody a teplota listů se zvýší natolik, že se jejich buňky spálí. Vápník zpevňuje buňky rostliny a reguluje přenos vody a živin v rostlině. Slepičí trus zahrnuje i širokou škálu stopových prvků zaručujících zdraví rostlin, jako je mangan, zinek, bór, měď, molybden, kobalt a železo. Nachází se v něm také množství mikroorganismů, jež zúrodňují půdu.
Hnojivo ze slepičinců
Slepičí trus nikdy nepoužívejte k hnojení čerstvý. Je to velmi koncentrované hnojivo a musí se používat opatrně, má totiž vysoký obsah dusíkatých sloučenin a rostlinám spálí kořeny.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Zkvašený slepičí trus
Zákvas si připravíte velice snadno. Potřebujete sud a slepičince. Sud kvůli zápachu umístěte do vzdálenějšího kouta zahrady, do polostínu. Přibližně do čtvrtiny plastového sudu dejte slepičince a doplňte až po okraj vodou. Pokud pěstujete rostliny, které potřebují více draslíku, můžete přidat na 100 l obsahu 0,3 kg síranu draselného. Promíchejte a sud přikryjte. Nechte kvasit přibližně 14 dní. Toto hnojivo obsahuje N:P:K v poměrů přibližně 2:1:3. Hotové hnojivo před zálivkou ještě nařeďte 1:10, protože vykvašené slepičince jsou velmi silné.
Takto upravené kapalné hnojivo lze použít na zeleninu a květiny jako jsou např. rajčata, okurky, papriky, květák, jahody, maliny, borůvky ale i begonie, azalky, rododendrony, lilie apod. Velmi blohodárně působí slepičí trus na růže a muškáty. Zkvašené hnojivo ocení i ovocné keře a stromy v období do června až července nebo při péči v listopadu či brzy na jaře. Pouze cibule a luštěniny (hrách, fazole) se tímto trusem hnojit nesmí.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak často hnojit
Zkvašenou hmotu přidávejte do zálivky přibližně 1 díl na 10 dílů vody. Hnojte po 4 až 21-denních intervalech. Desetilitrová konev vystačí na 15 rostlin. Roztok aplikujte vždy na mokrou půdu po zálivce, nebo po dešti. Nedoporučujeme hnojivo používat na květiny v místnosti nebo na okně v truhlíku, jelikož zákvas nepříjemně zapáchá.
Před zimou můžete přihnojit slepičím trusem i dřeviny, zakopejte 1-2 kg čerstvého trusu na jeden metr čtvereční půdy. Kuřecí trus nikdy nekombinujte s vápenným hnojivem.
K rostlinám můžeme slepičí trus přidávat na podzim, smíchaný s kompostem. Přes zimu se rozloží a podporuje značně vývin užitečných půdních bakterií. Jinak je lépe, dáme-li slepičí trus jen do kompostu, pokud možno rozmělněný.
Článek Jak správně využít slepičince a čeho se naopak vyvarovat se nejdříve objevil na České návody.